Kurtka Deana, obcasy Monroe. Hollywoodzkie pamiątki zlicytowane za prawie 6 mln dol.

Szklana kula z "Czarnoksiężnika z krainy Oz", samochód z filmu "Chitty Chitty Bang Bang" czy rękopis Lennona z tekstem piosenki "Lucy in the Sky with Diamonds". W ubiegły weekend w Los Angeles odbyła się wielomilionowa aukcja z hollywoodzkimi pamiątkami.
Sprzedaż filmowych rekwizytów to po drugiej stronie Atlantyku bardzo dochodowy interes. Pamiątki sprzedawane są często za pośrednictwem aukcji internetowych. Nabój z "Bękartów wojny", iPhone z filmu "Krzyk 4" czy skafander z filmu "Armageddon" to tylko niektóre z osobliwych gadżetów dostępnych na amerykańskich serwisach aukcyjnych.

W ubiegły weekend w domu aukcyjnym Profiles in History odbyła się imponująca licytacja, na której sprzedawano różne gadżety związane z branżą filmową, telewizyjną czy muzyczną. Organizatorzy aukcji ogłosili, że zarobili ponad 5,8 mln dolarów w ciągu dwóch dni.

Pod młotek poszły kostiumy, szkice, rekwizyty, elementy makijażu, scenografii, animacji, plakatów, zdjęcia, taśmy filmowe czy scenariusze. Słowem, wszystko to, co każdy szanujący się maniak filmowy powinien mieć w swojej kolekcji. Dodatkowo udało się zebrać 98 tys. dolarów dla ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii.

Wśród licytowanych przedmiotów znalazł się m.in. rękopis Johna Lennona z fragmentami tekstów piosenek "Lucy in the Sky with Diamonds" oraz "She's Leaving Home" - obie ze słynnego krążka "Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band". Wielokrotnie spekulowano, że pierwsza z nich traktowała o LSD. Sam Lennon temu zaprzeczał, tłumacząc, że zainspirował się rysunkiem swojego syna Juliana, który uwiecznił na nim swoją koleżankę z klasy - Lucy Vodden. Na kartce znalazł się również szkic sylwetek czterech postaci. Zdaniem specjalistów od twórczości Beatlesów, mogą to być sami członkowie zespołu. Poprzedni rękopis piosenki Wielkiej Czwórki z Liverpoolu "A Day in the Life" osiągnął cenę 1,2 mln dolarów. Tym razem nie udało się pobić rekordu - rękopis Lennona został sprzedany za "zaledwie" 230 tys. dolarów.

Na kalifornijskiej aukcji pod młotek poszły jeszcze m.in. kryształowa kula z "Czarnoksiężnika z krainy Oz" (ponad 126 tys. dolarów), list Walta Disneya do twórcy postaci Myszki Miki Uba Iwerksa (241 tys.), samochód z filmu "Chitty Chitty Bang Bang" (805 tys.), tweedowa kurtka noszona przez Jamesa Deana w "Buntowniku bez powodu" (63 tys.), różowe buty na obcasie Marilyn Monroe z "Pokochajmy się" (18 tys.), a nawet kawałek plastiku, który użyto w czołówce "Gwiezdnych wojen: Imperium kontratakuje" (46 tys.).

Nie obyło się jednak bez rozczarowań. Jak podaje CBS News, sprzedany miał być również sweter noszony przez Jeffa Bridgesa w filmie "Big Lebowski" braci Coen. Szacowano, że osiągnie on cenę 6 tys. dolarów. Przed licytacją pojawiły się jednak wątpliwości, czy jako jeden z wielu przygotowanych dla ekipy filmowej rekwizytów trafił w ogóle na plan zdjęciowy. Sweter został więc wycofany z aukcji.