Maciej Stuhr: Vivian Maier? Artyści są dziwni i dlatego zostają artystami

W czwartek w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu "Szukając Vivian Maier". Zapytaliśmy aktorów Macieja Stuhra i Rafała Królikowskiego o wrażenia po obejrzeniu filmu.
"Szukając Vivian Maier" to niezwykły film opowiadający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier. Z zawodu niańka, z zachowania - bardzo tajemnicza kobieta, a z talentu - świetna fotografka.

- Artyści są dziwni i dlatego zostają artystami - mówi dla Gazeta.pl Maciej Stuhr. W przypadku Vivian Maier to dziwactwo przekroczyło statystyczną normę, ale być może było ono konieczne do tego, żebyśmy dzisiaj poznali historie naświetlone na fotograficznej kliszy - dodaje aktor.

Jej prace zostały odkryte przez przypadek, a docenione najpierw w sieci, na blogu założonym przez nabywcę jej negatywów, odkrywcę postaci i dziś reżysera filmu - Johna Maloofa. Vivian Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a dziś światowe galerie ustawiają się w kolejce, by pokazywać jej prace.

Obejrzyj zwiastun filmu "Szukając Vivian Maier":Gdyby ją wcześniej odkryto, prawdopodobnie zmieniłaby swój styl fotografowania. A to byłoby błędem - twierdzi reżyser "Szukając Vivian Maier" [WYWIAD WIDEO] >>

Tyt. oryg. "Finding Vivian Maier"; Dokumentalny, USA 2013, 83 minuty
Reżyser: John Maloof, Charlie Siskel; Występują: John Maloof, Mary Ellen Mark, Phil Donahue
Dystrybutor: Gutek Film.


Więcej o: