Oscary 2015: "Ida" to najlepszy film nieanglojęzyczny! Wielki sukces polskiego kina

"Ida" Pawła Pawlikowskiego z Oscarem! To pierwszy pełnometrażowy film produkowany w naszym kraju, który został wyróżniony statuetką. I pierwszy, który zwyciężył w kategorii filmów nieanglojęzycznych.
Oscary 2015. "Ida" przeszła do historii, najwięcej bierze "Grand Budapest Hotel" [LISTA] >>

Statuetkę odebrał na scenie reżyser Paweł Pawlikowski z rąk m.in. Nicole Kidman. Film Pawła Pawlikowskiego był jednym z pięciu nominowanych w tej kategorii tytułów. Pokonał rosyjskiego "Lewiatana", "Timbuktu" z Mauretanii, argentyńskie "Dzikie historie" oraz "Mandarynki" z Estonii.

Reżyser "Idy" dziękował wielu osobom i przemawiał bardzo długo - producenci próbowali przerwać mu, puszczając muzykę, ale na nic się to zdało. - Nie wiem jak się tu dostałem, zrobiłem czarno-biały film o potrzebie spokoju, wycofania się ze świata i kontemplacji. I oto jestem, w tym zgiełku, w centrum światowej uwagi To fantastyczne, życie jest pełne niespodzianek - mówił Pawlikowski podczas półtoraminutowego monologu. Nagrodę zadedykował zmarłej żonie oraz swoim rodzicom.

Zobacz "Idę" online w Kinoplex.pl >>

Święto polskiego kina

Jeszcze przed oscarową galą producentka "Idy" Ewa Pruszczyńska w wywiadzie udzielonym Gazeta.pl mówiła, że nie jest zaskoczona sukcesem festiwalowym i nagrodowym filmu.

- Wierzyłam, że "Ida" będzie nagradzana na festiwalach. Jestem natomiast zaskoczona sukcesem komercyjnym, którego nie zakładaliśmy. "Ida" została sprzedana do sześćdziesięciu krajów. Dla mnie to już jest sukces - zauważyła. - W Stanach Zjednoczonych wpływy z biletów to prawie cztery miliony dolarów. Jak na maleńki, niszowy film, to naprawdę nieźle - dodała.

Zwycięstwo "Idy" to pierwszy Oscar dla polskiego filmu pełnometrażowego w historii. Wcześniej w tej kategorii nominowanych było dziewięć filmów z naszego kraju: "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego (1964), "Faraon" Jerzego Kawalerowicza (1967), "Potop" Jerzego Hoffmana (1975), "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (1976), "Noce i dnie" Jerzego Antczaka (1977), "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy (1980), "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy (1982), "Katyń" Andrzeja Wajdy (2008) oraz "W ciemności" Agnieszki Holland (2012).

Którzy Polacy i kiedy otrzymali Oscary? Te fakty warto znać >>

Ida podbija świat

"Ida" zdobyła wcześniej wiele innych wyróżnień na całym świecie, m.in. cztery nagrody Polskiej Akademii Filmowej i dziewięć Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a także kilka Europejskich Nagród Filmowych (w tym dla najlepszego filmu), LUX Prize Parlamentu Europejskiego, Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto i - ostatnio - BAFTA dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego. Film został także nominowany do Oscara za zdjęcia - ich autorami są Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. Tutaj jeszcze nie znamy zwycięzcy.

Akcja "Idy" rozgrywa się w latach 60. ubiegłego wieku w Polsce. Główną bohaterką filmu jest Anna - nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska). Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia dziewczynie warunek: musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę (Agata Kulesza), jedyną żyjącą krewną. To od niej dowie się, że naprawdę nazywa się Ida Lebenstein i jest Żydówką. Obie kobiety wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.Polsko-duńską koprodukcję doceniło wiele osób liczących się w środowisku filmowym. Pedro Almodovar, wybierając pięć ulubionych niehiszpańskojęzycznych filmów 2014 roku, wymienił "Idę" na pierwszym miejscu. Pozytywnie o dziele Pawlikowskiego wypowiadali się również m.in. Julianne Moore i Lian Neeson.

Przeczytaj: Almodovar, Streisand, Gyllenhaal, Neeson... Gwiazdy doceniają "Idę" >>Więcej o:
Komentarze (239)
Oscary 2015: "Ida" to najlepszy film nieanglojęzyczny! Wielki sukces polskiego kina
Zaloguj się
 • yarekgruby

  Oceniono 570 razy 352

  Czytam komentarze i dziwie sie - czy Wy w Polsce nie umiecie sie cieszyc?? Zaraz znajduja sie malkontenci, ze zydowskie lobby.. ruskie lobby..Gratuluje Oskara polskiej kinomatografii.

 • ank.a69

  Oceniono 195 razy 177

  Brawo Pawlikowski! Oczywiście zaraz znajdą się malkontenci co będą narzekać. Może raz spróbujmy się wszyscy razem cieszyć z sukcesu Polaków? :)

  kochamykonkursy.pl/

 • hrabia_komoruski

  Oceniono 312 razy 152

  Wierzyc sie nie chce czytajac te idiotyczne wpisy na forum dotyczace IDY!!! Polski film zdobyl Oscara a wy marudzicie?! Ku**wa co za kraj!

 • augenthaler

  Oceniono 163 razy 67

  Gratulacje dla Pawlikowskiego. Przy całej komercyjności imprezy zwanej Oskarami, jest to duży sukces polskiego kina.

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 166 razy 58

  Film trudny w odbiorze ale nietuzinkowy. Gratulacje!
  P.S.
  już się jeden znalazł komentator, który narzeka jak stereotypowy Polak, zet-over.

 • lechupo

  Oceniono 160 razy 56

  To duży sukces!! Gratulacje! Chociaż dla mnie zachwyt nad nim jest kompletnie niezrozumiały.

 • sterlecki

  Oceniono 163 razy 41

  Gratulacje, ale prawda jest taka, że gdyby nie tematyka żydowska "polski" film nie dostałby Oscara.

 • hummer_my_vehicle

  Oceniono 102 razy 32

  Swieto polskiego picia.
  Mogl by sobie dac spoko o tym piciu i tak na swiecie widza nas jako pijakow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX