Uwaga, fani "Władcy Pierścieni" - pierwsza powieść Tolkiena trafi do sklepów!

"The Story of Kullervo" to pierwsza, nieukończona, powieść J.R.R. Tolkiena. Książka autora "Władcy Pierścieni" trafi do księgarń w sierpniu.
Tolkien zaczął pisać "The Story of Kullervo" w 1914 roku, gdy miał 22 lata i był studentem w Oxfordzie. Zainspirowała go fińska legenda "Kalevala". Jak przyznał później, chociaż nigdy nie dokończył tej powieści, był to ważny krok w kierunku Śródziemia. Książka w sierpniu trafi na brytyjski rynek, w październiku będzie można ją kupić w amerykańskich księgarniach.

"Jedyny tragiczny bohater w fińskiej mitologii", jak opisywany jest główny bohater "Kelevali", to Kullervo. Jego losy są rzeczywiście pogmatwane - nieświadomie uwodzi własną siostrę (podobny wątek znajdziemy później w "Silmarillionie"), przez pewien czas jest niewolnikiem, próbuje mścić się na odpowiedzialnych za śmierć członków jego plemienia, a w końcu popełnia samobójstwo.

W "The Story of Kullervo" Kullervo jest wychowywany przez czarnoksiężnika Untamo, który zabił jego ojca i porwał matkę, a jego samego próbuje trzykrotnie zabić...

Niedokończony manuskrypt Tolkiena był wcześniej publikowany w piśmie "Tolkien Studies" w 2010 roku. "The Story of Kullervo", która teraz trafi do sklepów, będzie zawierała m.in. notatki Tolkiena.

Historia inspirowana "Kalevala" nie jest pierwszą publikacją nieznanych wcześniej szerzej dzieła autora "Władcy Pierścieni". W ostatnich latach ukazały się nieukończona powieść "Dzieci Hurina", "Legenda o Sigurdzie i Gudrun" z dwoma poematami i komentarzami syna Tolkiena, tłumaczenie staroangielskiego pomeatu "Beowulf" i nieukończony poemat "Upadek Króla Artura".Więcej o:
Komentarze (7)
Uwaga, fani "Władcy Pierścieni" - pierwsza powieść Tolkiena trafi do sklepów!
Zaloguj się
 • marpiosko

  Oceniono 51 razy 15

  W sumie żenada totalna:wyciągamy wszystko co przodek nagryzmolił,nieważne w jakim to jest stadium tworzenia i liczymy wpływy na konto.
  Ciekawe,czy wydadzą antologię podpisów Tolkiena na czekach,czy tym podobne fascynujące materiały.
  Pecunia non olet

 • Piotr Grygo

  Oceniono 15 razy 13

  Dzieci Hurina to bardziej rozwinięte kilka rozdziałów Silmariliona. Jakościowo nie odbiegająca od innych dzieł autora. Christopher Tolkien dba o imie ojca i byle gówna nie wypuści.

 • satyra_komputerowa

  Oceniono 6 razy 2

  To już trochę przesada, nie możecie "zamknąć książki" najwybitniejszego pisarza fantasy w dziejach ludzkości ? Rozumiem że aktualny poziom pisarstwa fantasy pozostawia wiele do życzenia, jakieś wiedźminy, panowie lodowego czegoś tam, ale na boga on już stworzył co miał stworzyć, zmienił i ukształtował to co miał zostawcie już go !

 • kretu23

  Oceniono 3 razy 1

  Zawsze można wpaść do Tołkinii na Mazurach :)

 • klamtusek

  Oceniono 23 razy -11

  No i co mam posr... się z radości, że ktoś chce mnie bez deka kremu wydy...ć.

 • popis.pasozyty

  Oceniono 27 razy -15

  Odgrzewane schabowe z kartofli ale z ładną nazwą i opakowaniem. Goowno w ładnym papierku też może się sprzeda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX