The Duff [#ta brzydka i gruba] ****

Cała ona.
Bianca (Mae Whitman) ma dwie wierne i atrakcyjne przyjaciółki. Sama nie jest ideałem piękna z magazynów, ale zdaje się nie zwracać na to uwagi. Dopiero kolega z dzieciństwa, obecnie szkolny gwiazdor, Wesley (Robbie Amell), uświadamia Biance, że w każdej grupie jest jakiś DUFF (Designated Ugly Fat Friend, czyli pełniąca rolę grubej i brzydkiej), który ma sprawiać, żeby pozostali wypadali przy nim jeszcze lepiej. Biance trudno się z tym pogodzić. W akcie desperacji, prosi Wesleya o ratunek.

Oparty na powieści, znającej rzecz z autopsji, Kody Keplinger "The Duff" to kolejna odsłona "Pigmaliona" z licealnych korytarzy. Ktoś mógłby pomyśleć, że to remake filmu "Cała ona". Jak przystało na licealne komedie, w głównych bohaterów wcielają się 26-latkowie. W ich dużo młodszy wiek w niektórych wypadkach uwierzyć jest łatwiej, a w innych trudniej, ale obsada - z Amellem na czele - jest tak niesamowicie sympatyczna, że m.in. dla niej z przyjemnością się ten film ogląda.

Niosący oczywisty, pozytywny przekaz (przyczepianie metek jest złe, w każdym można znaleźć piękno) i tradycyjnie naiwno-bajkowy "The Duff" zaczyna się nieco ślamazarnie i wzbudza niepokój odrobinę wysilonymi żartami, ale po pierwszym akcie łapie świetne tempo i staje się naprawdę świetnym seansem, okraszonym paroma świetnymi żartami w najmniej spodziewanych momentach (dostarczają ich przede wszystkim wcielający się w nauczycieli Ken Jeong, Chris Wylde i Romany Malco, ponadto na drugim planie pojawia się też Allison Janney). Gdy na napisach końcowych rozbrzmiewają dźwięki "Favorite Record", jednego z badziej przebojowych kawałków z ostatniej płyty Fall Out Boy, można już tylko się uśmiechać i wesoło tupać nogami.

Nie wiem czy jest jakieś (górne) ograniczenie wiekowe dla licealnych komedii - ja na szczęście jeszcze do niego nie dobiłem - ale ci, którzy nadal czerpią przyjemność z oglądania tego typu filmów, na "The Duff" nie powinni się zawieść.

Ocena: 4/6"THE DUFF [#ta brzydka i gruba]", komedia, USA 2015, 101 min., reż. Ari Sandel, występują: Mae Whitman, Robbie Amell, Bella Thorne, Bianca A. Santos, Skyler Samuels