Węże 2015. Mistrz Zanussi bierze (prawie) wszystko. Wszystkie inne nagrody już ma - dostał też Węże!

Najgorszy film, najgorszy reżyser, najgorszy scenariusz i najbardziej żenujący film na ważny temat - wszystkie Krzysztofa Zanussiego. Tak przynajmniej zawyrokowała kapituła Węży 2015, jedynej liczącej się polskiej antynagrody filmowej.
Zacznijmy najpierw od tego, że Węży w tym roku mogło nie być. - Nie ma w Polsce instytucji czy firmy, która chciałaby nam pomóc czy zostać naszym sponsorem. Firmy w Polsce nie mają jaj - mówił jeszcze przed ogłoszeniem nominacji Kamil Śmiałkowski, jeden z twórców Węży, po czym ogłosił zbiórkę pieniędzy w sieci.

Oczekiwanej minimalnej kwoty (33 tys. zł) ostatecznie nie udało się zebrać, pojawiła się za to firma (BBS Promotion), która odważyła się na sponsorowanie imprezy. Dzięki temu wężowych laureatów mieliśmy okazję poznać już po raz czwarty w historii.

Mistrz Zanussi...

W latach poprzednich triumfowały m.in. "Wyjazd integracyjny", "Kac Wawa" i "Ostra randka" - wszystkie w kategorii najgorszy polski film. Kto w tym roku? Faworytem od samego początku było "Obce ciało" (aż 12 nominacji!). I zostało nim do końca.

Obraz Krzysztofa Zanussiego zgarnął w sumie sześć statuetek, w tym najważniejszą: Wielkiego Węża. Nagrody co prawda reżyser osobiście nie odebrał, ale jemu akurat nie ma się co dziwić. Ma ich na koncie całe mnóstwo.

- Pierwszy raz i od razu sukces - komentowali na gorąco organizatorzy. - Zastanawiamy się, czy Krzysztof Zanussi tego filmu nie napisał specjalnie dla nas. Wszak niemal wszystkie inne branżowe nagrody ma już w swoim dorobku.... i znowu Zanussi...

Inne ważne wyróżnienia? Znów powędrowały do Zanussiego. Twórca "Barw ochronnych" czy "Ilumacji" triumfował jeszcze w kategoriach najgorsza reżyseria, najgorszy scenariusz i żenujący film na ważny temat. Mistrza Zanussiego nie było, pojawili się za to jego konkurenci.

- Uważam, że zdecydowanie bardziej my zasługujemy na tę statuetkę, dlatego wnoszę o ponowne przeliczenie głosów! - apelował ze sceny Mariusz Kuczewski, współautor scenariusza do filmu "Karol, który został świętym", który też był kilkakrotnie nominowany, ale ostatecznie wygrał jedynie w kategorii najgorszy plakat.

... a dla odmiany Szyc

W kategoriach aktorskich też było ciekawie. Autorem najgorszej roli męskiej ogłoszony został Borys Szyc ("Dżej Dżej"), najgorszej roli żeńskiej Barbara Kurdej-Szatan ("Dzień dobry, kocham cię"), zaś najgorszym duetem na ekranie okrzyknięto... znów Borysa Szyca w towarzystwie nawigacji GPS ("Dżej Dżej"). W sumie to była już piąta wężowa statuetka w karierze Szyca.Zostały jeszcze wyróżnienia specjalne - i tutaj, uwaga, dwukrotnie triumfowała Agnieszka Grochowska (za występ poniżej talentu i za najbardziej żenującą scenę, czyli "zabawy z pejczykiem i męskimi prostytutkami" w "Obcym ciele"), były kategorie techniczne (efekt specjalnej troski dla sceny pocałunku wśród kul z "Miasta 44") muzyczne (najgorszy teledysk okołofilmowy: Liber feat. Barbara Kurdej Szatan - "Dzień dobry, kocham cię") i kategorie branżowe - najgorszy przekład tytułu zagranicznego (tytuł polski: "Uciekinier z Nowego Jorku", tytuł oryginalny: "Song from the Forest").No dobra, ale o co tutaj właściwie toczyła się walka? Oddajemy głos organizatorom: "Oprócz tradycyjnie estetycznych inaczej statuetek Węży na laureatów czekają również nagrody rzeczowe. Wzorem Oscarów i innych wielkich nagród przygotowaliśmy dla naszych laureatów prezenty". Wśród nich zaproszenie na kolor i strzyżenie wraz z usługą analizy kolorystycznej, zapas ekologicznego soku (bez sztucznych dodatków spożywczych i konserwantów!) i DVD z kilkoma dobrymi filmami oraz dla równowagi DVD z zeszłorocznym laureatem Wielkiego Węża - "Ostrą randką" w reżyserii Macieja Odolińskiego.

Węże 2015. Pełną listę nominowanych znajdziecie TUTAJ >>

I ty możesz przyznawać Węże

Węże zostały powołane do życia w 2012 roku przez Kamila Śmiałkowskiego, Krzysztofa Spóra i Konrada Wągrowskiego. Nie o zabawę tylko tutaj chodzi, ale też chęć zainicjowania rozmowy na temat kondycji polskiego kina. Akademia Węży skupia dziś blisko 150 osób i ciągle czeka na chętnych, którym na sercu leży los polskiego kina (zgłoszenia możecie wysyłać na adres: nagrodyweze@gmail.com).

Gala rozdania Węży 2015 odbyła się w Teatrze WARSawy. Imprezę poprowadzili Piotr Kędzierski, Ewa Makomaska i Tomasz Karolak. Ten ostatni w stroju, a jakże, pluszowego węża.

WĘŻE 2015. PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH:

WIELKI WĄŻ - NAJGORSZY FILM ROKU
"Obce ciało" (reż. Krzysztof Zanussi; prod. Janusz Wąchała, Krzysztof Zanussi)

NAJGORSZA REŻYSERIA
Krzysztof Zanussi - "Obce ciało"

NAJGORSZY SCENARIUSZ
Krzysztof Zanussi - "Obce ciało"

ŻENUJĄCY FILM NA WAŻNY TEMAT
"Obce ciało" (reż. Krzysztof Zanussi; prod. Janusz Wąchała, Krzysztof Zanussi)

NAJGORSZA ROLA MĘSKA
Borys Szyc - "Dżej Dżej"

NAJGORSZA ROLA ŻEŃSKA
Barbara Kurdej-Szatan - "Dzień dobry, kocham cię"

WYSTĘP PONIŻEJ TALENTU
Agnieszka Grochowska - "Obce ciało"

NAJGORSZY DUET NA EKRANIE
Borys Szyc i nawigacja GPS - "Dżej Dżej"

NAJBARDZIEJ ŻENUJĄCA SCENA
Zabawy z pejczykiem i męskimi prostytutkami (Agnieszka Grochowska) - "Obce ciało"

EFEKT SPECJALNEJ TROSKI
Pocałunek wśród kul - "Miasto 44"

NAJGORSZY TELEDYSK OKOŁOFILMOWY
Liber feat. Barbara Kurdej Szatan - "Dzień dobry, kocham cię" (do filmu "Dzień dobry, kocham cię", realizacja: Dream Music)

NAJGORSZY PRZEKŁAD TYTUŁU ZAGRANICZNEGO
"Uciekinier z Nowego Jorku" (Song from the Forest) dystr. Against Gravity

NAJGORSZY PLAKAT
"Karol, który został świętym" (producenci Tomasz Karczewski, Marcin Piasecki, Magdalena Zimecka, Jacek Kulczycki; dystr. Kino Świat)