The Crash Reel ****

Nie oglądajcie tego filmu przed zimowym wyjazdem w góry.
Niedługo przed zimowymi igrzyskami w Vancouver najpopularniejszemu i najlepszemu amerykańskiemu snowboardziście, Shaunowi White'owi, wyrósł pierwszy od dawna poważny konkurent. Kevin Pearce zaczął wygrywać coraz więcej zawodów, co sprawiło, że jego wieloletnia znajomość z White'em zaczęła się psuć. I wtedy Pearce doznał bardzo poważnego wypadku na treningu. Kraksa wyeliminowała go nie tylko z igrzysk, ale także - na wiele miesięcy - z życia.

Doświadczona, wielokrotnie nagradzana dokumentalistka Lucy Walker ("Śmietnisko") ma szczęście, że żyjemy w czasach, w których młodzi ludzie niemal nie wyłączają kamer. Dzięki temu mogła przebierać w bogatej dokumentacji z czasów sprzed wypadku sportowca. Okres jego rekonwalescencji i tego, co działo się potem, filmowała już sama.

"The Crash Reel" to poruszający obraz, w którym na tle dramatu głównego bohatera rozgrywa się też m.in. historia jego upośledzonego brata, świadomego życia z zespołem Downa i bardzo niezadowolonym z powodu swojego stanu. Trudno powiedzieć, czyj dramat jest tu najważniejszy - gdy walczący o życie Pearce zacznie dochodzić do siebie i mimo ostrzeżeń lekarzy postanowi wrócić do uprawiania sportu, przede wszystkim współczuć trzeba będzie jego rodzinie.

Dokument Walker stawia wiele istotnych pytań: czy sport (zwłaszcza ekstremalny) nie staje się zbyt ekstremalny?, czy sponsorzy nie popychają dziś zawodników do robienia niemożliwego?, czy nie trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść? Punkt widzenia zależy chyba od punktu siedzenia. Oby tylko nie leżenia.

Ocena: 4/6"Crash Reel", dokumentalny, USA 2013, 110 min., reż. Lucy Walker, występują: Kevin Pearce, Shaun White, Mason Aguirre, Daniel Amen, Sarah Burke, Rory Bushfield, Danny Davis, Kyla Donnelly, Ellery Hollingsworth