Wilkołacze sny **

Nie wgryzają się wystarczająco mocno.
Młoda Marie (debiutantka Sonia Suhl) mieszka w małej miejscowości, w której naturalną ścieżką kariery wydaje się podjęcie pracy w przedsiębiorstwie przetwórstwa rybnego. Nowi koledzy prześladują dziewczynę, którą sympatią darzy właściwie tylko jeden, także poddawany mobbingowi młody mężczyzna. W tym samym czasie, protagonistka odkrywa na swoim ciele niepokojące zmiany. Czy Marie przemienia się w wilkołaka? I jaki to ma związek z tajemniczą chorobą jej matki?

"Wilkołacze sny" (tytuł oryginalny to raczej: "Gdy zwierzęta śnią") to debiut reżyserski Jonasa Alexandra Arnbego, który wcześniej m.in. wałęsał się po planach filmowych Larsa von Triera. Prawdziwie udany chrzest bojowy zaliczył jednak operator Niels Thastum, który zgarnął za "Wilkołacze sny" nagrodę dla najlepszego debiutanta podczas ostatniej edycji festiwalu Camerimage. Jego zdjęcia robią wrażenie zwłaszcza w pierwszym akcie, kiedy Thastum prezentuje kilka imponująco sfotografowanych krajobrazów. Znakomita jest też lokalno-symfoniczna muzyka Mikkela Hessa, która momentami przywodzi na myśl to, co w "Interstellar" zrobił Hans Zimmer.

Na tym lista zalet się kończy. Smutną ciekawostką jest to, że krótkie opisy fabuły filmu są zdecydowanie ciekawsze od samego obrazu.

To przede wszystkim kolejna opowieść o dojrzewaniu, dla uatrakcyjnienia obleczona w metaforę przemiany w wilkołaka. Tylko czy ktoś powiedział, że po "Boyhood" nie mogą powstawać już tradycyjne filmy o dojrzewaniu? W "Wilkołaczych snach" najciekawsze są sceny w pracy, gdzie oglądamy podłe traktowanie Marie przez współpracowników. Twórcy zbyt łatwo odpuszczają ten temat. A dopiero ostatni akt naprawdę klasyfikuje film jako horror, tyle że jest to finał zupełnie nieprzystający do reszty filmu, a do tego kompletnie nieatrakcyjny i niesatysfakcjonujący.

Lepszym planem na wieczór będzie wyśnienie własnych snów. "Wilkołacze sny", wbrew pozorom, wcale nie są pociągające. Ocena: 2/6"Wilkołacze sny", horror, Dania 2014, 84 min., reż. Jonas Alexander Arnby, występują: Lars Mikkelsen, Sonja Richter, Jakob Oftebro, Sonia Suhl, Gustav Dyekjaer Giese, Mads Riisom, Esben Dalgaard