Misja: Gwiazda ****

Wszyscy jesteśmy ludźmi.
12-letni Karl (Sylvester Espersen Byder) nie chce przeprowadzać się z prowincji do Kopenhagi. Wychowująca go samotnie matka musi podążyć za pracą, klamka zatem zapadła. W stolicy chłopiec szybko zaprzyjaźnia się z koleżanką z klasy, Sawsan (Malika Sia Paul). Muzułmańskie zasady - a zwłaszcza pilnie przestrzegający ich ojciec oraz babcia - na wiele dziewczynce nie pozwalają. Utalentowana muzycznie Sawsan chciałaby wziąć udział w telewizyjnym konkursie talentów dla dzieci, ale doskonale wie, że nie ma o tym mowy. Karl pomaga jej jednak w prowadzonych po kryjomu przygotowaniach...

Dzieło specjalizującego się w familijnych produkcjach Martina Miehego-Renarda było w 2013 r. najbardziej kasowym tytułem roku w Danii wśród filmów, które nie otrzymały wsparcia tamtejszego odpowiednika PISF. Uzasadnienie wywołało wtedy niemały skandal - komisja obawiała się, że ze względu na wieloetniczny charakter obsady, "Misja: Gwiazda" może sprzedać się dobrze tylko w przyzwyczajonej do tego stanu rzeczy Kopenhadze, a na prowincji zostanie z tego powodu kompletnie odrzucona.

Tyle że właśnie o tym opowiada sympatyczny film o dwójce dzieciaków z różnych środowisk, jakże cenny zwłaszcza po ubiegłotygodniowych zamach w Paryżu. U dorosłych postaci (z obu stron barykady) z "Misji: Gwiazdy" wiele jest uprzedzeń wobec obcych. Raczej u dzieci należy szukać beztroskiej otwartości i niedzielenia na lepszych czy gorszych.

Poza dobrym przesłaniem, "Misja: Gwiazda" ma świetnych, debiutujących aktorów, bardzo przyjemną ścieżkę dźwiękową (głównie reggae, choć Sawsan zdecydowanie uprawia muzykę pop) i nieźle skonstruowaną dramaturgię (może czasem za mocno podkreślaną efektami dźwiękowymi). Sceny na ulicach wyglądają brudno, a telewizyjne show jest zrealizowane tak profesjonalnie jak gdyby był to konkurs piosenki Eurowizji.

Uwaga! Film widziałem w oryginalnej wersji językowej! Obawiam się, że polski dubbing może odebrać mu sporo uroku (z drugiej strony, podejrzewam, że w tłumaczeniu pozbyto się kilku przekleństw, które wcześniej w filmie padały i co bardziej ostrożni rodzice nie będą zniesmaczeni tym, co czeka ich pociechy w kinie).

Ocena: 4/6"Misja: gwiazda", familijny, Dania 2013, 95 min., reż. Martin Miehe-Renard, występują: Laura Christensen, Line Kruse, Lars Knutzon, Ole Dupont, Ali Kazim. Polski dubbing: Benio Lewandowski, Joanna Pach, Piotr Warszawski, Tomasz Gut