Casanova po przejściach. Niezły film w stylu Woody'ego Allena

Fioravante (John Turturro) pracuje w antykwariacie Murray'a (Woody Allen). Nikt dziś już jednak nie chodzi do antykwariatów, więc biznes trzeba zamknąć (a wystarczyło przenieść go na Plac Zbawiciela) i poszukać sobie nowej roboty. Murray wpada na pomysł: uczyni ze swojego młodszego kolegi żigolaka a sam zostanie alfonsem. Skromność nakazuje włoskiemu ogierowi odmówić, ale Fioravante błyskawicznie przestaje się krygować i zostaje najgorętszą partią w Nowym Jorku.

Reżyser John Turturro chciał zrobić film w stylu Woody'ego Allena, z Woody'm Allenem. Wyszło nie najgorzej. Z każdego kadru, do którego przygrywają piękne, jazzowe standardy, przebija miłość do Nowego Jorku. Turturro na tyle dobrze portretuje rzeczywistość Williamsburga i okolic, że gdyby nie zdecydowanie mniej zaangażowany społecznie wydźwięk filmu, można by pomyśleć, że to dzieło Spike'a Lee.

Scenarzysta John Turturro poradził sobie trochę gorzej. Decyzje podejmowane przez bohaterów i wydarzenia, które oglądamy, zbyt często biorą się znikąd i są kompletnie niewiarygodne. I nie chodzi wyłącznie o to, że trudno uwierzyć, iż nadal piękna Sharon Stone czy Sofia Vergara desperacko potrzebują usług żigolaka. Zwłaszcza takiego w typie Johna Turturra.

Tempo komedii siada w połowie tak bardzo, że wypadałoby zmierzyć mu tętno i upewnić się, że jeszcze żyje, choć to głównie wtedy rozgrywa się zdecydowanie najbardziej poruszająca część historii, czyli znajomość Fioravantego z kradnącą wszystkie sceny Avigal (Vanessą Paradis).

To nie wina autora, ale film zbyt często przypomina nam rzeczywistość, o której wolelibyśmy nie myśleć. Vanessa Paradis cierpiąca po utracie ukochanego? Woody Allen rzucający dowcipami o kazirodztwie? Można poczuć się nieswojo.

"Casanova po przejściach" najlepiej wypada jako studium samotności. Niestety, niedoprowadzone do końca, bo Turturro zbyt często boi się postawić w swym filmie kropkę nad "i". Przez to "Casanova" sprawia wrażenie wciąż żywego, ale niekompletnego i powoli gasnącego organizmu.

Ocena Film.Gazeta.pl: 3/6Casanova po przejściach (Fading Gigolo)
Komedia, USA 2013, 98 minut
Reżyser: John Turturro; Występują: John Turturro, Woody Allen, Sharon Stone, Sofia Vergara

Więcej o: