Oscary 2016. Największe zaskoczenie? Statuetka dla najlepszego filmu. Zasłużona? [6 PUNKTÓW]

Podczas 88. gali rozdania Oscarów jednym z największych zaskoczeń było przyznanie statuetki w kategorii najlepszego filmu dla "Spotlight". Dramat o aferze pedofilskiej w Kościele zasłużenie wygrał?
1. Ważny temat

Peter Bradshaw w "Guardianie" podkreśla, że decyzja o przyznaniu statuetki za najlepszy film dla "Spotlight" to podkreślenie, że Akademia chce promować filmy zaangażowane społecznie. Film Toma McCarthy'ego opowiada historię śledztwa dziennikarskiego dotyczącego księży-pedofilów, przeprowadzonego 15 lat temu przez zespół "The Boston Globe".

- Harując w pocie czoła i koszulach poplamionych atramentem, ekipa Spotlight odkrywa, że ma do czynienia z jedną z największych afer w historii. Kościół Katolicki to potężny przeciwnik, więc dochodzenie musi zostać przeprowadzone dokładnie, dogłębnie i po cichu - pisał Marek Kuprowski w recenzji filmu.2. ...aby przykryć krytykę "białych" Oscarów?

Bradshaw zaznacza jednak, że wybór mógł być podyktowany tegoroczną krytyką Akademii, którą wywołały najpierw nominacje - drugi rok z rzędu wśród nominowanych w najważniejszych kategoriach znalazły się tylko osoby o białym kolorze skóry. A nagrodzenie "Spotlight" Oscarem dla najlepszego filmu bardziej ma dowieść o zaangażowaniu społecznym organizacji niż jest tak w istocie.

Liczne głosy krytykujące decyzje Amerykańskiej Akademii Filmowej spowodowały, że jeszcze w styczniu zarząd tej organizacji uzgodnił wprowadzenie nowych zasad. Ale Bradshaw podkreśla, że w przyszłym roku to nie wystarczy i amerykańska instytucja będzie musiała dowieść przejrzystości przyznawania najważniejszych nagród w przemyśle filmowym.

3. Docenienie roli mediów

Docenienie pracy dziennikarzy, którzy pracują, aby dotrzeć do świadków, opowieści, które bywają dla niektórych środowisk niewygodne, świadczy o sile przekazu filmu McCarthy'ego - podkreślają zagraniczni krytycy. Na podjęcie tematu misyjnej roli mediów zwraca uwagę Dylan Matthews w Vox.com, pozytywnie oceniając przyznanie głównej nagrody dla "Spotlight".

4. ...ale najlepszy film to "Mad Max: Na drodze gniewu"

- Najpierw poświęćmy chwilę ciszy filmowi "Mad Max: Na drodze gniewu" - rozpoczyna swoją wypowiedź w Vox.com Dylan Matthews. I podkreśla, że chyba wszyscy zgadzają się, co do tego, że była to najsilniejsza tegoroczna nominacja w kategorii najlepszego filmu. "Mad Max: Na drodze gniewu" zdobył w tym roku aż sześć statuetek, ale w pomniejszych kategoriach.A Matthews, mimo, że uważa przyznanie statuetki dla "Spotlight" za słuszną decyzję, ocenia: Nie jest to rozsadzający umysł filmowy majstersztyk jak "Mad Max", ale solidnie wykonana, godna podziwu praca.

5. Tempo, napięcie i wyśmienite aktorstwo

- Trzymam kciuki za "Spotlight". Doceniam ten film za trzymające w napięciu tempo, mimo że samą historię dość dobrze znamy i wiemy, jaki będzie jej finał - pisała jeszcze przed ceremonią wręczenie Oscarów Patrycja Wanat, szefowa redakcji kulturalnej Radia TOK FM. - Pomijam już wspaniałe kreacje aktorskie, które zasługują na oddzielne statuetki - dodawała.

- Zaangażowana społecznie opowieść o nagrodzonych Pulitzerem dziennikarzach skonstruowana jest bezbłędnie, ale nie robiłaby takiego wrażenia, gdyby nie fenomenalna obsada. Michael Keaton nie ma już takiej okazji do szarżowania jak w "Birdmanie", ale i tak udowadnia, jak bardzo go w ostatnich latach brakowało. Największą uwagę zwracają jednak wyśmienity Stanley Tucci i nominowany do Oscara za rolę drugoplanową Mark Ruffalo, który kradnie niemal każdą scenę - pisał Marek Kuprowski, oceniając "Spotlight" na 5/6 gwiazdek.

6. ...to nie aktorzy zostali docenieni

"Spotlight" otrzymał tylko dwie statuetki. Drugi z Oscarów został przyznany za scenariusz. Ta nagroda nie była jednak tak dużym zaskoczeniem. Przewidywał jej przyznanie także Bartek Przybyszewski, który pisze dla Gazeta.pl i serwisu Popmoderna. - Z dużym prawdopodobieństwem statuetkę otrzymają Josh Singer i Tom McCarthy za scenariusz do "Spotlight". To powolny, konsekwentny, "chłodny" skrypt, ukazujący żmudne dziennikarskie śledztwo bez fajerwerków i bez łatwego, antyklerykalnego populizmu - przewidywał Przybyszewski.

A Dylan Matthews stawia także pytanie o to, czy "Spotlight" można określić mianem filmowego obrazu. I zaznaczs, że siła filmu Toma McCarthy'ego tkwi raczej w dialogach niż w spektakularnej warstwie wizualnej. - To orzeźwiające, w czasie, kiedy formalny artyzm jest coraz częściej doceniamy przez Akademię, zobaczyć film skromny i wzbudzający uznanie jak "Spotlight" - podkreśla.Więcej o:
Komentarze (28)
Oscary 2016. Największe zaskoczenie? Statuetka dla najlepszego filmu. Zasłużona? [6 PUNKTÓW]
Zaloguj się
 • joankb

  Oceniono 63 razy 41

  Nie cenię filmów typu Mad Max. Dobrze, że wygrał film ważny, może nieefektowny ale pokazujący, że demokracja, wolne media MOGĄ uporać się z sku...synami.
  Wszystkim dziennikarzom śledczym sił życzę. Możemy.

 • pietka201

  Oceniono 55 razy 31

  Mad Max? Film naszpikowany efektami specjalnymi, do których zapomniano napisać fabułę. Takie coś miało zostać najlepszym filmem???? Do pięt nie dorasta doskonałemu Spotlight.

 • boczek150

  Oceniono 50 razy 26

  Filmowy majstersztyk pt. Mad Max - film o tym jak to jedziemy w jedną stronę i strzelamy po to aby w połowie zawrócić i znów jechać oraz... tak strzelać! Gratuluje gustu autorowi tej opinii.

 • chasingcars

  Oceniono 31 razy 25

  "Spotlight" - statuetka dla najlepszego filmu. Zasłużona? Prokurator Piotrowicz i Beata Kempa twierdzą, że nie!

 • szmul.bender

  Oceniono 15 razy 15

  W polskiej TV będzie to komentować Terlikowski

 • wpac

  Oceniono 9 razy 7

  Nauczeni doświadczeniem z "Księdzem", czarni zamknęli jadaczki.
  Protesty, śpiewy pod kinami nakręciły widzów słabemu w sumie filmowi.

 • Gmina Baranów

  Oceniono 11 razy 5

  Trochę śmieszą mnie głosy i zarzuty dla Akademii w kwestii braku afroamerykańskich nominacji.
  A może warto by zadać sobie pytanie co takiego wartościowego afroamerykańscy twórcy pokazali w ubiegłym roku ? "Chi-Raq" Spike Lee , który wygląda jak kalka ostatnich produkcji Tarantino i w zasadzie nie da się go oglądać ?
  W tym kontekście, "żart" - propozycja wprowadzenia oddzielnej kategorii jest o tyle śmieszna, że w takim razie aby zadowolić wszystkich Akademia powinna również wprowadzić osobne kategorie dla Indian, Latynosów, łysych reżyserów, rudowłosych aktorek, blondynek, brunetek, aktorów do 160cm wzrostu i osobną powyżej 160 cm.......itd.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 17 razy 5

  W kondominium kremówy Spotlight to zemsta żydowskiego lobby na Watykanie za wspieranie emigracji kozojebów do Europy w ramach nawracania tejże na katoholizm...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX