Premiera DVD: Mroczny Rycerz

8 grudnia do sprzedaży trafiło długo oczekiwane wydanie DVD Mrocznego Rycerza. Teraz każdy w zaciszu domowych pieleszy będzie mógł podziwiać Heatha Ledgera w jego przedostatniej roli przed tragiczną śmiercią.

 

Po filmie "Batman Początek", "Mroczny Rycerz" to kolejne wspólne dzieło reżysera Christophera Nolana i aktora Christiana Bale'a, który ponownie wcielił się w rolę Batmana/Bruce'a Wayne'a kontynuującego walkę z przestępczością. Z pomocą porucznika Jima Gordona i prokuratora okręgowego Harveya Denta, Batman planuje zniszczyć organizacje przestępcze w Gotham. Ich współpraca okazuje się niezwykle skuteczna. Jednak już wkrótce tych troje stanie się ofiarami rosnącego w siłę mistrza zbrodni znanego jako Joker, który popycha Gotham w stronę anarchii i zmusza Batmana do dokonania wyboru pomiędzy rolą bohatera i strażnika. Heath Ledger wciela się w postać arcyzłoczyńcy Jokera, a Aaron Eckhart zagrał Denta. Maggie Gyllenhaal wsparła obsadę jako Rachel Dawes. Powracają również, występujący w filmie "Batman Początek", Gary Oldman jako Gordon, Michael Caine jako Alfred i Morgan Freeman jako Lucius Fox.

(Opis wydawcy)

 

O najnowszych przygodach walczącego z wszelkiej maści przestępczością Batmana (w cywilu Bruce Wayne) było głośno na długo przed tym, zanim "Mroczny Rycerz" w ogóle trafił na ekrany kin. Wszystko za sprawą tragicznej śmierci Heatha Ledgera, który w filmie Nolana wcielił się w postać głównego adwersarza Batmana - Jokera. Jak się potem okazało, była to rola wybitna, która Legerowi może przynieść Oscara.

 

Trudno w ogóle pisać o "Mrocznym Rycerzu" nie patrząc na film przez pryzmat kreacji Ledgera, który spędził długie tygodnie na przygotowaniu się do roli Jokera. Po obejrzeniu filmu wydaje się być jasne, że nie były przesadzonymi informacje o tym, że młody aktor nie tyle nawet wczuł się w rolę Jokera, ale po prostu został Jokerem. Zostawiając na boku wszelkie sensacyjne spekulacje na temat związku granej roli z tragiczną śmiercią Ledgera nie sposób nie zauważyć, że aktor swoją znakomitą kreacją zdeklasował wszystkich partnerujących mu w tym filmie kolegów i koleżanki. A trzeba zauważyć, że obsada pełna jest świetnych aktorów: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, by wymienić tylko kilku z nich. Po premierze nie brak było głosów, że Joker w wykonaniu Ledgera bije na głowę dużo wcześniejszą kreację Jacka Nicholsona, który nosił upiorny uśmiech na twarzy w "Batmanie" Tima Burtona. Trudno jednak porównywać obie role, bo i filmy, choć opowiadające tę samą historię, były zupełnie innymi filmami i nie sposób ocenić który Joker zasługuje na większe oklaski - stricte komiksowy Joker Nicholsona, czy bardziej "prawdziwy" Joker Ledgera. Jedno natomiast jest pewne - Ledger wywiązał się ze swojego zadania znakomicie i to on jest głównym powodem, aby obejrzeć film Nolana.

 

Heath Ledger nie jest oczywiście jedynym, co dobre w "Mrocznym Rycerzu". Film Nolana w pierwszych tygodniach wyświetlania przetoczył się jak burza po kinach na całym świecie i nie brak było wielu głosów mówiących o tym, że to najlepszy film wszech czasów. Z perspektywy czasu, gdy opadły już wszelkie emocje związane ze śmiercią Ledgera i z długo oczekiwaną premierą, widać jednak wyraźnie, że aż tak dobre zdanie o "Mrocznym Rycerzu" jest przesadzone. Niżej podpisany z pełną świadomością stwierdza (choć można się z nim nie zgadzać i zapewne wielu z tego skorzysta), że "Mroczny Rycerz" nie jest najlepszym filmem wszech czasów, co oczywiście nie przeszkadza mu być naprawdę bardzo dobrym dziełem wartym obejrzenia nie tylko ze względu na Jokera, ale i także na wiele innych aspektów, które czynią film Nolana czymś więcej niż li tylko solidnym rzemiosłem. A najlepszy film wszech czasów? Osobiście mam nadzieję, że jeszcze nie powstał i życzę wszystkim, żebyśmy doczekali się wielu filmów, które będą pretendować do tego miana.

 

"Mroczny Rycerz" to, jak sam tytuł wskazuje, mroczne widowisko, które pomimo tego, że trwa blisko dwie i pół godziny, nie nudzi w zasadzie ani przez chwilę. Kunszt realizatorski Nolana i współpracującej z nim ekipy filmowej widoczny jest niemal w każdym ujęciu, co z tego w zasadzie sensacyjnego filmu, czyni coś więcej niż opowieść o zbrodni, karze i przeznaczeniu. To świetnie zrealizowany film w gwiazdorskiej obsadzie, który z pewnością warto mieć w swojej domowej kolekcji i często do niego wracać. Nie uniknął kilku słabszych momentów, ale zdecydowanie dużo więcej znajduje się po stronie "ma" niż obok w kolumnie "winien". Od "Batmana" Burtona różni się w zasadzie wszystkim i tylko od osobistych preferencji widza zależy, czy bardziej odpowiadać mu będzie brutalny świat wykreowany przez Nolana, czy specyficzny sposób widzenia filmowego świata przez Tima Burtona. Ja osobiście o wiele bardziej wolę to, co z komiksem Boba Kane'a zrobił Christopher Nolan.

 

Tytuł Oryginalny: Dark Knight, The
Czas: 153
Cechy wydania: Wersja wydania: 2 płytowa
Format płyty z filmem: płyta 2-warstwowa, 1-stronna
Wersje językowe filmu: turecka, polska, angielska, chińska, węgierska, rosyjska, tajska, ukraińska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby TrueHD: 5.1; Dolby Digital: 5.1
Dźwięk polskiej wersji lektorskiej: Dolby Digital 5.1
Napisy: łotewskie, tureckie, słoweńskie, serbskie, polskie, litewskie, estońskie, chorwackie, bułgarskie, arabskie, indonezyjskie, chińskie, czeskie, greckie, hebrajskie, węgierskie, rosyjskie, rumuńskie, tajskie, ukraińskie
Wersja dla niesłyszących: Angielska
Format obrazu: 2.40:1 /Szerokoekranowy (16:9)/ Letterbox

 

Dodatki:

- bezpośredni dostęp do scen
- galeria zdjęć
- galeria projektów plastycznych
- zwiastuny i spoty telewizyjne Gotham obnażone
- Tworzenie sceny - reżyser Christopher Nolan i jego współpracownicy odkrywają niewiarygodne szczegóły zza kulis
- Mroczny Rycerz - Imax - 6 sekwencji w formacie wysokiej rozdzielczości
- Gotham dziś: 6 premierowych epizodów

 

WSZYSTKO O FILMIE MROCZNY RYCERZ

 

Quentin - quentin.blox.pl