"Z-boczona historia kina" oraz "FilMagia" na EFeMCe

7 - 9 grudnia 2007 r., Kinoteka, Warszawa
W ramach pokazów specjalnych 5. Europejskiego Festiwalu Młodego Kina, który rusza już w piątek, będzie można obejrzeć między innymi film pt. "Z-boczona historia kina", a także uczestniczyć w specjalnym pokazie filmów nakręconych przez młodzież z warmińskich wsi pod szyldem projektu "FilMagia".

"Z-boczona historia kina" w reżyserii Sophie Fiennes bedzie atrakcją specjalnego pokazu filmowego organizowanego przez Mayfly oraz Against Gravity. Film ten można określić mianem psychoanalitycznej podróży przez największe dzieła kinematografii światowej, takie, jak: Mullholand Drive, Matrix, Trzy kolory - niebieski, czy Oczy szeroko zamknięte. Przewodnikiem oraz narratorem w filmie jest słoweński filozof Slavoy Żiżek. Przedstawia on poglądy filozofa na temat fantazji, rzeczywistości, seksualności, subiektywności, pożądania, materialności, a także formy filmowej. Opowiada o naturze sztuki filmowej i o percepcji dzieła filmowego. Film wciaga widza od pierwszej minuty i trzyma w napięciu aż do samego końca. Jest to punkt programu festiwalowego, którego nie można przegapić.

Organizatorzy "EFeMKi" przygotowali również jedyny w swoim rodzaju pokaz filmów, które powstały w ramach projektu "FilMagia". Idea, która przyświecała koordynatorom tego przedsięwzięcia, Maciejowi Piotrowskiemu i Pawłowi Ziemilskiemu, powstała w październiku 2006 roku. Chodziło o umożliwienie młodym ludziom zamieszkującym wiejskie tereny Warmii i Mazur, wypowiedzenia się poprzez film, o promowanie twórczości młodzieży, która na co dzień oddalona jest od ważnych ośrodków kultury. Projekt wystartował w trzech miejscach: okolice Braniewa, Olsztyna oraz Ełku. Najwiekszym powodzeniem cieszył się w Braniewie, gdzie w warsztatach aktorskich prowadzonych przez Magdę Gnatowską wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Organizatorzy "EfeMKi" zapowiedzieli, że na warszawskim festiwalu pojawi się kilkoro z uczestnikow warsztatow.

7 - 9 grudnia, Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa, Pl. Defilad 1. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie: www.mlodekino.filmforum.pl