Super 8 po superweekendzie. Produkcja Spielberga i twórców "Lost" szturmem wdarła się do kin

Porównywany do "E.T." film sci-fi Stevena Spielberga i J.J. Abramsa zarobił w weekend otwarcia 38 milionów dolarów i zdołał zrzucić z pierwszego miejsca superprodukcję "X-Men: Pierwsza klasa". Do polskich kin trafi w najbliższy piątek.
Choć niewielu krytyków wróżyło mu takie powodzenie i nie jest to najlepszy wynik w reżyserskich dokonaniach twórcy "Lost" J.J. Abramsa Super 8 już w pierwszy weekend wyświetlania w USA zarobił aż 38 milionów dolarów.

Jednocześnie wpływy hitu z poprzedniego tygodnia "X Men: Pierwsza klasa" spadły o ponad połowę i wyniosły 25 milionów dolarów. Wciąż świetnie radzi sobie komedia "Druhny", która nie traci tempa w zarabianiu grubych milionów i już teraz cytowana jest jako "komediowy fenomen tego roku".

Supertajemnica

Trzeba przyznać, że atmosfera tajemnicy, jaką udało się stworzyć przed premierą Super 8, była kuszącą zachętą do pójścia do kina, a już na pewno marketingowym majstersztykiem jego twórców. Przez ostatni rok sieć elektryzowały przypominające filmy typu "REC", czy "Blair Witch Project", kręcone "z ręki" teasery, których nie możemy wam pokazać, bo znikały równie szybko jak się pojawiały.

Możemy za to pokazać oficjalne trailery filmu, jeden bardziej widowiskowy i katastroficzny:a drugi rodzinno- nostalgiczny, w klimacie lat 80. i "E.T" Spielberga, do którego jest zresztą porównywany:To coś z kosmosu

Film opowiada historię przyjaciół z miasteczka w stanie Ohio, którzy podczas kręcenia amatorskiego horroru są świadkami katastrofy kolejowej. Niedługo potem miasto nawiedza seria tajemniczych zaginięć ludzi i innych niewytłumaczalnych zjawisk.

Brzmi znajomo? Reżyser J.J. Abrams - twórca m.in. : "Star Treka" i serialu "Lost" nie ukrywa, że wzorował się na kinie sci-fi i przygodówek z lat 80. a ojcem chrzestnym i producentem przedsięwzięcia jest sam Steven Spielberg. - Stawiamy na klasyczny element zagadki: czym jest to coś, co zbiegło? Jakie są konsekwencje jego obecności? Jak wpływa na ludzi? Według mnie widzowie nie muszą wiedzieć więcej - zachwala film reżyser.

W rolach głównych m.in. występują m.in. siostra słynnej Dakoty - Ellie Fanning (znana już z "Między miejscami" Sofii Coppoli), Joe Lamb, Riley Griffiths i Ron Eldard.

Warto zwrócić uwagę, że "Super 8" jest jedyną pozycją w pierwszej piątce amerykańskiego box office, która nie jest sequelem:

Pozycja Film Wpływy w dol.
1. "Super8 " 37 mln
2. "X-Men: Pierwsza klasa" 25 mln
3. "Kac Vegas w Bangkoku" 18,5 mln
4. "Kung Fu Panda 2" 16,6 mln
5. "Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach" 10,8 mln
Okazuje się, że ciężko wymyślić coś oryginalnego, co na dodatek przekona do siebie widzów i zwróci zainwestowane w produkcję miliony. Nawet w Hollywood.