Ogromny sukces! Dwa polskie filmy dokumentalne na shortliście do Oscara

"Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego i "Joanna" Anety Kopacz znalazły się wśród krótkometrażowych filmów dokumentalnych rekomendowanych do Oscara. Ostateczną listę nominowanych tytułów, które powalczą o statuetkę, poznamy w styczniu.
Polskie dokumenty znalazły się wśród ośmiu wytypowanych przez Academy of Motion Picture Arts and Sciences. To wśród nich jest laureat nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Filmową dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.

Zobaczyć dziecko w chorobie

"Nasza klątwa" to 27-minutowy film, bardzo osobisty, opowiadający o mierzeniu się reżysera i jego żony z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka - Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Dziecko przestało oddychać podczas snu i wymaga dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora.

- Kiedy zaczynaliśmy kręcić, wiedzieliśmy już, że na pewno będzie to film o nas. Chcieliśmy w tym filmie, również w tym jak jest on zmontowany, oddać to co wtedy czuliśmy, to jak postrzegaliśmy małego. Zajęło nam to trochę czasu, zanim zaczęliśmy dostrzegać w nim nasze ukochane dziecko. Na samym początku on był nie tylko sobą, ale również swoją chorobą, całym tym sprzętem medycznym, który przyszedł. Ten zmieniający się sposób ukazywania małego w filmie jest adekwatny do tego, co my wtedy czuliśmy - opowiadał Tomasz Śliwiński z Warszawskiej Szkoły Filmowej w jednym z wywiadów, przyznając jednocześnie, że podczas kręcenia pierwszych scen nie był pewny, czy pokaże efekt szerszej publiczności.Film był pokazywany na wielu festiwalach i wielokrotnie nagradzany. Na Festiwalu Filmów Niezależnych w Lizbonie zdobył Nagrodę Publiczności, a na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ASPEN SHORTSFEST nagrodę dla najlepszego dokumentu.

O "Chustce"

Wiele nagród ma już na koncie także "Joanna" Anety Kopacz z Wajda Studio. Film opisuje życie kobiety, która po zdiagnozowaniu bardzo poważnej choroby, zaczyna prowadzić bloga. Dzięki niemu dodaje sił swoim bliskim oraz staje się inspiracją dla czytelników.

Główna bohaterka to zmarła w październiku 2012 roku Joanna "Chustka" Sałyga, która m.in. mocno angażowała się w działalność fundacji Rak'n'Roll. Na swoim blogu opisywała codzienne życie, dużo miejsca poświęcając relacjom z synem, który miał pięć lat, gdy Sałyga dowiedziała się o swojej chorobie. - Chciałam, żeby zrozumiał, że jeśli umrę, w gruncie rzeczy nie będzie to nic dziwnego. Tak jest skonstruowany świat. Śmierć jest wpisana w życie. Chciałam, by Janek jak najmniej bał się mojego odejścia. Nie wydaje mi się, żeby ta informacja go przeraziła. Powiedział, że do tej pory sądził, iż ludzie umierają ze starości albo w wyniku wypadku. Potem jeszcze wiele razy rozmawialiśmy o śmierci - opowiadała w rozmowie opublikowanej w "Wysokich Obcasach"."Joanna" została wyróżniona m.in. nagrodą dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego na Los Angeles Film Awards, Silver Eye w Jihlavie 2013 oraz Nagrodą dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego Grand Off i Nagrodą Jury Młodzieżowego podczas festiwalu w Lipsku 2013.

Będą polskie Oscary?

Oprócz dwóch polskich filmów na liście znalazły się: "Crisis Hotline: Veterans Press 1" (producent: Perry Films), "Kehinde Wiley: An Economy of Grace" (Show of Force), "The Lion's Mouth Opens" (Tree Tree Tree), "One Child" (New York University), "The Reaper (La Parka)" (Centro de Capacitación Cinematográfica) i "White Earth" (Weary Traveler).

Nominacje do Oscara zostaną ogłoszone 15 stycznia 2015 roku, wtedy dowiemy się, czy któryś z polskich filmów będzie dalej walczył o statuetkę. Dodatkowo, polskim kandydatem do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny jest "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Producenci, dzięki dystrybucji w Stanach Zjednoczonych (zachęceni bardzo dobrym przyjęciem filmu), zgłosili "Idę" także w kategoriach: film, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, aktorka drugoplanowa - w tej ostatniej o Oscara być może powalczy więc Agata Kulesza.

"Idę" możesz obejrzeć online >>

Uroczystość rozdania nagród Akademii Filmowej odbędzie się 22 lutego przyszłego roku. Galę poprowadzi Neil Patrick Harris, ceniony aktor broadwayowski i uznany prowadzący tego typu imprezy (m.in. nagrody Tony), którego widzowie kojarzyć mogą m.in. z seriali "Doogie Howser - lekarz medycyny" oraz "Jak poznałem waszą matkę".