"Sprawiedliwy" na otwarcie 13. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. "Klezmer" w programie

2 listopada rozpoczyna się 13. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Filmem otwarcia będzie "Sprawiedliwy" Michała Szczerbica, opowieść o polskich rodzinach, które są gotowe ryzykować wszystkim, aby nieść pomoc żydowskiej dziewczynce. Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny.
Podczas 13. Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej zobaczymy przegląd najnowszych filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce żydowskiej, krótko i pełnometrażowych, które zawalczą o nagrody festiwalu. W programie ponad 30 produkcji z 14 krajów: Polski, Izraela, USA, Kanady, Niemiec, Rosji, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Włoch, Czech i Słowacji. Na otwarcie "Sprawiedliwy" w reżyserii Szczerbca, który w kinach będziemy mogli zobaczyć 27 listopada.

Na początek debiut reżyserski scenarzysty "Róży"

"Sprawiedliwy" to debiut reżyserski Szczerbica, scenarzysty "Róży" i producent "Jasminum". W filmie występują Jacek Braciak, Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Beata Tyszkiewicz i Maja Komorowska.

Hania, 6-letnia sierota (Ewelina Zawistowska), zostaje przygarnięta przez młode polskie małżeństwo, które mimo ogromnego ryzyka decyduje się dać jej nie tylko schronienie, ale i miłość. Wbrew śmiertelnemu zagrożeniu, Anastazja (Urszula Grabowska) i Jan (Jan Wieczorkowski) poruszają niebo i ziemię, by ocalić nie tylko życie Hani, ale także pomóc jej pozostać dzieckiem.Kluczową rolę odgrywa tu uważany za lokalnego dziwaka Pajtek (Jacek Braciak), stając się dla dziewczynki najbliższym przyjacielem, namiastką starszego brata, który nawet w najtrudniejszych momentach będzie umiał odwrócić jej uwagę od zła tego świata i zarazić swą radością życia.

Fabularyzowany dokument o porwaniu samolotu belgijskich linii Sabena

Filmem zamknięcia będzie film "Sabena - Porwanie. Moja opowieść" (reż. Rani Saar). To fabularyzowany dokument opowiadający o dramatycznym przebiegu porwania samolotu belgijskich linii Sabena, którego w 1972 roku dokonali terroryści z ugrupowania "Czarny Wrzesień", zbrojnego ramienia Organizacji Wyzwolenia Palestyny.Na wieczorze otwarcia i zamknięcia obowiązują zaproszenia. Zarezerwować miejsce można, wysyłając zgłoszenie na adres films(et)wjff.pl z tematem OTWARCIE/ i lub ZAMKNIĘCIE z podaniem imienia i nazwiska (1 osoba może zarezerwować maksymalnie 2 miejsca). Decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacje zostaną potwierdzone w odpowiedzi na wysłany e-mail do dnia 31 października.

"Kino holocaustowe nowej generacji"

"Klezmer" jest debiutem Piotra Chrzana. Film był pokazywany obok "Baby Bump" Kuby Czekaja i "11 minutach" Jerzego Skolimowskiego na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji.Jest 1943 rok. Trwa akcja likwidacji gett. Chłopi znajdują w lesie rannego uciekiniera, miejscowego skrzypka. Za żywego Żyda mogą otrzymać pieniądze. Zaczynają się zastanawiać, jaką podjąć decyzję.

Tadeusz Sobolewski w "Gazecie Wyborczej" nazwała film "kinem holocaustowym nowej generacji". - To kino nie sądzi, pozwala tylko na dystans. Mówi: popatrz, tacy są ludzie. Tak się zachowywali, takim językiem operowali, żyjąc pod ciśnieniem hitleryzmu, wychowani w zwyczajowym antysemityzmie podtrzymywanym przez Kościół - czytamy w artykule relacjonującym Festiwal Filmowy w Wenecji.

Szczegółowy program festiwalu uwzględniający opisy filmów i godziny projekcji jest dostępny na Facebooku wydarzenia 13th Warsaw Jewish Film Festiwal >>.

Tegoroczna edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej dedykowana jest Mike'owi Nicholsowi, reżyserowi między innymi "Absolwenta", "Kto się boi Wirginii Woolf" i "Paragrafu 22".

Projekcje festiwalowych filmów będą zorganizowane w Muzeum Historii Żydów POLIN, przy ul. Anielewicza 6, i w Centrum Społeczności Żydowskiej, przy ul. Chmielnej 9 A. Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Festiwal potrwa do 8 listopada.