Jak Elżbieta II i jej siostra Małgorzata przysporzyły zmartwień królewskiej rodzinie. "Randka z królową" wkrótce w kinach. Zobacz zwiastun i plakat

Jaka była Elżbieta II, obecna królowa Wielkiej Brytanii, w młodości? Nie była wcale taka grzeczna... O pewnej szalonej nocy w 1945 roku opowiada reżyser Julian Jarrold w filmie "Randka z królową", który 3 lipca wejdzie na ekrany polskich kina.
- Mamo, sześć lat żyłyśmy jak w klasztorze. Czas wyjść do ludzi! - tak zirytowana 19-letnia Elżbieta II przekonuje rodziców, aby pozwoli jej wyjść z Pałacu Buckingham i bawić się nocą pośród tłumów. A jest co świętować. Właśnie skończyła się wojna. Tej nocy król Jerzy VI, jej ojciec, wygłosi przemówienie z tej okazji. Elżbieta II i jej młodsza siostra, buzującą energią Małgorzatą, udadzą się incognito na imprezę, która ogarnęła cały Londyn."Randka z królową" jest fikcyjną historią, utrzymaną w konwencji komedii romantycznej, ale film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Elżbieta i Małgorzata wymknęły się z oficjalnego przyjęcia w hotelu Ritz w Londynie. W filmie Małgorzata znika w tłumie wraz z grupą świętujących kapitanów marynarki, a Elżbieta poznaje młodego lotnika - Jacka.

Wydarzenia gorącej nocy, wielkiego święta, pozwolą odsłonić charaktery bohaterek. Elżbietę i Małgorzatę łączy niewątpliwie siostrzana więź, ale te dwie kobiece postaci różnią się pod względem charakterów i priorytetów, według których podejmują wybory.Ale w filmie równie mocno wyeksponowana jest relacja Elżbiety i Jacka. Ich spotkanie to zderzenie odmiennych światów, które doprowadza do serii zabawnych pomyłek. Szczególnie, że Jack nie wie, kim jest Elżbieta, ona zaś nie zna jego tajemnicy. Próbując odnaleźć Małgorzatę, jednocześnie uciekają przed dwoma wysłannikami Królewskiej Gwardii.

"Randka z królową" nie jest pierwszą opowieścią o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Film Jarrold choćby przez postać króla Jerzego VI, która pojawia się w filmie, nawiązuje do obrazu "Jak zostać królem" Toma Hoopera, nagrodzonego czterema statuetkami Oscara. "Randka z królową" przedstawia bardziej kobiecy świat niż "Jak zostać królem", ale według Guya Lodge'a z "The Variety" w nie mniej angażujący sposób.

"Randka z królową" wchodzi na ekrany polskich kin 3 lipca.

Zobacz też: "Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy"