Amerykanie kupili film "W ciemności" Agnieszki Holland

Najnowszy film Agnieszki Holland "W ciemności" niedawno został ukończony, a już ma zapewnione wejście na amerykański rynek - dowiedziała się IAR.
Jego promocją zajmuje się Sony Pictures Classic, jeden z największych dystrybutorów amerykańskich, specjalizujący się w ambitnym kinie. Między innymi ostatnio promuje filmy Woody'ego Allena i Romana Polańskiego. - Cieszymy się, ten dystrybutor może pomóc filmowi - powiedziała IAR Holland.

"W ciemności", opowiada opartą na faktach historię Polaka ze Lwowa, Leopolda Sochy. Robotnik zatrudniony w kanałach i złodziejaszek, w czasie wojny, z narażeniem życia ukrywał Żydów. Początkowo czyni to dla pieniędzy, ale jego motywacja z czasem zmienia się. Jak powiedział IAR odtwórca tej postaci Robert Więckiewicz, Leopold Socha nieoczekiwanie odkrywa w sobie pokłady dobra. Niemiecki gwiazdor Benno Furmann gra jednego z Żydów. Furmann wyjawił , że przyjął rolę, ponieważ ujęło go to, w jak niestereotypowy sposób reżyserka pokazuje Holocaust. - Agnieszka opowiada nie tylko o tym, że to bardzo smutna historia, ale także że ludzie radzili sobie jak mogli, i nawet w tej strasznej sytuacji potrafili odnaleźć kieszonki szczęścia, kochali i byli kochani - powiedział Furmann.

Obraz zostanie pokazany na festiwalu w Toronto, a dystrybutor walczy też o pokaz na festiwalu w Wenecji. Polska premiera przewidziana jest na jesień.

Film Agnieszki Holland miałby spore szanse na nominację do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego , jeśli zostałby zgłoszony do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej jako polski kandydat. Wspominany dystrybutor skutecznie wypromował w USA tegorocznego laureata Oscarów w kategorii film zagraniczny - duński obraz "In A Better World".

Więcej o:
Komentarze (19)
Amerykanie kupili film "W ciemności" Agnieszki Holland
Zaloguj się
 • dafores

  Oceniono 2 razy 2

  Do emeryt 21 .
  Aby mówić o kinie trzeba się trochę na tym znać! Nazwanie Agnieszki Holland "Paniusia" świadczy o tym , że autor tych słów niebyt wie o czym i o kim mówi! Podobnie robienie nijakim twórcą Romana Polańskiego świadczy tylko o tym, że autor kieruje się tylko i wyłącznie prymitywnym antysemityzmem. Agnieszka Holland to bez wątpienia najlepsza i najinteligentniejsza polska reżyserka, ze sporym dorobkiem tak w Polsce jak i we Francji i USA. nie będę wymieniał tytułów ale wśród nich są takie perełki jak Aktorzy Prowincjonalni, Całkowite zaćmienie i Europa Europa. To kino najwyższej próby i na pewno oglądane i doceniane przez wielu (nie słyszałem by Leonadrdo Di Caprio grający w Całkowitym zaćmieniu był prowincjonalną polską gwiazdką) Oczywiście jak każdy wielki twórca i Agnieszka Holland miała filmy, które mnie nie zachwycały ale to na pewno mniejszość. Z tego co czytałem o tym filmie będzie to poruszająca historia - mam nadzieję, że nie gorsza od Europa Europa , który to film był dla mnie jednym z piękniejszych historii o losach Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Oczywiście będzie on czymś dla tych , którzy nie mają RASOWO -NARODOWYCH UPRZEDZEŃ! i dla tych , którzy uważają ,że o pewnych sprawach nie można zapomnieć by one już nigdy się nie powtórzyły! Nie piszę tego by przypodobać się Naczelnemu lub komukolwiek! Piszę to, bo uważam , że niestety coraz gorzej dzieje się w Polsce gdzie coraz głośniej pobrzmiewa głos ignorancji i antysemityzmu !

 • sid_6.8

  Oceniono 2 razy 2

  " ... z narażeniem życia ukrywał Żydów." - bez komentarza

 • adrian.bez.brody

  Oceniono 5 razy 1

  na tego Oscara za bardzo bym nie liczył, film o Polaku ratującym Żydów nie zasługuje na taką nagrodę, trzeba nakręcić film o Polakach mordujących Żydów w czasie wojny, wtedy Oscar pewny, nie ma wątpliwości

 • Gość: Amerykanie

  Oceniono 3 razy 1

  O czym ten film? O holocauście. To kupujemy.

 • eryk.pl

  Oceniono 7 razy 1

  no i wszystko jasne - film o żydach otwiera wszelkie furtki

 • kicikicituptuptup

  Oceniono 2 razy 0

  Może zanim film zostanie wysłany na oscary, to zostanie najpierw skończony i będziemy mogli się przekonać, czy aby na pewno jest dobry?
  Bo takie wystawianie filmu do walki oscarowej tylko dlatego, że reżyser znany i temat żydowski, to trochę mało.
  A jak pisze redaktor - film dopiero wejdzie na ekrany. Czyli nikt go nie widział jeszcze.

 • kieliszki

  Oceniono 2 razy 0

  @dafores, ale ci reżyserzy, gdyby nie byli Żydami nie osiągnęliby większosci swoich sukcesów i to jest po prostu obiektywne stwierdzenie, a nie antysemityzm.

 • azsxdcf

  Oceniono 2 razy 0

  bez sensu,

  przecież mieliśmy patrzeć do przodu a nie babrać się w przeszłości, czyż nie

 • sasquatch-junior

  Oceniono 2 razy 0

  Świetnie ujął problem Ricky Gervais w jednym z odcinków "Extras", w którym występowała Kate Winslet. Gervais mówi do niej, że bardzo dobrze zagrała w "Titanicu", ona zas odpowiada, że szkoda, iż nie dostała Oscara. Następnym razem zagra w filmie o losie Żydów podczas II wojny Światowej i Oscar gwarantowany !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX