Smarzowski o ludobójstwie na Kresach. Jest zwiastun "Wołynia"

"Wołyń" porusza temat ludobójstwa na Kresach w latach 1943-1944. Kontrowersyjny film Wojciecha Smarzowskiego wejdzie do kin 7 października.
- Ten film musi kipieć emocjami, ale ma być mostem, a nie murem - mówił reżyser. - Moją ambicją jest zrobienie filmu o miłości w czasach nieludzkich. O miłości, która jest ponad podziałami - podkreśla Smarzowski.

- To nasz filmowy obowiązek; tak jak opowiadamy o Katyniu, jak opowiadamy o Powstaniu Warszawskim, trzeba również opowiedzieć o ludobójstwie na Kresach - mówił Smarzowski. Reżyser jest przekonany, że taki obraz jak "Wołyń" jest potrzebny, żeby podtrzymać pamięć o tym, co wydarzyło się na Kresach w trakcie drugiej wojny światowej.

Prace nad "Wołyniem" nie zostały jeszcze ukończone. Reżyser nadal apeluje o wsparcie finansowe.

Polka bezgranicznie zakochana w Ukraińcu

Jest lato 1939 roku. Zosia (Michalina Łabacz) to młoda Polka, bezgranicznie zakochana w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Ich wielka miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec dziewczyny postanawia wydać ją za majętnego wdowca, Skibę (Arkadiusz Jakubik). Zaraz po ślubie zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front.

Tymczasem między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Dziewczyna staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych wydarzeń, których kulminacją będzie rzeź dokonana na ludności polskiej przez bezwzględnych oprawców z Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz polskie akcje samoobronne.Zdjęcia do "Wołynia" realizowano m.in. w Lublinie, w Puszczy Kampinoskiej, w Kolbuszowej, Kazimierzu Dolnym i okolicach Rawy Mazowieckiej. Trwały prawie rok. Zakończyły się 21 sierpnia. "Wołyń" jest siódmym filmem w dorobku reżysera "Wesela", "Domu złego", "Drogówki". Film wejdzie do kin 7 października.Więcej o:
Komentarze (111)
Smarzowski o ludobójstwie na Kresach. Jest zwiastun "Wołynia"
Zaloguj się
 • micant45

  Oceniono 104 razy 72

  Bardzo dobrze, że ten film powstaje. Może wywoła to jakąś ogólnopolską debatę na temat tego co robią dziś nasi umiłowani przywódcy. Ja rozumiem trudną sytuację na Ukrainie, ja rozumiem że prozachodnia Ukraina jest w naszym polskim interesie. To ważne. Ale popieranie ludzi, którzy ze zwyrodnialców czynią bohaterów narodowych nie jest normalne. Tu nie chodzi o historię. UPA mordowała nie tylko Polaków, ale nawet i samych Ukraińców. Tu nie chodzi o dzisiejszych Ukraińców, bo oni nawet pojęcia nie mają co robili Banderowcy. Chodzi o ukraińskie "elity" polityczne, które doskonale zdają sobie z tego wszystkiego sprawę, a mimo to czynią z Banderowców bohaterów. W ukraińskim mieście Konotop jedną z ulic nazwano imieniem Hryhorija Maciejki - człowieka którego jedyną "zasługą" był udany zamach na polskiego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego z roku 1934 (czyli 5 lat przed wybuchem wojny).

 • e50504

  Oceniono 62 razy 52

  Niech ten film będzie mostem, bardzo proszę, ale niech Ukraińcy zaczną chociaż udawać, że chcą przeprosić i jest im przykro. Na początek niech chociaż zaczną udawać, bo piłka od ładnych kilku lat leży po ich stronie, a wystarczy choćby przypomnieć, co zdarzyło się w ichnim parlamencie, jakieś 20 minut po wystąpieniu prezydenta Komorowskiego.

 • nina919

  Oceniono 78 razy 44

  Dlaczego kontrowersyjny ? Bo opowiada o mordach ukraińców (a nie Rosjan) na Polakach ? Albo nie o polakach mordujących żydów ?
  Czy Katyń dla redaktorka też jest kontrowersyjny ?

 • moorsoldaten

  Oceniono 50 razy 42

  Może ktoś nakręci też film o Ponarach gdzie litewscy faszyści zamordowali około 100 tysięcy Polaków i Żydów - obywateli polskich z Wilna i okolic.

 • ziaburek

  Oceniono 38 razy 34

  Wyjątkowo trudny temat. Przykładem może być życiorys Mirosława Hermaszewskiego - cudem ocalony z rzezi wołyńskiej, później kosmonauta, odznaczony Złotą Gwiazdą bohatera ZSRR. Później członek WRON. Chciałbym, żeby ten Pan zabrał głos w tej sprawie...

 • pedro.666

  Oceniono 84 razy 30

  Przed chwilą z honorami pochowaliśmy Łupaszkę, którego ludzie wymordowali litewskie kobiety i dzieci w Dubinkach. Od niedzieli jakoś mniej się dziwię Ukraińcom, że czczą swoich bandytów...

 • toreon

  Oceniono 24 razy 24

  Gdzie jest szczegółowa informacja odnośnie zrzutki na ten film? Do kina na to się raczej nie wybiorę bo nie jestem aż tak odporny psychicznie ale do zbiórki chętnie się dołożę.

 • oooz

  Oceniono 34 razy 18

  To film na nasze czasy, w którym nacjonalizmy podnoszą głowę. Dziś z przyczyn geopolitycznych chcieliby niektórzy wyprzeć ten fakt , tak jak kiedyś wypierano Katyń. Łatwo się wybacza zbrodnię na zwykłych chłopach, zwłaszcza jak nie pasuje do obrazu polskiego krwiożerczego chłopa. Zwracam też uwagę, że wielu nacjonalistów chętnie by się przytuliło z panami z Prawego Sektora. Ku rozwadze tym, którzy w ideologii narodowej szukają oparcia. Nacjonalizm zawsze jest w interesie silnych przeciwko słabym i nie ma znaczenia, czy słabi z tego samego narodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX