Filmy muzyczne na Festiwalu Era Nowe Horyzonty

CSNY: Déja vu, reż. Bernard Shakey, USA 2008, 96'

Bernard Shakey to nikt inny jak reżyserskie alter ego legendarnego muzyka, Neila Younga. Kanadyjski bard tym razem postanowił sportretować supergrupę Crosby, Stills, Nash & Young, której był członkiem i która w latach 70. zasłynęła nonkonformistyczną postawą i odważnymi protest songami przeciwko wojnie w Wietnamie. Film jest rejestracją powrotu słynnego kwartetu - trasy koncertowej Freedom of Speech z 2006 roku.

Fabricando Tom Zé / Fabricating Tom Zé, reż. Decio Martos Junior, Brazylia 2006, 90'

Portret kontrowersyjnego muzyka brazylijskiego, Toma Ze. Artysta, filmowany w trakcie trasy koncertowej po Europie, opowiada o swoim dzieciństwie, czasach, kiedy był częścią muzycznego ruchu Tropicalia w Sao Paulo i swoim wielkim powrocie w latach 90., kiedy został ponownie "odkryty" przez lidera Talking Heads, Davida Byrne'a.

Glass: A Portrait of Philip in Twelve Parts, reż. Scott Hicks, Australia 2007, 122'

Filmowy portret legendy współczesnej muzyki - Philipa Glassa. Materiał zawiera rejestrację roku z życia kompozytora, serię rozmów, w których wspomina on swoją drogę twórczą oraz wywiady z filmowcami, z którymi współpracował, między innymi z Godfreyem Reggio (Koyaanisqatsi) i Martinem Scorsese (Kundun).

Heima, reż. Dean DeBlois, Islandia 2007, 97'

Rejestracja trasy koncertowej najgłośniejszego współczesnego zespołu islandzkiego. Członkowie Sigur Ros, formacji, która została okrzyknięta objawianiem w całej Europie, w 2006 roku postanowili odbyć pierwsze tournee po ojczystej Islandii. Zagrali serię koncertów tam, gdzie znajdują się korzenie ich muzyki - w opuszczonych przetwórniach ryb, małych salkach gdzieś na odludziu i w zielonych islandzkich plenerach.

Lou Reed's Berlin, reż. Julian Schnabel, USA 2007, 85'

Filmowy zapis koncertu, który odbył się w 2007 roku St. Ann's Warehouse w Nowym Jorku. Lou Reed - ikona amerykańskiej popkultury - po latach powrócił do kultowej płyty Berlin z 1973 roku i zaprosił na scenę współczesne gwiazdy, między innymi Anthony and the Johnsons.

Patti Smith: Dream of Life, reż. Steven Sebrig, USA 2008, 109'

Efekt 11 lat obserwacji jednej z najbardziej wpływowych osób amerykańskiego rocka. Sebrig portretuje kobietę, która zainspirowała amerykańską falę punk-rocka poprzez intymny kolaż, wykorzystujący wspomnienia, wiersze i muzyczne manifesty Patti Smith.