Festiwale "ÉCU" I "B16" - imprezy partnerskie EFeMKi

7 - 9 grudnia 2007 r., Kinoteka, Warszawa
Podczas rozpoczynającego się w piątek 5. Europejskiego Festiwalu Młodego Kina będzie można zobaczyć najlepsze filmy wyświetlane podczas dwóch imprez partnerskich - "B16" z Brna oraz paryskiego "ÉCU". Będzie to jedyna okazja, aby przekonać się, jak prezentuje się niezależne kino w Czechach oraz Francji.

Celem Europejskiego Festiwalu Kina Niezależnego "ÉCU" jest odkrywanie, promowanie oraz prezentowanie filmów niezależnych pochodzących z całego świata. Pomysłodawcy festiwalu wyszli z założenia, że takim produkcjom ze względu na brak wsparcia finansowego, trudno jest trafić na okupowany przez hollywoodzkie produkcje srebrny ekran, stąd pomysł promocji ich za pomocą międzynarodowego festiwalu. Organizatorzy festiwalu "ÉCU" dają twórcom kina niezależnego możliwość pokazania ich świeżych, innowacyjnych i niosących ideę wolnego ducha filmów przed dużą międzynarodową publicznością. Oprócz zaszczytu wyświetlenia dzieła na dużym ekranie, filmowcy mają również możliwość uczestniczenia w całej gamie warsztatów montażowych, scenopisarskich i aktorskich, a także brania udziału w panelach dyskusyjnych z udziałem znanych reżyserów. Dzięki temu impreza szybko została uznana za europejski odpowiednik festiwalu Sundance i cieszy się w środowisku filmowym doskonałą reputacją.

Wielu twórców nagrodzonych w poprzednich edycjach festiwalu "ÉCU" osiągnęło sukces w branży filmowej. Kilkunastu producentów i reżyserów znalazło wsparcie, dzięki któremu mogli rozwinąć karierę i zdobyć środki na finansowanie nowych projektów. Na "EFeMCe" wyświetlony zostanie zestaw najlepszych filmów, które pojawiły się na "ÉCU".

Kolejny festiwal partnerski warszawskiej "EFeMKi" to "B16" - impreza organizowana rokrocznie już od 46 lat w czeskim Brnie. To jeden z najbardziej znanych europejskich przeglądów amatorskich filmów fabularnych. Jest owocem współpracy Centrum Kulturalnego w Brnie, Inicjatywy B16 oraz Towarzystwa Kina Alternatywnego. Jest to przedsięwzięcie charytatywne, w ramach którego promowana jest twórczość młodych amatorów, studentów szkół filmowych oraz niezależnych profesjonalistów. Festiwal został stworzony z myślą o filmach fabularnych nie starszych niż trzy lata. Spora część jego programu poświęcona jest seminariom, wystawom, pokazom pozakonkursowym, a także produkcjom pochodzącym z kolekcji czeskich szkół filmowych. Tradycyjnie organizowane są liczne spotkania z twórcami filmów konkursowych, co daje publiczności możliwość lepszego zapoznania się z ich pracami. Na "EFeMCe" zaprezentowane zostaną najlepsze z nich.

7 - 9 grudnia, Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa, Pl. Defilad 1. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie: www.mlodekino.filmforum.pl