"Najbardziej wynaturzony film wszech czasów"? Burza nad zakazanym horrorem

Władze w Wielkiej Brytanii całkowicie zakazały wyświetlania filmu "Human Centipede II", uznając go za "stanowiący prawdziwe ryzyko dla widza". Rzadka decyzja wywołała dyskusję o granicach cenzury, ale i naturze horroru jako gatunku.
Jeszcze niedawno wydawało się, że bardziej wynaturzonych scen znęcania się nad ludzkim ciałem niż w kolejnych częściach "Piły" w kinie już nie zobaczymy. Druga część holenderskiego horroru "Human Centipede" ("Ludzka stonoga") wprawiła jednak w osłupienie nawet najgorętszych zwolenników filmów gatunku horror i gore.

Tutaj nic nie pomoże

Brytyjska rada przyznająca klasyfikację kinową i ograniczenia wiekowe do filmów, uznała że film stanowi "prawdziwe ryzyko krzywdy" dla potencjalnego widza. W efekcie Brytyjczycy nie tylko nie będą mogli obejrzeć przerażającego dzieła w kinach, ale także nie będzie ono dostępne na DVD, ani do pobrania w internecie.

Decyzja całkowitego zakazu wyświetlania i dystrybucji filmów zdarza się w Wielkiej Brytanii niezwykle rzadko - do tej pory tylko 11 razy w historii. W przypadku wyjątkowo brutalnych filmów British Board of Film Classification najczęściej żąda od twórców wycięcia najostrzejszych scen, ale w swoim oświadczeniu odnośnie "Human Centipede II" napisała, że żadna ilość cięć nie pozwoliłaby horrorowi uzyskać prawa do rozpowszechniania.

Jeszcze większa stonoga

W pierwszej części drastycznego horroru w reżyserii Duńczyka - Toma Sixa - poznajemy szalonego naukowca, dr. Heitera, którego życiowym marzeniem jest stworzenie tytułowej "ludzkiej stonogi" przez... zszywanie ust i odbytów kilku osób. Jego ofiarami padają dwie zagubione turystki, a my obserwujemy realizację jego marzenia z najmniejszymi szczegółami. Twórcy filmu szczycili się wręcz faktem, że fabuła horroru była skonsultowana ze specjalistami w zakresie medycyny...

Druga część opowiada o mężczyźnie, który, po obejrzeniu pierwszej części "Human Centipede" zaczyna mieć seksualną obsesję na punkcie stworzenia podobnej istoty, ale złożonej nie z trzech, a dwunastu osób. Wystarczy wspomnieć, że w fabule przewidziano sceny m.in. owijania części intymnych drutem kolczastym.

Obrzydliwe i obrzydliwsze

W przypadku pierwszej części filmu rada oceniła "dzieło" jako "obrzydliwe i bez smaku", ale nie stwierdzono, że stwarza bezpośrednie ryzyko dla widza i przyznano kategorię wiekową "od lat 18." Decyzja o całkowitym zakazaniu drugiej części podniosła głosy o granicach cenzury w kinie. Najprostszą linię obrony filmu prezentują recenzenci, którzy przywołują inne, ich zdaniem dużo bardziej brutalne filmy, które nigdy nie znalazły się w zakazanej 11-tce.

Krytyk Guardiana Sarah Ditum idzie o krok dalej pytając o to, czy ocenianie filmu na podstawie jego "obrzydliwości" nie stwarza niebezpieczeństwa niesprawiedliwej oceny filmów, które w ten sposób dotykają ważnych problemów. A James Eppler zastanawia się czy widzowie (oczywiście w ramach rozsądnych kategorii wiekowych) nie mają prawa sami ocenić co chcą oglądać i jakie uczucia w nich to wywołuje. Ma też wątpliwości jak rada ocenia szkodliwość obrazów, czy też intencje reżysera. Jedno jest pewne - lepszej reklamy niż gorąca dyskusja po zakazie filmu, reżyser i producenci nie mogli sobie wymarzyć.

Wielcy zakazani

Warto też wspomnieć, że w zakazanej do tej pory jedenastce jest kilka pozycji uznawanych dziś za kanon kinematografii. W 1975 roku zakazano "Salo: 120 dni Sodomy" Piera Paolo Pasoliniego. Kilka lat wcześniej na zakazaną listę trafił "Trip" Jacka Nicholsona z Peterem Fondą w roli głównej - zapis narkotykowej odysei pod wpływem LSD. Natomiast zakazaną 1974 roku pierwszą część "Teksańskiej masakry piłą łańcuchową" publika zobaczyła w oryginalnej wersji dopiero w 1999 roku.