Kto czyha na cynicznego detektywa, czyli kolejne problemy Cormorana Strike'a

Robert Galbraith (dla wtajemniczonych - literacka matka Harry'ego Pottera) po raz kolejny sprawia, że zanurzyć możemy się w klimaty jak z filmu noir. Cyniczny bohater, piękna kobieta i zbrodnia w tle. Czego chcieć więcej? Niczego, jeśli bohaterem jest Cormoran Strike, za którym chyba można się już było stęsknić.
"Żniwa zła" i inne książki autora są dostępne w formie ebooka w Publio.pl >>

Gdy do rąk czytelnika trafia trzeci tom jakiejkolwiek serii, zazwyczaj temu wydarzeniu towarzyszy irracjonalny strach. Jeśli dwie pierwsze części były doskonałą lekturą, w głębi serca tkwi obawa, że nie zawsze przecież może być tak dobrze, że przecież pisarz także może się wypalić, a losy naszych bohaterów okazać się mogą mało satysfakcjonujące. To prawda - błędów do popełnienia zawsze jest mnóstwo.

Ale czy faktycznie się pojawiają?

J.K. Rowling takich błędów nie popełnia, choć czytelnicy serii o Harrym Potterze mogliby tu zapewne wtrącić kilka słów. Zaskoczeń w słynnej historii było przecież sporo, a wiele z nich godziło czytelników prosto w serce. Pamiętajmy jednak, że tym razem autorka jest nieco bardziej wyrozumiała dla czytelnika i do lektury "Żniw zła" podejdźmy z zaufaniem. Sprawę ułatwia jak zwykle pseudonim literacki brytyjskiej pisarki - Robert Galbraith pozwala skutecznie zapomnieć o wypadkach z innych książek. Uspokaja też prasa - zresztą niezwykle autorce przychylna - przekazująca informacje o szumnych planach dotyczących kolejnych książek z serii. Czytelnik może zatem być spokojny o losy Cormorana i Robin - no, w każdym razie o ich życie... A to życie właśnie staje znowu pod znakiem zapytania.

Zabójcze plany tajemniczych dżentelmenów

Tym razem siły zła postanowiły uderzyć właśnie w parę naszych bohaterów. Robin otrzymuje paczkę z dość odrażającą zawartością, nawiązującą zresztą do znanej już czytelnikom ułomności Cormorana. W przesyłce znajduje się odcięta kobieca noga, a Cormoran wyraźnie czuje, że oto przeszłość wraca, by zadać ostateczny cios. Bystry umysł detektywa natychmiast podpowiada mu nazwiska ludzi, którzy byliby zdolni do rzucenia mu takiego wyzwania. Czas nie gra na korzyść Cormorana i Robin, która też może stać się ofiarą morderczych zakusów tajemniczego przestępcy.

Sprawy nie ułatwia fakt, iż Robin nadal szykuje się do ślubu z ukochanym, a Cormoran zdaje się darzyć partnerkę całą serią skomplikowanych uczuć, które wzmagają się w obliczu zagrożenia. Co przyniesie los? Będzie gorąco, to można obiecać.

Burzliwa przeszłość, trudna teraźniejszość

O cynicznym detektywie wiemy już sporo, ale fanów tej postaci z pewnością ucieszy wiadomość, że w najnowszej powieści znaleźć można wiele informacji o tym, czego do dziś można się było tylko domyślać. Poza fantastycznym wątkiem kryminalnym (zagadka jest diablo skomplikowana) znajdziemy w powieści także wyprawę w przeszłość Cormorana, a odkrywane tajemnice mogą rzucić nowe światło na wszelkie dziwactwa i szczególne zachowania bohatera.

Nie zapominajmy jednak o Robin. Ona również uporać musi się z natłokiem wydarzeń. Nadchodzący ślub zdaje się schodzić na drugi plan w obliczu zagrożenia, jakie stwarza zło czające się za rogiem. I choć droga do ślubu nadal wydawać może się ścieżką ku szczęściu, wszystko przestaje być oczywiste. Trudny trójkąt pomiędzy Robin, Cormoranem i Matthew zdaje się powoli zyskiwać charakter bermudzkiego - pochłania, niszczy i zabiera nadzieję na dobrą przyszłość.

Zastrzeżenia? Niewiele

Po fantastycznym "Wołaniu kukułki" i zaledwie ciut słabszym "Jedwabniku" można stwierdzić, że "Żniwa zła" znajdują swoje miejsce gdzieś pośrodku. Dla wielu czytelników drażniącym może być odrywanie się od wątku kryminalnego (a wciąga on naprawdę mocno), by wgryzać się w trudne stosunki pomiędzy bohaterami. Bo choć podróże w przeszłość Cormorana mogą być pomocne przy szukaniu odpowiedzi na najważniejsze pytanie książki, to już nadmierne skupianie się na burzliwych uczuciach - niekoniecznie.

Wynagradzają to jednak ostatnie stronice powieści, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzy czytelnika. Sytuacja zdaje się nieuchronnie zmierzać do klasycznego w tego typu historiach rozwiązania, czyli romantycznego połączenia pary głównych bohaterów. Czy jednak sprzyjałoby to kolejnym tomom? Tak naprawdę nie wiadomo. Istnieje jednak obawa, że Cormoran zaznający szczęścia utraciłby wiele swoich charakterystycznych cech. A przecież lubimy go takim, jakim jest od początku - cynicznym, zgorzkniałym, owładniętym poczuciem beznadziei.

Mało kryminału w kryminale?

Czytelnik pragnący przede wszystkim dużo zawartości kryminału w kryminale ma prawo żywić niechęć do skupiania się autorki na zupełnie innych sprawach. Tym bardziej drażnić może finał wątku kryminalnego, który co prawda zaskakuje, ale też przychodzi niespodziewanie prędko. Jednak przyznać trzeba, że wszystko to można wybaczyć, bo "Żniwa zła" są książką napisaną z werwą, przemyślaną, spójną i szalenie wciągającą. A więcej tak naprawdę nie trzeba. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tomy opowieści.

"Żniwa zła"
Robert Galbraith
Wydawnictwo Dolnośląskie
Ebook jest dostępny w Publio.pl >>