Henning Mankell nie żyje. Twórca postaci Kurta Wallandera miał 67 lat

Henning Mankell, znany szwedzki autor kryminałów, nie żyje - poinformowały zagraniczne media. W Polsce i na świecie zasłynął przede wszystkim jako twórca kryminalnej serii o komisarzu Kurcie Wallanderze.
Zaledwie rok temu Mankell ujawnił, że choruje na raka płuc. Dowiedział się o tym podczas wizyty u ortopedy - początkowo myślał, że wypadł mu dysk. Zaraz potem informacja o jego chorobie ukazała się na łamach gazety "Goeteborgs-Posten".

Mankell był jednym z najpopularniejszych w Europie szwedzkich pisarzy. Zasłynął głównie jako autor kryminałów i twórca postaci Kurta Wallandera. Na podstawie książek z detektywem w roli głównej powstał brytyjski serial "Wallander", którego zagrał Kenneth Branagh. Na premierę, po kilkuletniej przerwie, wciąż czekają trzy finałowe odcinki produkcji. W samej Szwecji powstały dwa seriale na podstawie powieści pisarza."Makbet" - jego ulubiony kryminał

Autor "Fałszywego tropu" i "Mordercy bez twarzy" był często wymieniany wśród tych, którzy odcisnęli piętno w świecie kryminałów. Sam podczas jednego ze spotkań z czytelnikami w Polsce powiedział, że dwa jego ulubione kryminały to... "Makbet" i "Jądro ciemności".

- Kiedy zaczynałem studiować w szkole policyjnej, ukazała się pierwsza przetłumaczona na norweski książka Henninga Mankella. Pomyślałem wtedy, że chcę być takim policjantem jak jej bohater Kurt Wallander - opowiadał w rozmowie z Katarzyną Bielas w "Wyborczej" Jorn Lier Horst, norweski pisarz i były policjant. - To zgorzkniały facet z problemami, ale mnie chodziło o coś innego - o to, żeby pracować przy dużych, ważnych sprawach, być policjantem zaangażowanym, który potrafi się poświęcić i którego praca może mieć znaczenie dla ludzi. W pewnym sensie Mankell i Wallander wyznaczyli ścieżkę mojej kariery.

"Rozpoczętą w 1991 roku serią powieści o Wallanderze Szwed udowodnił, że kryminały nie muszą być jedynie zwykłymi czytadłami - czytamy w serwisie KulturaOnline.pl. - Jego książki wyróżniały się doskonałym literackim stylem oraz bogatym tłem społecznym".

Mankell pisał nie tylko kryminały. Zajmował się również reżyserią, pisał sztuki teatralne i książki dla dzieci oraz młodzieży. Zmarł w wieku 67 lat.

Książki Henninga Mankella są dostępne w formie ebooków na publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (23)
Henning Mankell nie żyje. Twórca postaci Kurta Wallandera miał 67 lat
Zaloguj się
 • zajety-olek

  Oceniono 120 razy 120

  Bardzo smutna wiadomość...

 • garwena

  Oceniono 84 razy 82

  Wielka szkoda, przeczytałam wszystkie jego książki, niestety następnych już nie będzie :(

 • mietekkowalski

  Oceniono 66 razy 64

  Należy nadmienić, że Wallander był wybitnym policjantem, ale jedyną nierozwiązaną sprawą był przemyt kradzionych aut do Polski:) W każdej książce już prawie miał zabrać się za to, kiedy nagle odnajdywano zmasakrowane zwłoki.

 • werkaem

  Oceniono 45 razy 45

  Wielka strata, pisał świetne książki, nie tylko zresztą o Wallanderze.

 • nicpon007

  Oceniono 44 razy 44

  Żegnaj Henning :(

 • Karolina Dębicka

  Oceniono 39 razy 39

  To dzięki książkom Mankella pokochałam skandynawskie kryminały.
  Spoczywaj w spokoju [']

 • mietekkowalski

  Oceniono 64 razy 32

  Akurat jestem w trakcie czytania "Piątej kobiety".... szacunek panie Mankell. Już w latach 80-tych i 90-tych dostrzegał zagrożenia, których teraz nie możemy komentować np. na forum GW.

 • frau_1

  Oceniono 19 razy 19

  Dla mnie byl przede wszystkim autorem "Comedia infantil", niezwykla ksiazka, fascynujacy czlowiek....

 • sowca

  Oceniono 12 razy 12

  Henning Mankell pokazał mi, czym naprawdę jest dobry kryminał. Dziękuję za te chwile spędzone nad lekturą o Wallanderze, za te emocje, za ostatnie strony czytane z zapartym tchem. Dziękuję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX