Piksele ****

Adam Demolka.
W latach 80. wysłano w kosmos kapsułę czasu, na pokładzie której znalazła się taśma z nagraniem finałów mistrzostw świata w grach arcade. Miłujący bitkę kosmici odebrali to jako wypowiedzenie wojny. Swoje oddziały i metody inwazji postanowili wzorować właśnie na grach - dlatego na Ziemię napadają jednostki z "Galagi", Pac-Man czy Donkey Kong. Prezydent USA (Kevin James) zdaje sobie sprawę, że planetę uratować mogą tylko mistrzowie tych gier (Adam Sandler jako Adam Sandler, świetnie bawiący się rolą Peter Dinklage i znakomity Josh Gad).

Komedia akcji Chrisa Columbusa ("Kevin sam w domu", "Pani Doubtfire") inspirowana jest dwuminutową animacją Patricka Jeana, która pięć lat temu zrobiła furorę w Internecie. Film nosi po równo znamiona działalności Columbusa i Sandlera, któremu bardzo zależało na nakręceniu "Pikseli". Jego wierny współpracownik Tim Herlihy napisał lwią część scenariusza. Nie wiem, co Sandler mógł zrobić amerykańskim krytykom, ale ci znowu musieli zacząć wymyślać negatywne recenzje jeszcze przed przekroczeniem progu kina.

Jeśli chodzi o filmy o grach retro, "Piksele" nie zbliżają się do poziomu "Ralpha Demolki", ale to kolejna naprawdę zabawna produkcja Sandlera z dobrym morałem (fakt, jak zwykle takim samym). Jest tu też kilka fajnych pomysłów, na które wcześniej nikt jakoś nie wpadł - dlaczego prezydent USA nie miałby się przyjaźnić z życiowym nieudacznikiem, który wpada do Białego Domu w odwiedziny w roboczym stroju? No właśnie, jeżeli obsadzenie Samuela L. Jacksona w roli prezydenta USA ("Polowanie na prezydenta") wydawało wam się dowcipnie niedorzeczne, poczekajcie, aż zobaczycie na jego fotelu Kevina Jamesa. Warto!

Ocena: 4/6"Piksele", Komedia, Sci-Fi, USA 2015, reż. Chris Columbus, występują: Adam Sandler, Kevin James, Michelle Monaghan, Peter Dinklage, Josh Gad, Matt Lintz, Brian Cox, Sean Bean