"Randka z królową". Jaka była Elżbieta II w młodości? Sarah Gadon stworzyła jej ciekawy portret

- Znalezienie kogoś, kto odnalazłby się w świecie z roku 1945, przypominał księżniczkę z tamtych czasów i wyglądał na około 19-20 lat, było wielkim wyzwaniem - mówi reżyser filmu ?Randka z królową? Julian Jarrold. Te oczekiwania doskonale spełniła Gadon, wcielając się w Elżbietę II.
"Randka z królową" to film opowiadający o jednej, pełnej wrażeń nocy z życia dwóch autentycznych księżniczek, czyli Elżbiety, obecnej królowej Wielkiej Brytanii, i Małgorzaty. Wspomniana noc miała miejsce 8 maja 1945 roku - po obchodach Dnia Zwycięstwa. Księżniczki przekonują rodziców, żeby tym razem mogły świętować wraz z tłumem na ulicach Londynu. I zgodę na to wyjście w końcu udziela ich ojciec, którego postać została przedstawiona w "Jak zostać królem", filmie nagrodzonym czterema statuetkami Oscara.Księżniczka Elżbieta tej niezwykłej nocy, która jest przedstawiona w filmie, chciała być zwykłą dziewczyną. Dlatego przemierzała miasto icognito, bawiąc się wraz z tłumem londyńczyków. Jarrold podkreśla, że znalezienie odtwórczyni roli Elżbiety nie było łatwe. - Znalezienie kogoś, kto odnalazłby się w świecie z roku 1945, przypominał księżniczkę z tamtych czasów i wyglądał na około 19-20 lat, było wielkim wyzwaniem - przyznaje.

Chodzi o uchwycenie ducha autentycznych postaci

- W przypadku takiego filmu ważne jest, żeby pozostać wiernym psychologii postaci, widzianej oczami twórców filmu - mówi Robert Bernstein, producent "Randki z królową". - To nasza wersja tej historii. Nie porywamy się na rysowanie portretu pamięciowego, gdyż aktorki i prawdziwe księżniczki nie wyglądały identycznie. Chodzi o uchwycenie ducha Elżbiety i Małgorzaty z naszego punktu widzenia, z poszanowaniem tej nocy i uczestniczących w niej księżniczek - podkreśla.

Gadon miała dostęp do unikalnych nagrań księżniczki z tamtej epoki, w tym jednego, na którym Elżbieta zwraca się do tłumu zebranych w Południowej Afryce. Tak dopracowywała akcent i tonu głosu młodej Elżbiety. Młoda aktorka brała też lekcje etykiety i pracowała z konsultantem historycznym.

Silny charakter i historia pierwszej miłości

Elżbiecie II nie można odmówić charakteru. Jest jedyną członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, która odbyła służbę wojskową. Podczas II wojny światowej udało jej się uprosić ojca, aby pozwolił jej wstąpić do Women's Auxiliary Territorial Service. Tak została przeszkolona na kierowcę i mechanika, uzyskując ostatecznie stopień kapitana. "Randka z królową" przedstawia Elżbietę jako postać obdarzoną poczuciem humoru, stanowczością i poczuciem obowiązku.

Ale w filmie Jarrold przedstawiona jest też romantyczna natura bohaterki, która uwidacznia się w relacji z Jackiem, poznanym na ulicy młodym lotnikiem. To on będzie jej towarzyszył w nocnej wyprawie po Londynie. "Randka z królową" jest opowieścią o historii pierwszej miłości obecnej królowej. A sam film nawiązuje pod względem warstwy wizualnej do szalonych komedii z lat czterdziestych.

Sarah Gadon jako księżniczkę Elżbietę będziecie mogli zobaczyć w kinie już w najbliższy piątek 3 lipca.