Mama Tina ****

Krystyna Szlachetna i pył życia.
Prawdziwa historia Christiny Noble, czyli kogoś, kto nie mógłby bardziej zasłużyć na swoje nazwisko (jego tłumaczenie na polski brzmi: "Szlachetna"). Noble miała potworne dzieciństwo, los nie oszczędzał jej też w latach dorastania. Irlandka tym bardziej odczuwała potrzebę pomagania biednym sierotom. Wiedziona tajemniczym snem, w 1989 r. przybyła do Wietnamu, by działać na rzecz tamtejszych bezdomnych dzieci, nazywanych "pyłem życia".

Dramat biograficzny Stephena Bradleya ("Boy Eats Girl") skacze po trzech planach czasowych, ale wszystkie trzy historie są wciągające i poruszające. W najstarszą wersję protagonistki wciela się żona Bradleya i pomysłodawczyni filmu, a prywatnie przyjaciółka Noble, Deirdre O'Kane ("Intermission"), ale chyba jeszcze lepszą robotę wykonuje nastoletnia Christina, czyli znana z serialu "Dom grozy" Sarah Greene. O'Kane dostała irlandzką nagrodę filmową za najlepszą rolę pierwszoplanową, Greene za drugoplanową. Występujące w filmie wietnamskie dzieci to byli i obecni podopieczni fundacji Noble.

"Mama Tina" skrzy się też od dobrych dialogów i ciętych ripost. Cynicy mogą twierdzić, że film bezwstydnie stawia pomnik tytułowej, niemożliwie niezłomnej bohaterce. Tylko co, jeśli wszystko wskazuje na to, że Noble naprawdę taka jest? Podobno po zobaczeniu scenariusza poprosiła o zmianę zaledwie dwóch linijek - uznała, że nie mogłaby wyrazić się w taki sposób, jak w tekście.

Ocena: 4/6"Mama Tina", biograficzny, dramat, Wielka Brytania 2014, 100 min., reż. Stephen Bradley, występują: Deirdre O'Kane, Sarah Greene, Brendan Coyle, Liam Cunningham, Ruth Negga, Nhu Quynh Nguyen, Mark Huberman