Dzwoneczek i bestia z Nibylandii ***

Gdzie mieszkają dzikie Pokemony.
Ileż można oglądać filmy o przygodach tytułowej wróżki, kiedy jej przyjaciółki są równie interesujące? Tym razem na pierwszy plan wysuwa się odważna i buntownicza Jelonka, która myśli sercem i nie słucha rad starszych, każących jej częściej posługiwać się rozumem. Dla Jelonki - opiekunki zwierząt - dobro małych (a raczej dużych) przyjaciół wróżek jest najważniejsze. Gdy w okolicy pojawia się przebudzona z długiego snu bestia, Jelonka postanawia się nią zaopiekować. Inne plany mają strażniczki Przystani Elfów, wierzące, że - zgodnie z prastarą przepowiednią - bestia pojawiła się, by zniszczyć ich świat.

Jeśli chodzi o inspiracje, jakimi kierowali się twórcy, projektując bestię, wymieniają m.in. kilka gatunków zwierząt, ale nowy pupilek trenerki miejscowej fauny zdecydowanie najmocniejsze skojarzenia budzi z bohaterami opowieści "Gdzie mieszkają dzikie stwory" zmarłego przed trzema laty amerykańskiego autora książeczek dla dzieci, Maurice'a Sendaka. Na to, że film powinien spodobać się nie tylko małym dziewczynkom, decydujący wpływ powinien mieć fakt, że bestia jest jednocześnie urocza i groźna. Animatorom Disneya po raz kolejny udało się powołać do życia bohatera, z którym chciałoby się przeżyć więcej przygód.

"Bestia z Nibylandii" to film, który umiejętnie żongluje nastrojem. Raz wzruszający, raz zabawny, czasem przejmująco smutny - pożenić to wszystko udało się naprawdę nieźle. Dobrze się stało, że twórcy z Disneytoon po raz kolejny nie obawiali się dokonać takiego mariażu. Polski dubbing wykonany został bez zarzutu przez profesjonalistów.

W niektórych krajach film trafia od razu na DVD, w innych będzie pokazywany w kinach. I choć wykonanie jest naprawdę przyzwoite, można czepiać się pewnej wtórności, braku świeżości i nowych pomysłów. Nie mam pewności czy warto z powodu "Dzwoneczka" organizować całą wyprawę do kina.

Ocena: 3/6"Dzwoneczek i bestia z Nibylandii 2D", animacja, familijny, przygodowy, USA 2014, 75 min., reż. Steve Loter, występują: Mae Whitman, Ginnifer Goodwin, Pamela Adlon, Lucy Liu, Megan Hilty, Raven-Symone, Anjelica Huston, Rosario Dawson