Mr. Turner ***

Malowany Dickens.
Brytyjski malarz William Turner żył w latach 1775-1851. Zdążył doświadczyć okresów popularności i totalnego niezrozumienia oraz szyderstw. Prekursor impresjonizmu traktowany jest dzisiaj przez Brytyjczyków jak jedno z największych dóbr narodowych i rodacy pośmiertnie starają się wynagrodzić mu cierpienia, których doznał za życia. Nic dziwnego, że są "Mr. Turnerem" zachwyceni. Reszta świata nie ma obowiązku być oczarowana.

Mike Leigh ("Sekrety i kłamstwa", "Vera Drake") postanowił nie oferować widzowi uporządkowanej narracji. Reżyser i scenarzysta ukazuje ostatnie ćwierćwiecze z życia artysty, skacząc po wydarzeniach, miejscach, spotkaniach z różnymi postaciami i decydując się na to, by kompletnie niczego nie wyjaśniać. Leigh zakłada, że nie musimy odkrywać - niekoniecznie przecież interesujących - szczegółów z życia artysty, ale poznać go jako człowieka. Byłaby to słuszna decyzja, gdyby tylko działanie twórcy się sprawdzało - a śmiem w to wątpić (ponadto, można mieć zastrzeżenia co do tego, czy Turner-człowiek jest w ogóle wart poznania).

Być może gdybym nie czytał niedawno obszernego tekstu na temat życia i twórczości Turnera, film zaciekawiłby mnie odrobinę bardziej. Przywiązywanie się do masztu i inne interesujące epizody z życia malarza znałem już jednak przed projekcją, więc podczas seansu została mi jedynie dwuipółgodzinna, dość nudna włóczęga śladami tytułowego bohatera.

Na szczególne uznanie zasługują za to malownicze zdjęcia Dicka Pope'a (gdy kręcisz film o malarzu, musisz się postarać, by chociaż niektóre kadry dorównywały jego dziełom) i fenomenalna główna rola Timothy'ego Spalla, słusznie kolekcjonującego nagrody za swój występ. Problem w tym, że jego gburowaty, wiecznie krztuszący się, antypatyczny bohater nieco za bardzo przypomina groteskowych szwarccharakterów z powieści Dickensa.

Ocena: 3/6"Pan Turner", dramat, biograficzny, Wielka Brytania, Francja, Niemcy 2014, 150 min., reż. Mike Leigh, występują: Timothy Spall, Paul Jesson, Dorothy Atkinson, Marion Bailey, Karl Johnson, Ruth Sheen, Sandy Foster, Amy Dawson, Lesley Manville, Martin Savage, Jamie Thomas King, Mark Stanley

Więcej o: