Lato Filmów w Warszawie

Festiwal Filmowy i Artystyczny ?Lato Filmów? po swoich trzynastu edycjach najpierw w Kazimierzu Dolnym, a ostatnio w Toruniu przenosi się na stałe do Warszawy.
Impreza odbędzie się w tym roku między 8 a 13 lipca, a w programie m.in pokazy plenerowe, warsztaty scenopisarskie i koncerty.

- Władze Torunia nie przyznały nam dotacji na festiwal, ponieważ wolą, aby imprezę organizowali lokalni działacze. To drugi festiwal po Camerimage, który wynosi się z Torunia. Do Kazimierza nie wrócimy, bo tam nie ma odpowiedniej infrastruktury. Jesteśmy warszawiakami i chcemy robić festiwal właśnie tu - wyjaśnia Michał Myśliński z fundacji Ruchome Obrazy przygotowującej Lato Filmów.

Organizatorzy zapowiadają, że wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w okolicach Traktu Królewskiego, ale też w klubach, m.in. Chłodna 25 i Plan B. Klubem festiwalowym będzie prawdopodobnie Obiekt Znaleziony w piwnicach Zachęty. Wstęp na filmy, koncerty i wykłady będzie bezpłatny.

W programie m.in. retrospektywa rumuńskiego reżysera Luciana Pintilie, kino kubańskie i północnokoreańskie oraz przegląd filmów Jeana Luca Godarda i twórców związanych z francuską Nową Falą: Claude'a Chabrola, Erica Rohmera, François Truffaut i Alaina Resnais.

- W ramach imprezy odbędzie się też Script Festival, który organizujemy wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, podczas wykładów, spotkań chcemy stworzyć przestrzeń do dyskusji nad rolą scenariusza filmowego - mówi Michał Myśliński.

Twórcy Lata Filmów ogłaszają też konkurs na najlepszy film niezależny i najlepszą etiudę studencką. Formularze zgłoszeniowe są na ich stronie - www.latofilmow.pl.

- Chcemy na stałe wtopić się w letni krajobraz stolicy, zależy nam na tym, aby warszawiacy nas poznali i polubili, ale także aby tłumnie odwiedzali nas widzowie z całej Polski. - dodaje Michał Myśliński.