Między nami dobrze jest *****

Dobre, bo polskie.
Kto nie lubi lub nie może chodzić do teatru, sztukę Doroty Masłowskiej w adaptacji Grzegorza Jarzyny może teraz obejrzeć w kinie. "Między nami dobrze jest" to groteskowa opowieść o współczesnej Polsce. Głównymi bohaterkami są mała metalowa dziewczynka (cudowna Aleksandra Popławska), jej matka Halina (znakomita Magdalena Kuta) i obawiająca się nieoczekiwanego powrotu II wojny światowej nestorka rodu (nieoceniona Danuta Szaflarska), ale na scenie pojawia się także ich sąsiadka, Gruba Świnia Bożena (Maria Maj), z którą bohaterki wspólnie podglądają na szklanym ekranie perypetie reżysera filmowego (Adam Woronowicz nie wychodzi z formy), jego uzależnionego aktora (Rafał Maćkowiak) i aktorki (niewypowiedzianie ponętna Katarzyna Warnke) i paru innych (nie)oryginałów...

Twórczość Masłowskiej znam wyrywkowo, do jej fanów nigdy nie należałem, toteż z rosnącym zdziwieniem chłonąłem "Między nami dobrze jest". Niewykluczone, że przeniesiony z teatru do kina (wraz z reżyserem i aktorami) dramat okaże się najlepszym polskim filmem 2015 roku. "Między nami..." to utwór fantastycznie groteskowy, przerażająco zabawny i zatrważająco dobrze portretujący polskie społeczeństwo. Przy wszystkich szyderstwach, drwinach i wytykaniu naszych narodowych wad, jest też apoteozą polskości. "Między nami..." podszyte jest ogromnym sentymentem i ciepłymi uczuciami żywionymi do Polski, i trzeba być ślepym, żeby tego nie zauważyć.

Jakość tekstu Masłowskiej podkreśla ascetyczna, ale kapitalnie przemyślana scenografia i przepiękna robota operatora Radosława Ładczuka ("Babadook"), od którego nie można już chyba niczego innego oczekiwać.

"Między nami dobrze jest" oglądane na deskach teatru trwa podobno (nie widziałem scenicznego pierwowzoru) sto minut. W kinie - tylko 70. Uznałbym to za wadę, gdyby nie fakt, że styl Masłowskiej jest jednak dość wyczerpujący i może trudno byłoby wytrzymać stuminutowy seans. Jest kilka rzeczy, do których można się przyczepić - postać Edyty (Roma Gąsiorowska) wydaje się zdecydowanie najmniej ciekawa, Masłowska momentami chyba aż za bardzo popisuje się językowymi zdolnościami i nie ustrzega się paru żenujących żartów - ale z kina i tak wyszedłem oczarowany.

Ocena: 5/6"Między nami dobrze jest", dramat, Polska 2014, 70 min., reż. Grzegorz Jarzyna, występują: Roma Gąsiorowska, Sandra Korzeniak, Maria Maj, Magdalena Kuta, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Katarzyna Warnke, Rafał Maćkowiak, Adam Woronowicz