Orły 2015: "Bogowie" bezkonkurencyjni. Zawiódł "Jack Strong"

Znamy już laureatów Orłów 2015! Niekwestionowanym zwycięzcą 17. edycji Polskich Nagród Filmowych, nazywanych krajowymi Oscarami, jest film "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Obraz został nagrodzony aż siedmioma statuetkami - w najważniejszych kategoriach!
Łukasz Palkowski odebrał nagrodę dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię i nagrodę publiczności przyznawaną przez czytelników Filmwebu. Tomasz Kot odebrał nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, a Piotr Głowacki za najlepszą rolę drugoplanową. Krzysztof Rak został uhonorowany nagrodą za najlepszy scenariusz. A Piotr Sobociński Jr. odebrał Orła za najlepsze zdjęcia.

"Miasto 44" Jana Komasy otrzymało cztery statuetki - w kategoriach najlepszej scenografii, najlepszych kostiumów, najlepszego montażu i odkrycia roku dla Zofii Wichłacz. Jednym z faworytów rozdania tegorocznych Orłów był film "Jack Strong". Obraz w reżyserii Władysława Pasikowskiego był nominowany w aż 11 kategoriach. Jednak powędrowała do niego tylko jedna statuetka - za najlepszą główną rolę kobiecą dla Mai Ostaszewskiej.

Tegoroczna statuetka w kategorii najlepszej roli drugoplanowej za film "Pod Mocnym Aniołem" jest już piątą wygraną Kingi Preis w tym konkursie. "Lewiatan" przegrał z polska "Idą" w wyścigu po Oscary, ale Polska Akademia Filmowa uhonorowała film Andrieja Zwiagincewa Orłem 2015 w kategorii najlepszego filmu europejskiego.

Orły od tego roku przyznawane są w 19 kategoriach. Nagroda dla najlepszego filmowego serialu telewizyjnego została przyznana "Czasowi Honoru - Powstaniu" w reżyserii Jana Hryniaka. W tej kategorii Orły zostały przyznane po raz pierwszy.

Nazwiska laureatów tegorocznej edycji Nagród Polskiej Akademii Filmowej, odpowiedniku francuskich Cezarów, czeskich Lwów czy hiszpańskich Goi, zostały ogłoszone podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Gospodarzami ceremonii byli Grażyna Torbicka i Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.

Orły 2015. Gwiazdy pozują na czerwonym dywanie, a wśród nich Gruszka i Książkiewicz. Jest też elegancki Tomasz Kot >>

Jako pierwszy, 25 lutego, został ogłoszony laureat Orłów 2015 za Osiągnięcia Życia. Nagrodę otrzymał wybitny aktor teatralny i filmowy Franciszek Pieczka. Lista niezapomnianych filmów z jego udziałem jest długa. Zagrał m.in. w "Matce Joannie od aniołów" Jerzego Kawalerowicza, "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, "Żywocie Mateusza" Witolda Leszczyńskiego, czy "Austerii" Jerzego Kawalerowicza. Popularność przyniosła mu rola Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies".

Przeczytaj więcej o Nagrodzie za Osiągnięcia Życia dla Franciszka Pieczki >>

Lista zwycięzców Orłów 2015:

Najlepszy Film
"Bogowie" - reż. Łukasz Palkowski


Najlepsza Reżyseria
Łukasz Palkowski - "Bogowie"


Najlepszy Scenariusz
Krzysztof Rak - "Bogowie"


Najlepsza Główna Rola Męska
Tomasz Kot - "Bogowie"


Najlepsza Główna Rola Kobieca
Maja Ostaszewska - "Jack Strong"


Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska
Piotr Głowacki - "Bogowie"


Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca
Kinga Preis - "Pod Mocnym Aniołem"


Najlepsze Zdjęcia
Piotr Sobociński Jr. - "Bogowie"


Najlepsza Scenografia
Grzegorz Piątkowski, Marek Warszewski - "Miasto 44"


Najlepsza Muzyka
Czesław Niemen - "Sen o Warszawie"


Najlepsze Kostiumy
Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Dorota Roqueplo - "Miasto 44"


Najlepszy Montaż
Michał Czarnecki - "Miasto 44"


Najlepszy Dźwięk
Bartosz Putkiewicz - "Powstanie Warszawskie"


Najlepszy Film Europejski
"Lewiatan" (Leviathan) - reż. Andriej Zwiagincew


Odkrycie roku
Zofia Wichłacz - najlepsza główna rola kobieca "Miasto 44"


Najlepszy Film Dokumentalny
"Powstanie Warszawskie" - reż. Jan Komasa


Nagroda Publiczności Filmwebu
"Bogowie" - reż. Łukasz Palkowski


Najlepszy Filmowy Serial Telewizyjny
"Czas Honoru- Powstanie" - reż. Jan Hryniak


Nagroda za Osiągnięcia Życia
Franciszek Pieczka


Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii najlepszego filmu były: "Historia kina w Popielawach" (1999), "Dług" (2000), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001), "Cześć, Tereska" (2002), "Pianista" (2003) i "Zmruż oczy" (2004), "Wesele" (2005), "Komornik" (2006), "Plac Zbawiciela" (2007), "Katyń" (2008), "33 sceny z życia" (2009), "Rewers" (2010), "Essential Killing" (2011), "Róża" (2012), "Obława" (2013), "Ida" (2014).

W ubiegłych latach nagrodę w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego otrzymały filmy: "Wirtualna wojna" w reżyserii Jacka Bławuta (2103) oraz "Inny świat" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej (2014).

Zobacz pełną listę nominowanych filmów. O statuetkę Orłów 2015 Nagród Polskiej Akademii Filmowej walczyły te filmy >>

Orły 2015 to już 17. edycja konkursu, w którym w tym roku wzięło udział 42 polskich filmów fabularnych. W kategorii najlepszego filmu dokumentalnego członkowie Akademii wybierali nominowanych spośród 85 produkcji.

Tegoroczna edycja konkursu rozpoczęła się 15 stycznia 2015 roku tradycyjnym wysłaniem kart przez wiodącą na rynku firmę doradczo-audytorską PwC do ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej. Pierwsza tura głosowania zakończyła się o północy 2 lutego.

17. edycja Polskich Nagród Filmowych odbywała się pod honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Kinem Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2015 było kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, a partnerem przeglądu - Filmoteka Narodowa. Przegląd on-line wybranych filmów kandydujących do Orłów 2015 dostępny jest w serwisie Kinoplex.pl. Można tam zobaczyć także filmy z poprzednich edycji Orłów.

Przeczytaj biografię słynnego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi >>