Sprawdź, jeśli lubisz się bać. Tajemnica najlepszych zwiastunów filmów grozy [WIDEO]

Jakie cechy powinien mieć najlepszy zwiastun horroru? Przedstawiamy kilka zwiastunów, które zapowiadały porządną dawkę strachu w kinie.
Rasowy zwiastun powinien przestraszyć, ale być dopiero zapowiedzią tego, co może spotkać widzów w kinie. Musi mieć także klimat tajemnicy, która przyciągnie do sal kinowych w nadziei jej rozwikłania. Te krótkie formy wideo mogą być arcydziełami, odwołując się do drzemiących w nas lęków. Przedstawiamy kilka starszych i nowszych najlepszych realizacji krótkich form filmowych zapowiadających kino grozy. A jak ta forma ewaluowała w czasie?

"Lśnienie"

Zwiastun "Lśnienia" z 1980 roku, w reżyserii Stanleya Kubricka nie informuje w żadnym stopniu o fabule, której widz mógłby spodziewać się w kinie. Ale dostarcza daleko bardziej istotnych informacji, dla tych którzy lubią się bać. Alison Nastasi na Flavorwire.com podkreśla, że uwagę przykuwa przede wszystkim muzyka. Jej monotonia buduje nastrój. O kształcie zwiastuna zadecydował sam Stanley Kubrick, odpowiednio przycinając film. W końcówce zwiastuna umieścił fragment obrazu, który na dobre zapisał się w historii horroru. Zwiastun przywołuje czasy, kiedy o formie zapowiedzi filmowych obrazów nie decydowały tylko przesłanki marketingowe, a zamysł autora filmu."Antychryst"

Zwiastun "Antychrysta" Larsa von Triera niewątpliwie przyczynił się do sukcesu filmu, u jednych wywołując strach i zaciekawienie, u innych... obrzydzenie. Film tylko po emisji zwiastuna został okrzyknięty kontrowersyjnym. Alison Nastasi podkreśla, że naga para w gąszczu korzeni zapadła w pamięć wielu odbiorcom, nie tylko z powodu ukazania w niej scen seksu. W zwiastunie "Antychrysta" jego autorom bardzo dobrze udało się oddać charakter całego filmu, nieprzyjazną przestrzeń, w której przebywają bohaterowie i towarzyszące im emocje."Egzorcysta"

Film w reżyserii Williama Friedkina z 1973 roku otrzymał 10 nominacji do Oscara, które zaowocowały dwoma statuetkami - w kategorii najlepszego scenariusza adaptowanego i najlepszego dźwięku. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i chyba najbardziej przerażających filmów grozy. Uwagę krytyków zwrócił naturalizm obrazowania w "Egzorcyście" i świetne aktorstwo. A zwiastun? Nie polecamy przed zaśnięciem, ale jeśli lubisz się bać..."Wyspa tajemnic"

Na zwiastun filmu "Wyspa tajemnic" zwraca uwagę TheGhostdiaries.com. Zapowiedź dobrze oddaje klimat filmu, wprowadza w fabułę horroru Martina Scorsese. Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) prowadzi śledztwo w sprawie zniknięcia jednej z pacjentek szpitala dla obłąkanych przestępców. Pozostała po niej tylko zaszyfrowana wiadomość. Teddy musi stawić czoło spiskowi wśród personelu szpitala i prześladującym go wspomnieniom. Fotografie i osadzenie akcji w latach 50. sprawiają, że zwiastun przywodzi na myśl dzieła Hitchcocka."Psychoza"

Skoro przywołaliśmy już film, który do Hitchcocka nawiązuje, przypominamy absolutny klasyk - "Psychozę" i niezapomnianą scenę pod prysznicem. Nie wspominając o niej, trudno mówić o współczesnym kinie grozy. Ta scena funkcjonuje już właściwie samodzielnie i jest dobrym przykładem na to, że w krótkiej formie można nie tylko przykuć uwagę widza, ale i zapisać się w historii filmu."Oculus"

Na koniec zestawienia przypominamy zwiastun filmu "Oculus", który niedawno wszedł na ekrany polskich kin. W filmie odbicie przeklętego lustra kryje w sobie śmiertelnie niebezpieczną, nadprzyrodzoną moc, przejmującą kontrolę nad umysłem patrzącego i wywołującą u niego halucynacje i wreszcie opętanie. Nam zwiastun wydaje się budzić grozę.Jeden z ulubionych gadżetów Davida Lyncha. Teraz opowiada o nim "Oculus". Co odsłaniają lustra w horrorach, że aż tak się boimy? >>

A które zwiastuny horrorów wam wydają się najbardziej przerażające?

Kim są "królowe krzyku"? Maika Monroe zapisze się w historii jako jedna z nich? [ZDJĘCIA] >>

Więcej o: