Wojewódzki nie tylko o "telefonie do Murzyna": PiS szkodzi polskiej kulturze

Burza wokół audycji Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego przysłoniła wątek koncertu inaugurującego polską prezydencję w UE, którego reżyserem jest Wojewódzki. - W Polsce powszechnie gwałcone jest dobro, również to tak zwane wspólne dobro, do którego zaliczam kulturę - stwierdził dziennikarz w rozmowie z "Newsweekiem".
- Niedawno był w Polsce Barack Obama, przez życzliwych Polaków zwany Osamą. Przyjechał z Londynu, gdzie grillował, popijał piwo, zagrał w ping-ponga, a u nas dostał Umschlagplatz, Grób Nieznanego Żołnierza i spotkanie z rodzinami smoleńskimi. Jakby Polska była krajem, w którym myśli się tylko o przeszłości, bliznach wojennych i inkwizycji - mówił na łamach tygodnika Kuba Wojewódzki.

Showman, który 1 lipca wyreżyseruje koncert "Tu Warszawa", inaugurujący polską prezydencję w Unii Europejskiej, chce "zdemolować polskie świętowanie patriotyzmu". Teraz nadarzyła się okazja - mówi.

- W Polsce powszechnie gwałcone jest dobro, również to tak zwane wspólne dobro, do którego zaliczam kulturę. To jest sacrum, którego trzeba bronić. Przecież nie siłą oręża państwa polskiego przetrwaliśmy zabory, wojnę, komunizm, IV RP, tylko siłą polskiej kultury. A często odnoszę wrażenie, że jest zbędnym dodatkiem, który stanowi jedynie obciążenie dla budżetu. Są politycy, którzy twierdzą, że kultura tylko wtedy ma wartość, kiedy jest skuteczna politycznie. I tu mam na myśli głównie polityków PiS.

Wojewódzki definiuje PiS jako partię "szkodników kulturowych". - Wystarczy przypomnieć oprotestowany przez nich koncert Madonny albo to, co teraz w Sopocie robią z Leszkiem Możdżerem, artystą znanym na całym świecie - mówi.

Na myśli ma polityczny spór o dotację dla sopockiego klubu Sfinks, którego właścicielem jest Możdżer. Wybitny pianista ostatecznie zrzekł się pieniędzy, bo, jak stwierdził, "ma swoją godność i nie jest złodziejem".

- Jakiś niedoedukowany radny PiS uznał, że Możdżer może ukraść sprzęt muzyczny, za który zapłaci miasto... Dla PiS Leszek jest pewnie zbyt wyluzowany, barwny, wolny i prawdziwy. A jak wiadomo humor, wolność i prawda to są sfery, których ta partia najbardziej się boi - komentuje celebryta.

Kicz i alternatywa na start polskiej prezydencji w UE >>

Więcej o:
Komentarze (98)
Wojewódzki nie tylko o "telefonie do Murzyna": PiS szkodzi polskiej kulturze
Zaloguj się
 • karo80.0

  Oceniono 15 razy 7

  Akurat w tym przypadku Wojewódzki ma 100% racji. Trzeba powiedzieć DOSYĆ ciemnogrodowi (któremu na ogół bardzo po drodze z pajacami z PiS), który uzurpuje sobie jakieś przaśne prawa do patriotyzmu i kultury w Polsce.

 • ssmentek

  Oceniono 6 razy 6

  "Czasami mam wrażenie, że Wojewódzki jest idiotą."

  Ja czasami mam wrażenie że nim nie jest.

 • frankyy

  Oceniono 15 razy 5

  Wojewódzki pierwszy nazwał po imieniu awanturę wokół Smoleńska, w piosence "po trupach do celu". Kaczyński i jego stadko z PIS nigdy mu tego nie wybaczą.

 • Gość: df

  Oceniono 13 razy 5

  brawo kuba

 • traktorzysta

  Oceniono 6 razy 2

  Dlaczego ostatnio w "polskich" mediach tyle podziałów i opluwania polskości ? Zaczynam mieć dziwne myśli od czytania tych "wyważonych" informacji ,otóż widząc PiS , PO lub wogóle Polaka czyli rodaka na ulicy mam ochotę go opluć, zbić ,wogóle czuję nienawiść mimo tego ,że to irracjonalne i nie jesteśmy tacy jak przedsawiają nas media. Kiedyś jak nie było tylu "cudownych" źródeł informacji to jakoś lepiej żyło się wśród ludzi i sąsiadów.

 • Gość: RoR

  Oceniono 2 razy 2

  Wojewódzki w dziale Kultura???

 • hakuna07

  Oceniono 8 razy 2

  fiaccik - a kto Tobie każe to oglądać? Rozumiem tęsknotę za dwoma programami od 16tej. Najchętniej żeby zaczynały się od codziennego podsumowania osiągnięć prezesa. Już to widziałem i osobiście nie jest mi tęskno.

 • ksewerynek

  Oceniono 1 raz 1

  taka polska tradycja... komentowac, oczerniać, poniżać tylko dlatego że w ten sposób można zabłysnąć. jestem pewny, że większość negatywnie komentujących nawet nie przeczytała tekstu, czy nawet nie spróbowała zrozumieć jakichkolwiek wypowiedzi Kuby Wojewódzkiego. Nie jestem jego idolem ale doceniam jego szczerość - nie ukrywa się z tym, że to co robi, robi dla kasy. Potrafi sam z siebie zrobic idiote, nie boi się powiedziec tego co mysli. A wy ludzie tak odwaznie komentujacy pod jakims nickiem ? stac Was na taka odwage??? moim zdaniem nie

 • bozena545

  Oceniono 1 raz 1

  Kuba ma racje czy to sie niektorym podoba czy nie.Bo Polska taka jest,zascianek Europy,katolicki grajdol modlacy sie do gusel.Zababony i taplanie sie w przeszlosci.Przyszlosc nie jest wazna.Wazne jest tu i teraz,lub 100 lat wstecz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX