Polański mimo protestów przyjedzie do Gdyni

Roman Polański potwierdził, że będzie gościem 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Taką informację podali dziś organizatorzy imprezy. Reżyser odbierze na festiwalu nagrodę za całokształt twórczości.
Festiwal rozpocznie się w poniedziałek 6 czerwca i potrwa do soboty. Roman Polański pojawi się w Gdyni już w piątek, mimo że jego udział w festiwalu wywołał protesty w środowiskach prawicowych. Z apelem o bojkot imprezy wystąpił lider Prawicy Rzeczpospolitej - Marek Jurek. Powodem są ciążące na Polańskim zarzuty w sprawie kontaktów seksualnych z nieletnią sprzed ponad 30 lat.

- Roman Polański jest ścigany przez wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych za popełnienie jednego z najbardziej potępianych społecznie przestępstw. Wyrażam najgłębsze ubolewanie z powodu demonstracji przygotowywanej podczas gdyńskiego festiwalu i mam nadzieję, że nie znajdzie ona jakiegokolwiek, nawet biernego, wsparcia ze strony władz i instytucji naszego państwa - tłumaczy swoją inicjatywę Jurek.

Lider PR wystosował w tej sprawie list do członków sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Do jego apelu pozytywnie odnieśli się członkowie PiS, którzy również zamierzają zaprotestować przeciwko zaproszeniu reżysera.

- Nie akceptuję zachowań, których dopuścił się Roman Polański. W tej sprawie należy się kierować wartościami uniwersalnymi - mówi poseł PiS Jarosław Rusiecki, członek komisji.

Organizatorzy: Zapraszamy mistrza światowego kina

Jak przekonuje dyrektor artystyczny festiwalu Michał Chaciński, nagroda dla Polańskiego wiąże się wyłącznie z jego twórczością artystyczną. - Polański jest niekwestionowanym mistrzem kina światowego i poza osiągnięciami artystycznymi, żadna inna kwestia nie była brana pod uwagę przy przyznawaniu nagrody - wyjaśnia.

Roman Polański w piątek poprowadzi warsztaty filmowe dla studentów i młodych twórców kina. Na jego specjalne życzenie - spotkanie będzie zamknięte. Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć zapowiada, że nie przewidziano dla Polańskiego żadnych nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, ale, jak zaznacza, reżyser będzie mógł się czuć w Gdyni bezpiecznie.

Platynowe Lwy, nagrodę specjalną za całokształt twórczości, oprócz Polańskiego otrzyma w tym roku również Tadeusz Konwicki. Wiadomo jednak, że stan zdrowia nie pozwoli mu na obecność w Gdyni.

Więcej o:
Komentarze (36)
Polański mimo protestów przyjedzie do Gdyni
Zaloguj się
 • mccudden

  Oceniono 11 razy 11

  Panie Pośle Marku Jurku !

  Nazywa się Pan Marek Jurek. Nie Kardynał Stefan Wyszyński. Non Possumus jest więc nie na miejscu. Czy to nie Pan wybrał się z Ryngrafem Najświętszej Panienki do mordercy, malwersanta, handlarza narkotykami, dyktatora Chile, Generalissmusa Augusto Pinocheta, świeć Panie nad jego duszą nieśmiertelną i wspomnij także na łotra ukrzyżowanego po lewicy, któremu nie dane było pojednać się z Tobą. Wierzę, Panie Pośle, że modli się Pan co dzień za duszę tego grzesznika i za tych wszystkich, którzy nie podzielają Pana opinii, a którzy w pocie czoła czuwają przy umierających, nawiedzają uwięzionych i grzebią tych, których pogrzebać nie ma komu. Kiedy, Panie Pośle, dokonał Pan ostatniego dobrego uczynku?

 • grundol1

  Oceniono 8 razy 8

  "Roman Polański jest ścigany przez wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych za popełnienie jednego z najbardziej potępianych społecznie przestępstw."

  Panie Jurek, to co zrobił Polański, w Watykanie nawet nie jest przestępstwem.

 • 4v

  Oceniono 8 razy 6

  Polański zrobił to z dojrzałą wizualnie dziewczyną, za jej zgodą, a przede wszystkim za zgodą jej mamusi, co hodowała sobie ku...sko, jak zresztą robią i dziś niejedne mamuśki z żulerskich rodzin.
  Natomiast organizacja, której fanbojem jest Jurek, nie może sobie poradzić z przypadkami ZMUSZANIA dzieci do obcowania płciowego, przypadki to które mają miejsce w szeregach tejże organizacji.
  Także, Mareczku, walcz o dobrą sprawę, ale zacznij od tych, z którymi jesteś w komitywie. Bo to tak, jakby walczyć z wiatrakami, samemu będąc kumplem młynarza!

 • artur0121

  Oceniono 8 razy 6

  A od kiedy to jakiś polityczny ciul i debil ma prawo wypowiadać się w imieniu innych? jaka ma jakieś obiekcje do Pana Polańskiego to niech sam bojkotuje imprezę, nikt tam za nim nie zatęskni krzyż (ten sprzed pałacu) na drogę...na pohybel palantowi.

 • cmochall

  Oceniono 8 razy 6

  gdyby polanski mial sukienkę Jurek by go bronił

 • waszprezydent.pl

  Oceniono 9 razy 5

  To był seks z nieletnia prostytutką, to że w świetle prawa USA jest to klasyfikowane jako gwałt, co mnie to obchodzi?

  Bardziej mnie obchodzi pedofilia wśród księży i ich nietykalność... to jest chore Jureczu kochany

  pisdzielce i pseudokatole.... religia to źródło największych krzywd na świecie

 • iluwatar

  Oceniono 9 razy 5

  mariek i jurek to typowy nic nie znaczący TROL Polskiej polityki. Nie straci żadnej okazji żeby zabłysnąć. A może ojciec z wdzięczności zaprosi. Co to znowu za P.R. jakaś nic nie znacząca partyjka, koło różańcowe? Krew go zalewa bo oprócz dzielnicowego i paru babć na dzielni nikt o nim nie pamięta. Śmieszny człowieczek.

 • gekon1979

  Oceniono 9 razy 5

  kto to jest Jurek?

 • Gość: Pleban A

  Oceniono 8 razy 4

  Marek Jurek toż to oszołom najczystszej wody, może powinien założyć rozlewnię mineralnej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX