Tylko u nas: Krakowski Festiwal Filmowy w Kinopleksie za darmo!

W poniedziałek rusza 51. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Krakowie, jednej z najstarszych imprez filmowych w Europie. Tylko u nas zobaczycie dwanaście filmów z tegorocznego programu festiwalu.
KFF w zeszłym roku obchodził okrągły jubileusz. Jak na wydarzenie o tak długim stażu (narodziło się w 1961 roku jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) z każdą kolejną edycją coraz bardziej nabiera młodzieńczych rumieńców. Festiwal nominowany był m.in. do "Kulturalnych odlotów", corocznej nagrody przyznawanej przez krakowską "Gazetę Wyborczą".

W pierwszej edycji festiwalu uczestniczyło pięć wytwórni filmowych, których produkcje obejrzało ledwie 6 tys. widzów. Dziś KFF uważany jest za jeden z ważniejszych na świecie przeglądów filmów krótkometrażowych - argumentowała redakcja.

Co roku na festiwalu wyświetlanych jest około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych: retrospektywach twórców, pokazach tematycznych, projekcjach archiwalnych. Filmom towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe. KFF to też miejsce spotkań - imprezę co roku odwiedza blisko 500 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, organizatorów innych festiwali.

W tym roku do międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowało się 39 produkcji - o statuetkę Złotego Smoka walczyć będzie po równo 13 dokumentów, animacji i krótkich fabuł. To zwykle dokumenty triumfują na krakowskiej imprezie, ale w tym roku wyjątkowo mocną reprezentację będzie miała sekcja fabularna. Znalazło się w niej m.in. "Dziecko" Daniela Mulloya, autora skandalizującego "Ojca", który w 2007 r. podzielił widownię zgarniając Złotego Smoka. Rywalizować z nim będzie m.in. "Trzecia zasada" z Anthonym Hopkinsem i "Ojcze nasz", litewska opowieść o dramacie z austriackiego miasteczka, gdzie zwyrodniały ojciec więził w piwnicy córkę i ich pięcioro dzieci. Krótki metraż reprezentować będzie też Polska - w roli jej ambasadora... Szwed Magnus von Horn, autor filmu "Bez śniegu".

Krakowski Festiwal Filmowy w Kinopleksie

Równo ze startem krakowskiego festiwalu - poniedziałek, godz. 18 - na naszym portalu będzie można obejrzeć 12 filmów z tegorocznego programu. Wszystkie za darmo pod adresem: kinoplex.gazeta.pl.

Szczególnie polecamy "Moją reinkarnację" - dokument Jennifer Fox o młodym Włochu, który jako syn znanego buddyjskiego guru musi wybierać między normalnym życiem w Europie a nauczaniem w tybetańskim klasztorze, "Trzecią zasadę" - 15-minutową komedię Aundre Johnsona z Anthonym Hopkinsem w obsadzie, a także "Egzekutora" - historię procesu zbrodniarza Adolfa Eichmana, który zakończył się jedyną dokonaną w tym kraju karą śmierci. Opowiada ją egzekutor Eichmana - Shalom Nagar, dziś sędziwy, pobożny Żyd.

Co pokażemy:

1. "Moja reinkarnacja"
Produkcja: Finlandia, USA, Szwajcaria, Niemcy, Włochy 2010
Czas trwania: 100'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Jennifer Fox

2. "Egzekutor"
Produkcja: Izrael 2010
Czas trwania: 60'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Natalie Braun

3. "Plac zabaw"
Produkcja: Filnandia, 2010
Czas trwania: 30'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Susanna Helke

4. "Hasaki Ya Suda"
Produkcja: Francja 2010
Czas trwania: 24'
Gatunek: Fabuła

Reżyseria: Cédric Ido

5. "Trzecia zasada"
Produkcja: USA, 2010
Czas trwania: 15'
Gatunek: Fiction

Reżyseria: Aundre Johnson

6. "Agnieszki tu nie ma"
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 52'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Paweł Jóźwiak-Rodan

7. "Odyseja złomowa"
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 48'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Paweł Ferdek, Łukasz Gutt

8. "Planeta Kirsan"
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 51'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Magdalena Pięta

9. "Bohaterska Papuga z Psem"
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 11'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Marcin Sławek

10. Drżące trąby
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 4'
Gatunek: Animacja

Reżyseria: Natalia Brożyńska

11. Pokój
Produkcja: Polska 2011
Czas trwania: 28'
Gatunek: Fabuła

Reżyseria: Sławomir Shuty, Maciej Bochniak

12. Powroty
Produkcja: Polska 2010
Czas trwania: 7'
Gatunek: Dokument

Reżyseria: Krzysztof Kadłubowski

Komentarze (3)
Tylko u nas: Krakowski Festiwal Filmowy w Kinopleksie za darmo!
Zaloguj się
 • ina2222

  Oceniono 1 raz 1

  A ja uważam, że pomysł bardzo dobry. Nie wyświetlają przecież wszystkich filmów z festiwalu. Dzięki temu każdy choć trochę ma szansę obejrzeć.
  Szkoda tylko, że jedyne co da się zobaczyć, to reklamy O.o Po reklamach jest napis: Wideo jest w tej chwili niedostępne. Zapraszamy za chwilę. << i tak od wczoraj o każdej porze dnia i nocy.

 • mr_avg

  0

  Tia i bede musial szukac i kombinowac bo dostalem wiadomosc - niestety film nie moze zostac wyswietlony jestes poza granicami kraju... Ludzie ja prawa autorskie rozumiem ale wlasnie przez wyznaczanie takich debilnych ograniczen ludzie musza naprawde czasami sie natrudzic zeby film obejrzec na legalu.

 • twojabajka

  0

  Świetnie, rzeczywiście po to wszyscy kupowali karnety, żeby część filmów umieszczono dla innych za darmo w internecie! Dlaczego w trakcie festiwalu, a nie po wszystkich projekcjach? Przegięcie, uważam to za brak szacunku organizatorów KFF dla własnych gości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX