Do nieba **

Hej, sokoły!
Nana Kunning (Jennifer Connelly, "Requiem dla snu", "Dom z piasku i mgły") przychodzi wraz z dwójką synów do lokalnego uzdrowiciela. Zamiast uleczenia śmiertelnie chorego Gully'ego, Nana dostaje nieoczekiwaną wieść - ona także posiada dar uzdrawiania.

20 lat później, do drugiego z jej synów, sokolnika Ivana (który wyrósł na znanego z "Batmana - początku" czy "Incepcji" Cilliana Murphy'ego), dociera dziennikarka Jannia (Melanie Laurent, "Bękarty wojny", "Iluzja"). Kobieta zakłóca w miarę spokojne życie Ivana i sprawia, że mężczyzna pragnie skonfrontować się z niewidzianą całe wieki, zaszytą w jakiejś głuszy matką.

Triumfująca w 2009 r. na Berlinale ze swoim "Gorzkim mlekiem" peruwiańska reżyserka i scenarzystka Claudia Llosa tym razem przeholowała. Sokola symbolika, postacie uzdrowicieli i spartańskie warunki życia nie składają się z miejsca w dramat głęboko metafizyczny i mistyczny, ale tworzą bezsensowną, trudną do przełknięcia papkę. Llosa stara się ze swojej opowieści ulepić tajemnicę, ale osiąga to jedynie poprzez kompletnie niejasną w pierwszych minutach obrazu narrację i sprzedawanie widzowi zbyt małej ilości informacji na temat wydarzeń i bohaterów.

W tym przypadku nie ma w tym zresztą nic złego, bo dramaty postaci nie są ani trochę interesujące. W bohaterach filmu nie ma też niczego szczególnie sympatycznego, zwłaszcza w przypadku przyjemniaczka Ivan, który niezbyt sympatycznie traktuje swoją żonę (Oona Chaplin, córka Charliego). Niektóre części historii kompletnie nie trzymają się kupy (do czego Jannie był w ogóle potrzebny Ivan?) i gdyby nie tradycyjnie znakomita Connelly, "Do nieba" oglądałoby się jeszcze trudniej.

W porównaniu z wersją festiwalową, produkt kinowy został skrócony o ok. 20 minut. Z opisów można wywnioskować, że wycięto głównie sceny seksu. Nieszczęście w szczęściu - to właśnie one mogły być w tym wszystkim najciekawsze.

Ocena: 2/6"Do nieba", dramat, Francja, Hiszpania, USA 2014, 110 min., reż. Claudia Llosa, występują: Jennifer Connelly, Cillian Murphy, Melanie Laurent, William Shimell, Peter McRobbie, Ian Tracey, Andy Murray, Oona Chaplin