"Social Network" ma nowych znajomych

Dziennikarze z Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej zgodnie z przewidywaniami dołączyli do fanów filmu o założycielach Facebooka. "Social Network" dostał od nich Złoty Glob dla najlepszego dramatu. Teraz pora na Oscary
Hollywoodzcy dziennikarze uwielbiają gwiazdy, a gwiazdy uwielbiają organizowane od 68 lat nieformalne przyjęcie, podczas którego dostają Złote Globy. Na ceremonię w hotelu Hilton w Beverly Hills w nocy z niedzieli na poniedziałek przyjechała aktorska śmietanka. Plotka głosiła zresztą, że słaby film "Turysta" dostał aż trzy nominacje tylko, dlatego żeby uroczystość zaszczyciła Angelina Jolie z Bradem Pittem i Johnnym Deppem. Sztuczka się udała - Angelina pięknie prezentowała się na czerwonym dywanie w ciemnozielonej sukni, Depp miał zaś prawdziwy powód, żeby przyjść - był faworytem w kategorii Aktor w komedii/musicalu za rolę Szalonego Kapelusznika w "Alicji w Krainie Czarów". Okazało się jednak, że żadne z nich nie miało okazji wyjść na scenę. Glob za rolę w komedii zgarnął Paul Giamatti, który zagrał w filmie "Barney's Version", którego na razie niewiele osób - również w Hollywood - miało okazję zobaczyć. To było pierwsze i ostatnie zaskoczenie ceremonii.

Facebook przede wszystkim

Zgodnie z przewidywaniami film "Social Network" został najlepszym dramatem, a jego reżyser David Fincher najlepszym reżyserem. Aaron Sorkin dostał oczywiste wyróżnienie za genialny scenariusz, nagrodzono też muzykę z filmu. Wśród aktorów dramatycznych triumfowali Natalie Portman za rolę baleriny w "Czarnym łabędziu", Colin Firth jako jąkający się Jerzy VI w "Jak zostać królem", a wśród komediowych - poza wspomnianym Giamattim - Annette Bening jako lesbijka z "Wszystko w porządku". Za role drugoplanowe wyróżniono duet z bokserskiego dramatu "Fighter" - Christiana Bale'a i Melissę Leo. A Lee Unkrich, reżyser "Toy Story 3", odbierając nagrodę dla najlepszej animacji, zastanawiał się, czy wręczający ją Hailee Steinfeld i Justin Bieber byli już na świecie, gdy do kin wchodził pierwszy film z tej serii (odpowiedź brzmi: on tak, ona nie).

Mały ekran i giganci

W kategoriach telewizyjnych triumfowało HBO, którego nowy kosztowny serial wyprodukowany przez Martina Scorsese - Hailee Steinfeld Hailee Steinfeld "Zakazane imperium" otrzymał nagrodę dla najlepszego serialu obyczajowego. Wyróżniono także grającego w nim główną rolę Steve'a Buscemi. Statuetki powędrowały też do aktorów, którzy w filmach HBO wcielili się w prawdziwe postaci - Ala Pacino jako doktora Jacka Kevorkiana w "Jack, jakiego nie znacie" (premiera 23 stycznia o godz. 20.10 w HBO) i Claire Danes w roli autystycznej dziewczyny, która zostaje naukowcem w "Temple Grandin" (27 stycznia o godz. 16.30).

Na koniec na scenie pojawili się giganci Hollywood - Robert DeNiro, który otrzymał nagrodę za całokształt oraz Michael Douglas, który wręczał nagrodę dla najlepszego filmu. Ale to ten drugi, przez ostatni rok zmagający się z rakiem, został przywitany burzą oklasków. - Musi być jakiś prostszy sposób, żeby dostać owację na stojąco - zauważył z uśmiechem aktor.

To początek nagród

Przed nami jeszcze całkiem sporo uroczystych ceremonii. 29 stycznia swoje nagrody rozdadzą reżyserzy (Directors Guild Awards), a dzień później aktorzy (Screen Actors Guild Awards), 13 lutego wręczone zostaną brytyjskie BAFTA i hiszpańska Goya, 25 lutego francuskie Cezary, a 7 marca polskie Orły. Ale świat i tak czeka tylko na 25 stycznia, kiedy ogłoszone zostaną nominacje do Oscarów i na same Oscary - 27 lutego.

Zdobywcy Złotych Globów

Film

dramat: "Social Network"

komedia/musical: "Wszystko w porządku"

aktor w dramacie: Colin Firth "Jak zostać królem"

aktorka w dramacie: Natalie Portman "Czarny łabędź"

reżyser: David Fincher "Social Network"

aktorka komedia/musical: Annette Bening "Wszystko w porządku"

aktor komedia/musical: Paul Giamatti "Barney's Version"

aktor drugoplanowy: Christian Bale "Fighter"

aktorka drugoplanowa: Melissa Leo "Fighter"

film nieanglojęzyczny: "In a Better World" Dania

film animowany: "Toy Story 3"

scenariusz: Aaron Sorkin "Social Network"

muzyka: "Social Network"

piosenka: "You Haven't Seen the Last of Me" (napisaną przez Diane Warren) "Burlesque"

Telewizja

serial obyczajowy: "Zakazane imperium" HBO

aktor: Steve Buscemi "Zakazane imperium"

aktorka: Katey Sagal "Sons of Anarchy"

serial komediowy/musical: "Glee" Fox

aktor: Jim Parsons "Teoria wielkiego podrywu"

aktorka: Laura Linney "The Big C"

miniserial lub film: "Carlos" Canal +

aktorka: Claire Danes "Temple Grandin"

aktor: Al Pacino "Jack, jakiego nie znacie"

aktorka drugoplanowa: Jane Lynch "Glee"

aktor drugoplanowy: Chris Colfer "Glee"

Nagroda Cecila B. DeMille'a za osiągnięcia życia: Robert De Niro.