Pełna tajemnic wyprawa do jądra ciemności w "W objęciach węża". "Niektórzy gubią się i nigdy nie wracają"

Już 13 listopada do polskich kin wchodzi "W objęciach węża", nagrodzony główną nagrodą sekcji Directors' Fortnight tegorocznego festiwalu w Cannes. To film o spotkaniu ludzi kultury Zachodu z rdzennymi cywilizacjami kolumbijskiej Amazonii. "Spotkanie w dżungli jest podstawą głównych ruchów, które zmieniały świat w XX wieku" - mówi reżyser.
Amazoński szaman Karamakate to "ostatni Mohikanin" swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny - rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białoskórych naukowców, bohaterów "W objęciach węża", których przez nieznane prowadzą szamani z rdzennych społeczności Amazonii.Przypadek, szaleństwo i magia odgrywają równą rolę

Podróż przez Amazonię powoli zmienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności. Obie wędrówki, które dzieli od siebie 40 lat, krzyżują się wielokrotnie, wywołując poczucie bezczasowości miejsca, w którym się dzieją. Naukowcy szybko uświadamiają sobie, że ich logika jest bezużyteczna w starciu ze światem, w którym mity i rytuały okazują się ważniejsze od nauki.

Po drodze spotykają m.in. kanibalizm i zdegenerowane kulty wyrosłe z katolicyzmu. Film pokazuje fantasmagoryczną podróż w głąb zarówno zachwycającej Amazonii, jak i samego siebie. Obserwujemy świat intuicji, w którym przypadek, szaleństwo i magia odgrywają równą rolę.

Film zainspirowany dziennikami z podróży naukowców

"W objęciach węża" to trzeci film Ciro Guerry, kolumbijskiego reżysera. Czarno-biały obraz powstał na podstawie dzienników podróży przez kolumbijską Amazonię, napisanych przez Theodora Kocha-Grunberga i Richarda Evansa Schultasa - pierwowzorów bohaterów filmu. Koch-Grunberg, etnograf, podróżował po Amazonii w 1911 roku. A amerykański naukowiec Richard Evans Schultes przemierzał te tereny, śladem Kocha-Grunberga trzy dekady później.

Guerra przedstawia to, jak bohaterowie ukształtowani przez kulturę Zachodu odnajdują się w fascynującym, ale początkowo niezrozumiałym dla nich świecie. Mimo chęci nie będzie im łatwo otworzyć się na mądrość, którą przekazać mogą im przewodnicy.

Spotkanie z dżunglą zmieniło świat Zachodu w XX w.

- Spotkanie w dżungli jest podstawą głównych ruchów, które zmieniały świat w XX wieku. Kultura alternatywna, pokolenie Bitowców, różne formy psychodelii, pierwsze ruchy ekologiczne. (...) Dzięki kontaktom białego człowieka z Amazonią nastąpiła zmiana ludzkiej świadomości - mówi Guerra.

- Tradycyjna wiedza była wtedy na czasie. Dzisiaj ludzie zabiegają o kontakty z tubylcami. Mój film jest o wiedzy, o jej przekazywaniu między zachodnimi naukowcami a amazońskimi szamanami - dodaje reżyser.

"W objęciach węża" został zadedykowany kolumbijskiej Amazonii i jej rdzennym mieszkańcom, których pieśni nigdy nie usłyszymy. Nagrodzony w Cannes film wejdzie do polskich kin już 13 listopada.