Poznaj najzabawniejsze polskie animacje "Pafnucy, futrzany stwór z lateksową trąbą, nie jest zadowolony ze swojej fizjonomii" [TOP 6]

O tym, jak działa jamniczek, o żarłocznych małżach, musze-kaskaderce i zdesperowanym pluszaku z siekierą - mówi Bartosz Staszczyszyn*, recenzent filmowy Culture.pl.
Polska animacja od kilku dekad ma poważne twarze Lenicy i Kuci, Giersza i Szczechury, Kijowicza, Czekały i Schabenbecka, twórców odważnych, wyrazistych i eksperymentujących z formą. Wśród najwybitniejszych polskich animacji mnóstwo jest dojmujących opowieści o samotności, o władzy, totalitaryzmie i istocie sztuki. Ale bywają tu także historie opowiedziane w nieco lżejszym tonie, czasem frywolne i bardzo dowcipne. Oto kilka z nich:"Czarny Kapturek" Piotra Dumały, 1983 r.- Mój ideał filmu rozpina się między humorem i horrorem. Najlepiej, gdy obie skrajności zataczają koło i stykają się ze sobą - mówił Piotr Dumała w rozmowie z Pawłem Sitkiewiczem. A jednak nazwisko artysty częściej łączy się z mrocznymi opowieściami z ducha Dostojewskiego i Kafki, aniżeli z lekkimi historiami przesyconymi poczuciem humoru.

Jednym z wyjątków w filmografii Dumały jest "Czarny Kapturek" zrealizowany na motywach bajki Charlesa Perrault. Czytany przez polskiego reżysera "Czerwony Kapturek" w żadnym razie nie przypominał klasycznych baśniowych adaptacji - okazywał się sprośny i rozbrajająco dowcipny. Dumała sięgał po prostą kreskę imitującą dziecięce rysunki i swobodnie traktował fabułę literackiego pierwowzoru. Tu Kapturek pożerał wilka, myśliwy zabijał małą dziewczynkę, a w finale babcia i wilk oddawali się cielesnym uciechom. Seksualna końcówka nie wszystkim się podobała, a film funkcjonował w dwóch wersjach - z seksualnym finałem i bez niego - mówi Bartosz Staszczyszyn*, recenzent filmowy Culture.pl.

- Dla niektórych do dziś jest niegrzeczny, w co aż trudno uwierzyć. Jego sukces w 1983 roku wziął się chyba stąd, że w Polsce nie było tradycji tego rodzaju filmów. Filmy humorystyczne kręcili Olo Sroczyński i Julian Antonisz. Ale zupełnie inne. Antonisz interesował się satyrą społeczną, a Olo miał swój hermetyczny świat obsceny. "Czarny Kapturek" opierał się na znanej bajce i wygrywał klasyczną burleskę, mieszając ją z makabrą - mówił reżyser w cytowanym wywiadzie.

W 1983 roku "Czarny Kapturek" dostał nagrodę na festiwalu w Warnie, dzięki czemu był dystrybuowany w kinach jako dodatek do jednego z pełnometrażowych filmów. Młoda publiczność chodziła wówczas bardziej na Dumałę niż fabularny obraz, do którego był jedynie dodatkiem.

"Jak działa jamniczek" Juliana Antoniszczaka, 1971 r.W z gruntu poważnym świecie polskiej animacji Julian Antoniszczak zawsze się wyróżniał. Był eksperymentatorem, satyrykiem i mistrzem animacji non-camerowej. Z pewnością był też jednym z najbardziej dowcipnych autorów animacji w historii polskiego kina. Już na przełomie lat 60. i 70. rozwinął własną, ironiczną formułę filmu oświatowego. Takie filmy jak "Jak to się dzieje" (1970), "Jak nauka wyszła z lasu" (1970), "Jak działa jamniczek" (1971") czy też "Kilka praktycznych sposobów na przedłużenie sobie życia" (1974) uczyniły z niego artystę kultowego.

Antoniszczak sięgał do techniki non-camerowej, by za jej pomocą opowiadać o absurdach realnego socjalizmu. Sam reżyser mawiał:

"Pulsująca kraina non camery to jedyne antidotum na istniejącą obok paranoiczną rzeczywistość".

"Ostry film zaangażowany" Juliana Antoniszczaka, 1979 r.Antonisz drwił z PRL-owskiej propagandy i rzeczywistości swojej epoki, sięgając po formę świadomie kulawą. Jan Strękowski pisał o jego filmach:

"Rozedrgane, pulsujące, pełne ruchu i jakiejś nieporadności plastycznej, która ukrywa to, że jest zamierzona, z pomysłowym, zaskakującym, absurdalnym, nonsensownym, groteskowym czy satyrycznym komentarzem, pełne chropawych dźwięków, tak samo chropawych jak czytany najczęściej przez amatorów, pełen pomyłek i kiksów językowych komentarz, filmy Juliana Józefa Antonisza po ponad 20 latach od śmierci reżysera i prawie tyle samo od upadku PRL, wzbudzają wciąż równie wielki co niegdyś aplauz widowni, także tej młodej, która o tym twórcy nigdy wcześniej nie słyszała, a realia PRL odbiera jak pochodzące z baśni".

"Ostry film zaangażowany" stał się jednym z najważniejszych dzieł w dorobku Antoniszczaka. Reżyser stylizował swój film na demaskatorski reportaż telewizyjny, by w ironiczny sposób opowiedzieć o upadku kultury w PRL-u. Za swoją animację w 1980 roku otrzymał Złotego Lajkonika na OFFK w Krakowie i Brązowego Smoka na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.

"Bankiet" Zofii Oraczewskiej, 1976 r."Bankiet" Zofii Oraczewskiej z pewnością nie jest zwyczajną komedią. Możliwe, że nie jest nią w ogóle. A jednak ta metaforyczna opowieść o społeczeństwie konsumpcyjnym ma w sobie sporo czarnego humoru - mówi Bartosz Staszczyszyn*, recenzent filmowy Culture.pl.

Oto na tytułowy bankiet przychodzą kolejni goście. Kelnerzy wnoszą półmiski, a stoły powoli się wypełniają. Kiedy wreszcie eleganccy panowie i panie ruszają do jedzenia, czeka na nich makabryczna niespodzianka. A właściwie kilka - od krwiożerczych małż, przez bażanta wydłubującego oko, aż po prosię odgryzające kobiecy biust.

"Film, że mucha nie siada" Michała Poniedzielskiego, 2004 r.Rzadko się zdarza, by studencka etiuda żyła poza festiwalowym obiegiem i stawała się przebojem internetu. Dwuminutowej animacji Michała Poniedzielskiego ta sztuka się udała. Etiuda zrealizowana w łódzkiej Filmówce najpierw w 2006 roku zdobyła Offskara - Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego, a niedługo później zdobyła popularność w internecie.

Nic w tym dziwnego, bo Poniedzielski w swej miniaturze w dowcipny sposób opowiedział o samotności artysty i kapryśnej publiczności, która w sekundę potrafi odwrócić się plecami do swego ulubieńca. Bohaterem jego animacji jest dzielna mucha, która z tą samą gracją wykonuje lotnicze ewolucje i z rozgoryczeniem rzuca wulgaryzmami. A wszystko to przy dźwiękach "Lotu trzemiela" Nikołaja Rimski-Korsakowa.

Film w dobrej jakości można obejrzeć na stronie Filmoteki Szkoły Filmowej w Łodzi.

"Drżące trąby" Natalii Brożyńskiej, 2010 r.- Pafnucy, futrzany stwór z lateksową trąbą, nie jest zbyt zadowolony ze swojej fizjonomii. Wśród gazet ma zdjęcie Kalasantego, postaci charakteryzującej się twarzą tryskającą zdrowiem i pogodą ducha. Pafnucy porusza się na wrotkach, ma kłopoty z koordynacją ruchową, daleko mu do Kalasia. Wpada w szał - tak streszczała swój film Natalia Brożyńska, młoda artystka, która w łódzkiej Filmówce stworzyła jedną z najzabawniejszych polskich animacji ostatnich lat.

Jej "Drżące trąby" to opowieść o potrzebie akceptacji, kompleksach i o tym, że życie innych zawsze wydaje się nam ciekawsze od własnego. Ale to także historia o futrzaku jeżdżącym na wrotkach, o prosiaku-statyście i o tym, że dopóki przychodzimy do siebie z siekierą, to znaczy, że nie jesteśmy sobie wzajemnie obojętni.

Animowany film Brożyńskiej zdobył na festiwalach aż 11 nagród, przy okazji zaskarbiając sobie uznanie publiczności, a na YouTubie obejrzało go ponad 400 tysięcy widzów.

*Bartosz Staszczyszyn - krytyk filmowy i literacki. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i portalu Filmweb.pl. Publikował m.in. w "Polityce", "Gazecie Wyborczej" i "Dwutygodniku".