Czarodziejska góra **

Stepy afgańskie.
Nietypowa biografia Jacka Winklera - alpinisty, działacza opozycyjnego, dziennikarza. Wolnego ducha, którego najdziwniejszym i najsłynniejszym wyczynem był... wyjazd na wojnę afgańską, gdzie mężczyzna mógł wreszcie spełnić swoje marzenie o realnej walce z Rosjanami.

Winkler to postać godna poznania. Niestety, nie umożliwi tego najnowsza produkcja Anki Damian. Rumunka zrealizowała "Czarodziejską górę" przy użyciu najróżniejszych technik animacji, przez co w filmie panuje spory chaos. W sferze wizualnej to jeszcze działa. Równie pogmatwany i mętny jest jednak scenariusz, zwłaszcza w początkowej fazie utworu. Ekranowe wydarzenia opisują z offu główny bohater (głosu użycza mu Jerzy Radziwiłłowicz) i jego córka (Julia Kijowska), która naprawdę współpracowała z reżyserką przy pisaniu scenariusza. Efekt przypomina bardziej filmowe "Robaczki z Zaginionej Doliny", niż poważną, dojrzałą opowieść.

"Czarodziejska góra" to kolejna - po "Drodze na drugą stronę" - odsłona opowiadającej o heroizmie trylogii Damian. Może i przebrnięcie przez nią nie jest jeszcze aktem bohaterstwa, ale chyba można było oczekiwać więcej.

Ocena: 2/6"Czarodziejska Góra", dokumentalny, animacja, Polska, Rumunia, Francja 2015, 80 min., reż. Anca Damian