9. ENH: w tym roku to jury przyzna Grand Prix i 20 tysięcy euro!

Podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ERA Nowe Horyzonty czeka nas szereg zmian i nowości: zapowiedziano właśnie aż pięć sekcji konkursowych i nowe nagrody finansowe!

Jak co roku najważniejszą sekcją imprezy będzie Konkurs Nowe Horyzonty, prezentujący produkcje "przełamujące granice i wytyczające kierunki rozwoju współczesnego kina". Tym razem jednak zostaną w nim przyznane aż trzy nagrody. Grand Prix powędruje do reżysera najlepszego filmu, wybranego po raz pierwszy przez międzynarodowe jury. Dodatkową atrakcją dla zwycięzcy będzie nagroda w wysokości 20 tysięcy euro.

Podczas 9. edycji przyznane zostanie również nowe wyróżnienie - Nagroda Krytyków Filmowych, oraz wywołująca co roku najwięcej emocji Nagroda Publiczności. Organizatorzy zapowiedzieli, że:

Wszystkie nagrodzone w Nowych Horyzontach filmy będą miały zagwarantowaną dystrybucję w Polsce, dotychczas regulamin konkursu gwarantował to wyłącznie zdobywcy Grand Prix.

To nie koniec nowości. W repertuarze 9. edycji zadebiutują ponadto Międzynarodowy Konkurs Filmy o sztuce oraz Konkurs Europejskie Filmy Krótkometrażowe.

Na repertuar pierwszego z nich złoży się czternaście pełnometrażowych, autorskich i twórczych filmów dokumentalnych, dla których sztuka stanowiła bezpośrednią inspirację i które prezentują zjawiska artystyczne lub inspirujących twórców. Organizatorzy czekają na zgłoszenia w różnorodnych formach, jak docu-fiction, paradocs, mockumentaries, video-preformances czy creative documentaries. Najlepszy film w ocenie jury w międzynarodowym składzie trzyma 10 tysięcy euro i gwarancję dystrybucji w Polsce.

Konkurs Europejskie Filmy Krótkometrażowe to "propozycja dla młodych, kreatywnych reżyserów, również twórców niezależnych i studentów uczelni filmowych". Pokazane w nim zostaną wyłącznie debiuty trwające do 20 minut, a zrealizowane po 1 stycznia 2008 roku. Zwycięzcy w każdej z trzech kategorii (film fabularny, dokumentalny i animowany), którzy zostaną wyłonieni w plebiscycie publiczności, dostaną tysiąc euro.

Czekają nas także tradycyjne już dwa konkursy filmów polskich - Nowe Filmy Polskie i Polskie Filmy Krótkometrażowe.

Filmy do wszystkich konkursów można zgłaszać do 15 kwietnia 2009. Więcej informacji o konkursach, formularze zgłoszeniowe i regulaminy: www.eranowehoryzonty.pl

Jeśli chodzi natomiast o program, to wiadomo jedynie, że podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ERA Nowe Horyzonty pojawią się: kino kanadyjskie, kino szwedzkie, kino węgierskie 60.-70., Guy Maddin, Tsai Ming-liang, Jennifer Reeves, Jan Troell, Krzysztof Zanussi i Piotr Dumała. Najświeższe wieści od festiwalowych selekcjonerów znajdziecie tutaj.

Wrocław zaprasza na święto kina do 23 lipca do 2 sierpnia 2009 roku!

kapryśny, mat. pras.

 

Więcej o: