Hedy Lamarr w Google Doodle. Jedna z pierwszych skandalistek Hollywood. Ale zawdzięczamy jej komórkę

9 listopada przypada 101. rocznica urodzin Hedy Lamarr, gwiazdy Hollywood, która brała udział w badaniach, dzięki którym dziś możemy korzystać z telefonów komórkowych i WiFi.
Hedy Lamarr urodziła się w Austrii w 1914 roku. Naprawdę nazywała się Hedwig Eva Maria Kiesler. Pierwszą rolę w Hollywood zagrała w wieku 16 lat. A sławę przyniósł jej film "Ekstaza", w którym grana przez nią bohaterka przeżywa orgazm, a jej twarz jest obserwowana przez kamerę. Ta scena wzbudziła prawdziwy skandal, wywołując dezaprobatę papieża Pius XI włącznie. Lamarr mimo, że była nazywana "najpiękniejszą kobietę Hollywood", realizacji szukała jednak poza aktorstwem."Gwiazda filmowa za dnia, wynalazczyni w nocy"

Lamarr bardziej była zainteresowana zaangażowaniem się w działania mające pomóc aliantom niż odgrywaniem ról, które proponowało jej Hollywood. W Ameryce Lamarr poznała George'a Antheila, kompozytora, pianistę, wynalazcę, który wymyślił system zdalnego sterowania kilkudziesięcioma instrumentami naraz.

Impulsem do zaangażowania się w pracę wynalazcy było storpedowanie przez niemiecką łódź podwodną brytyjskiego statku z dziećmi na pokładzie. Lamarr miała już wtedy doświadczenie w amunicji wojskowej. Zainspirowana wynalazkiem Antheila stworzyła system zdalnego sterowania torpedą za pomocą fal radiowych. Lamarr i Antheil ideę Bezpiecznego Systemu Komunikacji opatentowali w 1941 r.

Ich wynalazek został szeroko wykorzystany jednak dopiero po wojnie - w bezprzewodowej komunikacji m.in. w technologiach Bluetooth, GPS i WiFi.

- Uwielbiamy zwracać uwagę na wspaniałe historie osiągnięć kobiet w nauce i technologiach - mówi Jennifer Hom, która stworzyła Google Doodle o Hedy Lamarr. - Rozrysowanie kadrów pomogło mi dowiedzieć się, jak pokazać tak odmienne światy Lamarr - gwiazdy filmowej za dnia, wynalazczyni w nocy - które potem ożywiliśmy za pomocą animacji i połączyliśmy z doskonałą ścieżką dźwiękową stworzoną przez kompozytora Adama Ever-Hadaniego.

Więcej o:
Komentarze (1)
Hedy Lamarr w Google Doodle. Jedna z pierwszych skandalistek Hollywood. Ale zawdzięczamy jej komórkę
Zaloguj się
  • 123jasko

    0

    a polacy zwdzieczaja dodzie mordobicie w chazlu [kiblu] taka to ruznica w nauce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX