Tylko u nas: Krakowski Festiwal Filmowy w Kinopleksie za darmo!

W poniedziałek rusza 51. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Krakowie, jednej z najstarszych imprez filmowych w Europie. Tylko u nas zobaczycie dwanaście filmów z tegorocznego programu festiwalu.
KFF w zeszłym roku obchodził okrągły jubileusz. Jak na wydarzenie o tak długim stażu (narodziło się w 1961 roku jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) z każdą kolejną edycją coraz bardziej nabiera młodzieńczych rumieńców. Festiwal nominowany był m.in. do "Kulturalnych odlotów", corocznej nagrody przyznawanej przez krakowską "Gazetę Wyborczą".

W pierwszej edycji festiwalu uczestniczyło pięć wytwórni filmowych, których produkcje obejrzało ledwie 6 tys. widzów. Dziś KFF uważany jest za jeden z ważniejszych na świecie przeglądów filmów krótkometrażowych - argumentowała redakcja.

Co roku na festiwalu wyświetlanych jest około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych: retrospektywach twórców, pokazach tematycznych, projekcjach archiwalnych. Filmom towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe. KFF to też miejsce spotkań - imprezę co roku odwiedza blisko 500 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, organizatorów innych festiwali.

W tym roku do międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowało się 39 produkcji - o statuetkę Złotego Smoka walczyć będzie po równo 13 dokumentów, animacji i krótkich fabuł. To zwykle dokumenty triumfują na krakowskiej imprezie, ale w tym roku wyjątkowo mocną reprezentację będzie miała sekcja fabularna. Znalazło się w niej m.in. "Dziecko" Daniela Mulloya, autora skandalizującego "Ojca", który w 2007 r. podzielił widownię zgarniając Złotego Smoka. Rywalizować z nim będzie m.in. "Trzecia zasada" z Anthonym Hopkinsem i "Ojcze nasz", litewska opowieść o dramacie z austriackiego miasteczka, gdzie zwyrodniały ojciec więził w piwnicy córkę i ich pięcioro dzieci. Krótki metraż reprezentować będzie też Polska - w roli jej ambasadora... Szwed Magnus von Horn, autor filmu "Bez śniegu".

Krakowski Festiwal Filmowy w Kinopleksie

Równo ze startem krakowskiego festiwalu - poniedziałek, godz. 18 - na naszym portalu będzie można obejrzeć 12 filmów z tegorocznego programu. Wszystkie za darmo pod adresem: kinoplex.gazeta.pl.

Szczególnie polecamy "Moją reinkarnację" - dokument Jennifer Fox o młodym Włochu, który jako syn znanego buddyjskiego guru musi wybierać między normalnym życiem w Europie a nauczaniem w tybetańskim klasztorze, "Trzecią zasadę" - 15-minutową komedię Aundre Johnsona z Anthonym Hopkinsem w obsadzie, a także "Egzekutora" - historię procesu zbrodniarza Adolfa Eichmana, który zakończył się jedyną dokonaną w tym kraju karą śmierci. Opowiada ją egzekutor Eichmana - Shalom Nagar, dziś sędziwy, pobożny Żyd.

Co pokażemy:

1. "Moja reinkarnacja"
Produkcja: Finlandia, USA, Szwajcaria, Niemcy, Włochy 2010
Czas trwania: 100'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Jennifer Fox

2. "Egzekutor"
Produkcja: Izrael 2010
Czas trwania: 60'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Natalie Braun

3. "Plac zabaw"
Produkcja: Filnandia, 2010
Czas trwania: 30'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Susanna Helke

4. "Hasaki Ya Suda"
Produkcja: Francja 2010
Czas trwania: 24'
Gatunek: Fabuła

Reżyseria: Cédric Ido

5. "Trzecia zasada"
Produkcja: USA, 2010
Czas trwania: 15'
Gatunek: Fiction

Reżyseria: Aundre Johnson

6. "Agnieszki tu nie ma"
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 52'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Paweł Jóźwiak-Rodan

7. "Odyseja złomowa"
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 48'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Paweł Ferdek, Łukasz Gutt

8. "Planeta Kirsan"
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 51'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Magdalena Pięta

9. "Bohaterska Papuga z Psem"
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 11'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Marcin Sławek

10. Drżące trąby
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 4'
Gatunek: Animacja

Reżyseria: Natalia Brożyńska

11. Pokój
Produkcja: Polska 2011
Czas trwania: 28'
Gatunek: Fabuła

Reżyseria: Sławomir Shuty, Maciej Bochniak

12. Powroty
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 7'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Krzysztof Kadłubowski