Wycieczka po filmowych miejscach

Gdzie powstała słynna scena z,"Psów" Pasikowskiego ze zdaniem Bogusława Lindy, "Nie chce mi się z tobą gadać"? Gdzie znajduje się bank Gustawa Kramera z kultowego "Vabanku"?

Jak dojechać do górskiej chaty, w której nakręcono sceny weselne w "Czterech pancernych i psie"? Czy to prawda, że w Polsce powstało wiele scen do filmowej sagi "Opowieści z Narnii"? Odpowiedzi na te pytania - i wiele, wiele innych - znaleźć można w książce Marka Szymańskiego "Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale".

To pierwszy w Polsce przewodnik po miejscach, w których powstawały znane filmowe tytuły. Ale to nie jest typowy turystyczny przewodnik: pełno w nim anegdot z planów filmowych, ciekawostek, rozmów z aktorami i reżyserami. Stanisław Tym opowiada o tym, gdzie powstawały sceny do słynnego "Rejsu" Marka Piwowskiego, Daniel Olbrychski zdradza kulisy powstania "Panien z Wilka" w Drohiczynie, a Beata Tyszkiewicz opowiada o okolicznościach nakręcenia słynnej sceny z nenufarami niedaleko Mińska Mazowieckiego ("Noce i dnie"). Książka jest bogato ilustrowana, pełno w niej zdjęć z planów filmowych i fotograficznych pejzaży z miejsca kręcenia filmów. Uzupełnieniem książki jest strona internetowa www.polskanafilmowo.pl z mapą filmowych miejsc. Szerzej opisano w przewodniku 55 filmowych i serialowych miejsc, nawiązujących do dwustu kultowych tytułów znanych z ekranów kinowych i telewizyjnych. - Wiele z tych miejsc, do których dotarłem przy różnych swoich filmach, żyje przecież dalej swoim życiem. I warto je obejrzeć z bliska, czasami dotknąć. Ta książka umożliwia nam taką filmową podróż - napisał we wstępie do książki Andrzej Wajda.

Więcej o: