100 lat zombie w popkulturze. Są szybsze i bardziej wytrzymałe. Zmieniające się wizerunki i jedno wideo

Inspirowały m.in. George'a Romero, Michaela Jacksona i twórców gry "The Walking Dead". Ale teraz wyglądają zupełnie inaczej! Jak ewoluowały? Wideo stworzone przez polskie studio gier komputerowych wszystko wyjaśni.
Na wyobrażenie o zombie początkowo miał duży wpływ bez wątpienia film "Noc żywych trupów" George'a Romero z 1968 roku. Powstali z grobów, którzy zaspokajają żądzę krwi, konsumując ludzkie mięso. Brzmi nieprzyjemnie, a taka charakterystyka była dopiero impulsem do różnych, coraz bardziej wymyślnych, przedstawień w popkulturze.

Jeśli masz mocne nerwy, zobacz portret zombie na przestrzeni 100 lat w jednym wideo. Ale uwaga, niektóre z charakteryzacji mogą być drastyczne.Voodoo i specjalna mikstura

Pierwsze informacje o zombie wywodzą się z kultury voodoo. Od lat 20. do lat 60. opisywano je raczej jako osoby zniewolone, bezwolnie wykonujące polecenia innych. A z wideo związanym z grą "Dying Light: The Following" dowiadujemy się, że początkowo przeistoczenie w zombie było możliwe dzięki specjalnej miksturze.

Najsłynniejsze zombie? Po filmie "Noc żywych trupów", który zapoczątkował wyobrażenie żywych zmarłych, i kolejnych kontynuacjach horroru do najciekawszych i najbardziej zapamiętanych przedstawień należy to z teledysku "Thriller" Michaela Jacksona. Ale jest to z pewnością jedna z przyjemniejszych wizji z zombie w głównych rolach."Bardziej zwinne, skrajnie silne i wytrzymałe"

Nie tak dawno zombie występowały także w "Rec" Jaume'a Balagueró i Paco Plazy, hiszpańskim horrorze z 2007 roku, stylizowanym na dokument. Pełno jest ich także w grach komputerowych - jak choćby w "The Walking Dead" stworzonej przez Telltale Games.

Ale w "Dying Light: The Following" polskiego studia Techland zombie mają być szybsze, "bardziej zwinne, skrajnie silne, wytrzymałe" i "polują w nocy." Brzmi jak wyzwanie? Wideo Techlandu zachęca właśnie do zmierzenia się z taką ich odsłoną.