The Boy ***

Chłopak odrobinę inny.
Najbardziej pomysłowy horror roku. Uciekającą przed przeszłością Amerykanka (Lauren Cohan z serialu "Żywe trupy") zatrudnia się jako niania na brytyjskim odludziu. Okazuje się, że Brahms, którym ma się opiekować pod nieobecność rodziców, jest... porcelanową lalką. Zdziwaczali Anglicy zostawiają opiekunce listę zadań (ubieranie, czytanie, buziak na dobranoc) i ostrzeżenie: jeśli pokpi sprawę, Brahms będzie bardzo, bardzo zły. Rzecz jasna, dziewczyna lekceważy ich prośbę. Jak już dobrze wiecie, wkrótce tego pożałuje.

Koncept jest fascynujący, ale trudno rozwinąć go w dobrą opowieść. Zwłaszcza w "The Boy", który okazuje się filmem dla wszystkich i dla nikogo. Trudno w ogóle określić przynależność gatunkową "Chłopca". Horror? Jeśli tak, to wcale nie straszny i z zaskakująco małą ilością "skokostrachów". Najbezpieczniej byłoby nazwać "The Boy" dreszczowcem, chociaż sporo tu zabawy z konwencją czy nawet elementów... komedii romantycznej (smalący cholewki do głównej bohaterki dostawca, w którego wciela się Rupert Evans, jest czarujący i przesympatyczny).

Czy lalka naprawdę jest chłopcem? A może jest "zwyczajnie" nawiedzona? Albo, po prostu, główna bohaterka postradała zmysły? Rozwiązanie zagadki jest jednocześnie pysznie zaskakujące i mocno rozczarowujące. Tak jak cały film: do wszystkiego i do niczego.

Ocena: 3/6"The Boy", thriller, USA 2016, 95 min., reż. William Brent Bell, występują: Lauren Cohan, Rupert Evans, James Russell, Jim Norton, Diana Hardcastle, Ben Robson, Jett Klyne, Lily Pater

Więcej o: