Już dziś premiera "Avengers: Czas Ultrona", najnowszego filmu Marvela. 6 rzeczy, które musisz wiedzieć przed pójściem do kina

Kim są i skąd się wzięli Avengersi? Grunt pod ich przygody stworzył "Iron Man", a także filmy o Hulku, Thorze i Kapitanie Ameryce. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć przed pójściem do kina na "Avengers: Czas Ultrona".
Zaczęło się od superbohaterów, których komiksowe przygody wydawało powstałe w latach 60. XX wieku wydawnictwo Marvel. To do Marvela należą prawa do postaci takich jak Kapitan Ameryka, Hulk czy Iron Man.W roku 1960 główny konkurent Marvela, czyli DC Comics, stworzył pierwszy komiks o Lidze Sprawiedliwości, grupie superbohaterów, w którym swoje siły połączyli m.in. kochani przez czytelników Batman, Superman czy Wonder Woman. Marvel wziął przykład z konkurencji i w 1963 roku wypuścił pierwszy numer komiksu o swojej własnej grupie superbohaterów. Zatytułował go "Avengers" (z ang. "Mściciele").

W pierwszym składzie drużyny znajdowali się: Iron Man, Hulk, Thor oraz nieznani (jeszcze) z filmów Ant-Man i Wasp. "Earth's Mightiest Super-heroes!" - krzyczał z okładki żółty napis we wrześniu 1963 roku. Dwumiesięcznik "Avengers" okazał się takim sukcesem, że już po roku zmieniono go w miesięcznik. Seria funkcjonuje na amerykańskim rynku wydawniczym po dziś dzień.

W połowie poprzedniej dekady powstał pomysł stworzenia niezwykłej serii filmów, którą zwieńczyłyby kinowe przygody Avengersów. Zaczęło się w 2008 roku od "Iron Mana" z Robertem Downeyem Jr. w roli głównej. Film okazał się wielkim hitem - na całym świecie zarobił ponad pół miliarda dolarów i był drugim (nomen omen po innym "trykociarskim" filmie, czyli "Mrocznym rycerzu") największym sukcesem finansowym roku w amerykańskich kinach. Dalej poszło już z górki, sequel "Iron Mana", a także filmy o Hulku, Thorze i Kapitanie Ameryce stworzyły grunt pod filmowe przygody drużyny Avengersów.

Miały one swoją premierę w 2012 roku. Filmowi "Avengersi" całkowicie zmietli całą konkurencję. Na całym świecie zarobili ponad 1,5 miliarda dolarów i jest to do dziś trzeci najlepszy wynik finansowy w historii kina (po "Avatarze" i "Titaniku").

Na kolejną część przygód drużyny fani musieli czekać trzy lata. Film "Avengers: Czas Ultrona" wchodzi do kin właśnie dziś. Poniżej wszystko, co powinniście wiedzieć o Avengersach przed pójściem do kina.

6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed obejrzeniem drugich "Avengersów":

1. Kim są filmowi Avengersi?

Avengersi to swego rodzaju superdrużyna do zadań specjalnych. Zbiera się zawsze wtedy, kiedy zagrożenie ze strony wrogich sił jest zbyt duże, by dał sobie z nim radę jeden superbohater. Jej członkowie to:

- Iron Man (w tej roli Robert Downey Jr.) - miliarder Tony Stark, który świat ratuje w supernowoczesnej, latającej zbroi.

- Thor (Chris Hemsworth) - nordycki bóg prosto z Asgardu, który wrogów unieszkodliwia za pomocą mitycznego młota Mjolnira;

- Kapitan Ameryka (Chris Evans) - superżołnierz Steve Rogers, stworzony w wyniku drugowojennego eksperymentu. Walczy okrągłą tarczą w barwach amerykańskiej flagi;

- Hulk (Mark Ruffalo) - naukowiec Bruce Banner, który w przypływach gniewu zmienia się w niemal niezniszczalne, kilkumetrowe, zielone monstrum;

- Czarna Wdowa (Scarlett Johansson) - specjalna agentka Natasha Romanoff, śmiertelnie niebezpieczna, bo wyszkolona w sztukach walk; i na końcu:

- Hawkeye (Jeremy Renner) - specjalista od walki dystansowej, świetnie strzelający z łuku;

W najnowszym filmie skład drużyny może się nieco zmienić.

2. Co działo się w poprzednich filmach Marvela?

"Avengersów: Czas Ultrona" poprzedza kilkanaście filmów i seriali umiejscowionych w świecie Marvela. W pierwszej części cyklu "Avengers" drużyna musiała zmierzyć się z Lokim, bogiem kłamstwa, a prywatnie przybranym bratem Thora. W epickiej bitwie na ulicach Nowego Jorku udało się roznieść w pył kosmiczną rasę Chitauri.

W kolejnych filmach Thor przeprowadził się z Asgardu na ziemię, Iron Man zmaga się z traumą po ataku obcej rasy, a Kapitan Ameryka wykrywa spisek w organizacji S.H.I.E.L.D. (w której powstali Avengersi) i powstrzymuje go.

3. Czego możemy się spodziewać w "Avengers: Czas Ultrona"?

Przede wszystkim obecności tytułowego Ultrona (w niejednej kopii), czyli bezlitosnego robota obdarzonego sztuczną inteligencją. Ponadto: Iron Man odziany w specjalną zbroję pojedynkować się będzie z Hulkiem, a na horyzoncie pojawią się zupełnie nowe postaci: m.in. superszybki Quicksilver, niebezpieczna Scarlet Witch czy potężny Vision.

4. Jak krytyka oceniła najnowszy film ze stajni Marvela?

Serwis Rotten Tomatoes (ang. "Zgniłe Pomidory"), zajmujący się wyciąganiem średniej z opinii amerykańskich krytyków, wyliczył średnią z - póki co - 248 recenzji. Zdecydowana większość z nich, bo 185, jest pozytywna. 63 są negatywne. Krytycy chwalą stronę wizualną i relacje pomiędzy bohaterami, krytykują z kolei wtórność w stosunku do poprzedniej części i scenariuszowy chaos.

5. Do czego to wszystko zmierza?

Przed nami kolejne filmy i seriale ze stajni Marvela. Już w lipcu na ekrany kin wejdzie "Ant-Man" - opowieść o superbohaterze potrafiącym zmniejszać się do postaci mrówki. W sumie do 2019 roku będziemy mieli okazję obejrzeć przynajmniej 7 filmów, a zwieńczeniem historii Avengersów będzie dwuczęściowa historia pt. "Infinity War", w której naszym bohaterom przyjdzie rozprawić się z potężnym Thanosem.

6. Czy w Polsce można dostać komiksy o Avengersach?

Tak, w księgarniach, salonach prasowych i sklepach specjalistycznych można kupić komiksy z serii "Avengers", "New Avengers" czy "Ultimates" (uwspółcześniona wersja przygód grupy). Wydawały je oficyny takie jak Hachette, Egmont Polska oraz Mucha Comics.