Odpowiedz na pytanie i wygraj książkę. Film Natalie Portman na ekranach kin już 1 kwietnia [KONKURS]

?Opowieść o miłości i mroku?, debiut reżyserski Natalie Portman, jest ekranizacją bestsellerowej powieści Amosa Oza. Książkę można wygrać w naszym konkursie!
Scenarzystka i reżyserka Natalie Portman przeczytała "Opowieść o miłości i mroku" siedem lat przed rozpoczęciem zdjęć. - Chciałam ją zekranizować, gdy tylko ją przeczytałam po raz pierwszy - mówi. - Książka jest naprawdę poruszająca, pięknie napisana, a wiele z jej historii brzmiało znajomo. Słyszałam mnóstwo opowieści o moich dziadkach i ich stosunku do książek i nauki, do języka, Europy i Izraela - czułam, że jest mi to bliskie i chciałam się w to zagłębić - podkreśla."Ona popycha go do tworzenia, ale daje mu przestrzeń"

O czym jest historia przeniesiona przez Natalie Portman na ekran? Książka "Opowieści o miłości i mroku" jest historią o dojrzewaniu w latach 40. w Jerozolimie. Tam urodziła się Natalie Portman, która mówi płynnie po hebrajsku.

Książka to intymna historia kilku pokoleń rodziny autora. Oz wspomina swoich rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielską, obdarzoną niezwykłą wyobraźnią Fanię. Matka, nieszczęśliwa w małżeństwie, znajdowała ukojenie w opowiadaniu ukochanemu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści były coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu stać się rzeczywistością...

Jakie aspekty tej historii są najważniejsze dla Portman? - [Film] mówi o narodzinach pisarza, do czego dochodzi ze względu na pustkę, jaką pozostawiła po sobie matka - pustkę, którą musi zapełnić słowami i historiami. Między nimi istnieje napięcie - ona popycha go do tworzenia, ale daje mu przestrzeń, którą musi zapełnić. To niewiarygodne opuszczenie jest wyniszczające. Ale otwiera też możliwości, a matka dostarcza mu potrzebnych narzędzi na całą drogę - podkreśla reżyserka.

Film będzie można zobaczyć na ekranach kin już 1 kwietnia. Ale zdecydowanie warto przeczytać też książkę. Ogłaszamy konkurs "Film >>Opowieści o miłości i mroku<<", w którym możesz wygrać książkę Amosa Oza, na której podstawie powstał film Natalie Portman.

Zadanie konkursowe

Natalie Portman w filmie "Opowieści o miłości i mroku" debiutuje jako reżyserka, wciela się także w główną postać. Która z jej kreacji aktorskich i dlaczego najbardziej przypadła Ci do gustu? Za co szanujesz tę aktorkę?

Wyślij email z odpowiedzią na pytanie na adres kultura_news@agora.pl. Wypowiedź konkursowa nie może przekraczać 1000 znaków ze spacjami. Na odpowiedzi czekamy do 25 marca do godz. 23:59.

REGULAMIN KONKURSU "Film >>Opowieści o miłości i mroku<<"

Nagrodami w konkursie jest sześć egzemplarzy książek "Opowieści o miłości i mroku" Amosa Oza - po jednym egzemplarzu dla wyłonionych zwycięzców.

"Opowieść o miłości i mroku" w formie ebooka jest dostępna w Publio.pl >>