Przypominamy najlepsze ekranizacje powieści Stanisława Lema [ZESTAWIENIE 8 FILMÓW]

Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. W pewnym okresie był także najbardziej poczytnym pisarzem nieanglojęzycznym. A jego książki od zawsze fascynowały filmowców. Jakie ekranizacje jego powieści warto znać?
1. "Kongres" (2013), reż. Ari FolmanWiele tu polskich akcentów - autorem zdjęć jest Michał Englert, za animację odpowiada rodzime Orange Studio, a współproducentem "Kongresu" jest firma Opus Film. Bohaterką jest słynna aktorka (Robin Wright), która przestaje być potrzebna, bo wytwórnia używa w filmach jedynie jej wirtualnego wizerunku - mówi Bartosz Staszczyszyn*, recenzent filmowy Culture.pl..2. "Maska" (2010), reż. Bracia Quay- W opowiadaniu Sanisława Lema "Maska" chcieliśmy zawrzeć mroczną historię miłosną, a zarazem horror (z interesującym odwołaniem do motywu Frankensteina), w którym maszyna nieubłagalnie poluje na człowieka - mówili o filmie kultowi amerykańscy animatorzy.

3. "Solaris" (2002), reż. Steven SoderberghTo kolejna adaptacja książki o tym samym tytule. Reżyser na pierwszy plan wysunął tragiczną miłość Chrisa (George Clooney) i Rheya (Natascha McElhone) - element emocjonalny zdecydowanie dominuje nad intelektualnym, co nie spodobało się pisarzowi. Docenił jednak niepowtarzalny klimat, oszczędność w użyciu efektów specjalnych, grę aktorską a także przejrzystą narrację - mówi Bartosz Staszczyszyn*, recenzent filmowy Culture.pl.

4. "Test Pilota Pirxa" (1978), reż. Marek PiestrakFilm na podstawie opowiadania "Rozprawa" z "Opowieści o Pilocie Pirxie". Rozpoczyna się lot do Saturna. Załoga składa się z ludzi i robotów, Pirx uważnie obserwuje członków ekipy, szukając klucza do rozszyfrowania ich tożsamości.

5. "Solaris" (1972) reż. Andriej TarkowskiWedług krytyków radziecka odpowiedź na "2001: Odyseję kosmiczną" Stanley Kubricka to "nieudane arcydzieło", a według Lema - chybiona ekranizacja jego powieści. Nagrodzony na festiwalu w Cannes film wybitnego rosyjskiego reżysera do dziś wzbudza liczne kontrowersje.

6. "Przekładaniec" (1968), reż. Andrzej Wajda

Scenariusz do tej krótkiej noweli o wydarzeniach rozgrywających się u progu XXI wieku napisał w latach 60. sam Stanisław Lem. Potwierdzeniem sukcesu były liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Komitetu ds. Radia i Telewizji oraz Medal Specjalny na festiwalu filmów fantastycznych w Sitges w Hiszpanii. Film Wajdy okazał się telewizyjnym sukcesem w wielu krajach Europy.

7. "Przyjaciel" (1965), reż. Marek Nowicki i Jerzy Stawicki

20-minutowy czarno-biały film telewizyjny na podstawie opowiadania Lema o tym samym tytule. Opowieść o człowieku, którego krokami kieruje potężny mózg elektronowy, dążący do zdobycia władzy nad światem.

8. "Milcząca gwiazda" (1960), reż. Kurt Maetzig

To najbardziej efektowny film science fiction lat 60. wyprodukowany poza Hollywood. Ekranizacja powieści "Astronauci" - utrzymana w duchu wojującego socrealizmu opowieść o wyprawie międzynarodowej załogi na Wenus dziś budzi uśmiech politowania, ale pięćdziesiąt lat temu robiła ogromne wrażenie.

*Bartosz Staszczyszyn - krytyk filmowy i literacki. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i portalu Filmweb.pl. Publikował m.in. w "Polityce", "Gazecie Wyborczej" i "Dwutygodniku".

Więcej o: