Potężniejący "szataniści" w Jarocinie. I SB na ich tropie...

Jarocin. Niewielkie miasteczko w Wielkopolsce, które w latach 80. stało się bazą dla jednego z największych festiwali rockowych w tej części Europy. Kilkudniowe spotkania młodych ludzi, koncerty i atmosfera spontanicznej zabawy, a między tym wszystkim krążący jak zagubione dzieci funkcjonariusze SB. Taki obraz wyłania się z dokumentu ?Wydział śledczy IPN: >>Jarocin<
To w Jarocinie przez lata grały kultowe polskiego zespoły - od TSA i Dezertera, po KSU, Hey czy Armię. I to w tym miejscu zbuntowana młodzież mogła zażyć kilkudniowej swobody.

W 1995 roku festiwal zamilkł na ponad 10 lat. Jego reaktywację w 2005 roku poprzedziła wydana rok wcześniej głośna publikacja łódzkiego oddziału IPN-u - "Jarocin. W obiektywie bezpieki". Album z nieznanymi dotąd dokumentami ujawnił skalę inwigilacji "wyspy wolności" w szarej peerelowskiej rzeczywistości. Zadziwiającą nawet dla samych organizatorów imprezy.

Esbecy na tropie hipisów

Głównym zadaniem tajnych agentów było analizowanie subkultur młodzieżowych i opisywanie ich cech charakterystycznych. W zbiorze funkcjonariuszy znalazły się m.in. zdjęcia dokumentujące ich wygląd oraz prywatne dane członków zespołów koncertujących na festiwalu. Pod lupę bezpieki trafiły środowiska punków, satanistów, skinów i hipisów. Interesował ich nie tylko sposób ubierania się młodych ludzi, ale również struktury czy filozofia, jaką się kierowali. Obserwacją objęto także środowisko związane z "Monarem" Marka Kotańskiego.

Mnóstwo tutaj zabawnych przejęzyczeń i błędów. Agencji pisali elaboraty na temat ruchów "skinny" czy "hipi", satanistów nazywali "szatanistami", a przy okazji szukali "haków" na organizatorów festiwalu, który rzekomo przemycał treści podżegające do bojkotu władzy.

"Potężniejąca subkultura szatanistów"

Dokumenty zebrane przez agentów omawiają w filmie uczestnicy koncertów z tamtych lat - m.in. jeden z twórców Jarocina Walter Chełstowski, muzyk Krzysztof Skiba, były oficer Departamentu MSW Krzysztof Hajdasz, ks. Przemysława Kompfa, a także dziennikarze i specjaliści od popkultury: Bartek Chaciński, Mirosław Pęczak i Jacek Cieślak.

Na ile wartościowe dla ówczesnej władzy były akta SB? Dziś zamiast bulwersować, częściej budzą uśmiech politowania na twarzy. W większości za ich przygotowanie odpowiadali ludzie, którzy na temat kontrkultury niewiele wiedzieli.

W raportach aż roi się od błędów czy niezrozumienia zależności między członkami różnych społeczności. Akty dewastacji cmentarzy, jakich dopuszczała się jarocińska młodzież, przypisywali "potężniejącej subkulturze szatanistów". Oazowców postrzegali jako organizację stworzoną na wzór wojskowy, w której wyróżniono ludzkie "posterunki", "zwiadowców" i "grupy operacyjne".

A co z muzyką, zaangażowanymi tekstami artystów i atmosferą wspólnej zabawy? O tym w aktach esbeków nie ma ani słowa.

"Wydział śledczy IPN: >>Jarocin<<" - wtorek, godz. 22, Discovery Historia. Powtórka w środę o godz. 3.50

Więcej o:
Komentarze (27)
Potężniejący "szataniści" w Jarocinie. I SB na ich tropie...
Zaloguj się
 • miroo

  Oceniono 4 razy 4

  Teraz miejsce totalitaryzmu komunistycznego zajął totalitaryzm chrześcijański w wersji rzymskokatolickiej...

 • biber

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś, jak przy sikaniu nieopatrzenie spojrzałem na ptaka to wylatywał mi czerwony działacz z odpowiednim tekstem teraz wylatuje czarny... ot taka różnica :{)

 • jogibaboo

  Oceniono 1 raz 1

  Ingerencję organów bezpieczeństwa w każdy aspekt życia społecznego nazywamy prawidłowo NAUKOWYM ZARZĄDZANIEM SPOŁECZEŃSTWEM. Testowali to z powodzeniem w ościennym NRD.

 • ulanzalasem

  Oceniono 1 raz 1

  Powtórka o ....3.50 xD

 • Gość: syn_bogurodzicy

  Oceniono 1 raz 1

  jestem satanista potrzebuje kota ażeby złożyć ofiarę panu zła

 • kapitansiuwax

  Oceniono 1 raz 1

  czemu napisali zamiast metalowców lub metali to satanistów przecież to stereotyp a taka mądra i kreatywna gazeta nie powinna się kierować stereotypami

 • thc_legalize

  Oceniono 1 raz 1

  dzisiaj zamiast esbekow jest pie...iety klecha natanek ktory plecie podobne duby smalone w swoich kazaniach jak ci kretyni kiedys w raportach dla centrali....natura nie znosi prózni :)))

 • Gość: Arek

  0

  Jak tam UBOLE a pamiętacie jak deską biliście na komendzie po nerkach niewinnych ludzi.Jakie z was OSŁY bez szkoły.

 • edddgar

  0

  Mam książkę "Jarocin w obiektywie bezpieki" opisującą właśnie takie ubeckie kwiatki.

  www.musiconthehead.pl -zajrzyj, poczytaj!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX